Splitska zračna luka od sada se zove ‘Sveti Jeronim’

Jeronim
Foto: Županija splitsko-dalmatinska

Splitska zračna luka dobila je u petak novo ime, od sada se zove Zračna luka “Sveti Jeronim”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je odluka skupštine zračne luke na inicijativu župana splitsko-dalmatinskog Blaženka Bobana, a stupa na snagu odmah, objavila je Slobodna Dalmacija.

“Naša inicijativa je urodila plodom i moram zahvatiti akademskoj zajednici, svim crkvenim velikodostojnicima, akademicima i svim ljudima s područja kulture iz Splita i naše županije što su nam bili potpora i podrška. Sveti Jeronim sletio je u našu zračnu luku!” – ponosno je istaknuo Boban, čelnik regionalne uprave zadovoljan što su od starta svi podržavali njegovu ideju, a koja je sada napokon i realizirana.

Odluka o promjeni imena zračne luke u Kaštel Štafiliću stupa na snagu odmah.

Sveti Jeronim zaštitnik je teologa, prevoditelja, knjižničara, učitelja, studenata i – Dalmacije

Pročelnik kabineta župana Davor Pavić, zahvalio je svima koji su i podržali ovu inicijativu.
Riječ je o brojnim uglednicima iz vjerskog, kulturnog i društvenog života te akademske zajednice, koji su svojim potpisom podržali preimenovanju splitske zračne luke u Zračnu luku “Sveti Jeronim”.

>Sveti Jeronim – ‘Oprosti mi Gospodine jer sam Dalmatinac

Sveti Jeronim kršćanski svetac i crkveni otac te crkveni naučitelj, teolog, filozof, pustinjak, prevoditelj Biblije na latinski jezik, rođen je 347. ili 348. godine u Stridonu, gradu na granici Dalmacije i Panonije. Spomendan mu je 30. rujna. Zaštitnik je Dalmacije, teologa, prevoditelja, knjižničara, učitelja i studenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najpoznatiji je po svojem prijevodu Biblije na latinski jezik poznatom pod nazivom Vulgata, a smatra ga se i utemeljiteljem glagoljice.

Po njemu je nazvan i Papinski hrvatski zavod svetog Jeronima u Rimu.

Predaja spominje njegovu navodnu tešku narav, a pripisuje mu se i izjava: “Oprosti mi Gospodine, jer sam Dalmatinac”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.