Slučaj Cesarea Avenatija: otvoreno pismo ministru Bošnjakoviću

foto HINA/ Miroslav LELAS/ lm

Skupina građana je u utorak navečer u otvorenom pismu ministru pravosuđa Draženu Bošnjakoviću, u povodu nedavne ovrhe nad Cesareom Avenatijem, zatražila da se kazne oni koji su odgovorni za zlostavljanje tog dječaka te od ministra zatražila da se založi da se Cesare zaštiti u Italiji i prati što se s njim događa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Službenici Općinskog suda u Splitu su 19. lipnja predali dječaka na skrb ocu Alessandru Avenatiju, dok je dvjestotinjak Splićana tog dana došlo podržati dječakovu majku Ninu Kuluz i pred zgradom u kojoj su živjeli majka i sin pokušavalo onemogućiti njegovo odvođenje u Italiju.

Silvana Oruč Ivoš: Ovrha djeteta dokaz je institucionalnog nasilja! Gdje je Istanbulska?!

Ne možete popraviti učinjeno, ali možete poduzeti sve da oni koji su odgovorni za zlostavljanje ovog djeteta budu kažnjeni i da nikad više ne budu u prilici odlučivati o sudbini i pravima bilo kojeg djeteta u Republici Hrvatskoj“, navodi se u otvorenom pismu ministru Bošnjakoviću koje je potpisala aktivistica u protivljenju ovrsi i predaji dječaka Cesarea njegovom ocu Vanda Plazonić i još 117 građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Diplomatskim putem zaštititi dijete”

U otvorenome pismu poručuje se ministru Bošnjakoviću da zajedno s kolegama iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova “diplomatskim putem zaštiti to dijete, našeg (hrvatskog) državljanina u Italiji i prati što se s njim događa i jesu li osigurana sva njegova prava.”

Bošnjaković nezadovoljan događajima tijekom ovrhe djeteta u Splitu, čeka izvješća nadležnih službi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpisnici pisma navode kako se ministru Bošnjakoviću obraćaju “duboko potreseni” scenama predaje djeteta.

“Scene kojima smo svjedočili, bilo uživo ili putem medija, užasavajuće su i nezamislive u civiliziranom svijetu, kojemu pripadamo”, ističe se u otvorenom pismu.

Roditelji nisu odgovorni za situaciju?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po navodima u pismu, nedopustivo je u ovom slučaju raspravljati o odgovornosti roditelja za nastalu situaciju, jer postoje institucije i ljudi zaposleni u njima čija je dužnost bila zaštiti dijete i brinuti o njegovim najboljim interesima što oni nisu učinili.

(VIDEO) Teta malog Cesarea puštena iz policije: ‘Bilo je grozno, Cesare je izveden bos’

“Zašto maleni Cesare u postupku nije imao skrbnika koji bi štitio njegova prava ako mu to pravo jamči Obiteljski zakon? I gdje je taj skrbnik, ako je imenovan, bio za vrijeme ovrhe?”, pitaju potpisnici pisma.

Također pitaju zašto nitko nije pitao dijete da izrazi svoje mišljenje iako mu to pravo jamči Europska konvencija o ostvarivanju dječjih prava i Konvencija o pravima djeteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pismu se također naglašava da je trebalo vještačiti i roditelje i dijete, ako je to bilo potrebno za pravilno utvrđivanje činjeničnog stanja, te u svakom trenutku imati prije svega na umu dobrobit djeteta i njegova prava.

“Ili hrvatsko pravosuđe dijeli oduševljenje prijatelja njegova oca, koji uz šampanjac na društvenim mrežama slavi da je predmet Općinskog suda u Splitu Ovr-5287/2012 arhiviran. Jer njemu je Cesare taj neki Ovr broj. Nama nije. Želimo vjerovati da nije ni vama,” poručuje se u pismu ministru Bošnjakoviću.

Po mišljenje potpisnika pisma, umjesto da su institucije zaštitile dijete i njegova prava, naočigled policije, socijalnih radnika, psihologa i liječnika, jedno malo dijete “zapomagalo je i molilo pomoć, zlostavljan fizički od strane odraslog muškarca, svog oca.”

“I svi su gledali i šutjeli i nitko ništa nije poduzeo. Nitko nije tom djetetu pomogao. Kakvo smo to mi društvo postali i kamo mi idemo gospodine ministre?” navodi se u otvorenom pismu grupe građana ministru Bošnjakoviću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.