Kako stvari sada stoje, zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević odlučio je prodati dvije gradske strateške tvrtke koje se brinu za distribuciju plina u glavnom gradu Hrvatske – Gradsku plinaru Opskrba i Gradsku plinaru Zagreb. Energetski stručnjak Davor Štern za Narod.hr prokomentirao je ovu vijest i poručio: Bitno je da Plinara ode u sposobne ruke.
‘Razne opcije su na stolu i mi kao i Skupština Holdinga, a onda i Skupština Grada donijet ćemo najbolju odluku za građane’, rekao je Luka Korlaet, zamjenik gradonačelnika Zagreba.
Cijena: 700 milijuna kuna?
Špekulira se da će cijena ove dvije tvrtke koje su razdvojene prije 14 godina, a koje bi trebale zajedno biti prodane, 700 milijuna kuna. Kako mogućeg kupca spominje se državni HEP.
Štern naglašava da nije bitno hoće li zagrebačka Plinara otići u privatne ruke ili u državne već da je bitno da ode u sposobne ruke.
Podsjeća kako je Gradska plinara pogriješila prošle godine kada na vrijeme nije kupila plin po povoljnijoj cijeni zbog čega su potrošači pravne osobe dobili višestruke veće račune za plin nego radnijih godina. Dok aktualna vlast za to krivi prošlu vlast, prošla krivi sadašnju.
Tomašević je zbog toga u listopadu 2021. godine smijenio Igora Piriju , direktora tvrtke Gradska plinara Zagreb.
‘Njegovo nesnalaženje je uzrok tomu. On je sve svalio na bivšu vlast, no prisjetimo se da je on vrlo brzo promijenio Upravu ZGH u sastavu kojeg je i Plinara, a plin je poskupio tek u studenom. Dakle, on je imao pet mjeseci prije toga da ugovori povoljnu cijenu plina, a nije. Kada je Tomašević došao na mjesto gradonačelnika on je obustavio sve javne nabave i to je trajalo nekoliko mjeseci’, kazao je pak ranije bivši gradski pročelnik iz administracije Milana Bandića – Ivica Lovrić.
>Možemo prodaje zagrebačku Plinaru; SDP se ne slaže, sindikalist poručuje: To je degutantno!
‘Gradska plinara je pogriješila s kupovinom plina dok je HEP pametnije napravio sa strujom’, podsjeća Štern.
‘Ne bi Plinaru dao u ruke strancima’
Još nije poznato hoće li prodaja ove dvije gradske plinarske tvrtke ići na javni natječaj, no Štern kaže kako je ipak riječ o važnoj gradskoj infrastrukturi te kako on to ‘ne bi dao u ruke strancima’.
Kaže da bi o cijeni koja je spominje, 700 milijuna kuna, bilo neozbiljno u ovoj fazi diskutirati. ‘Postoji metodologija prema kojoj se to računa. Neka netko izračuna vrijednost, pa neka se onda idu u raspravu’, napominje.
U kontekstu aktualne geopolitičke situacije i rata u Ukrajini, Štern smatra da ako se plinara prodaje u ‘loše vrijeme, onda će joj i prodajna cijena biti lošija’.