Site icon narod.hr

Studentski zbor FF-a: Dekan Previšić nije dopustio da se glasuje o njegovu razrješenju

foto Fah

Studentski zbor Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu priopćio je u četvrtak da dekan Vlatko Previšić nije dopustio da se na sjednici Fakultetskoga vijeća glasuje o njegovu razrješenju i napustio je sjednicu s troje prodekana, a na sjednici je ostala jedino prodekanica za znanost i međunarodnu suradnju Branka Galić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na sjednici Fakultetskoga vijeća zadnja točka bila je postupak razrješenja dekana koji je pokrenut na prethodnoj sjednici toga vijeća 16. lipnja 2016. natpolovičnom većinom svih članova Vijeća. Prema pravnim aktima Fakulteta i Sveučilišta i propisanom roku od 60 dana, Fakultetsko vijeće trebalo je u četvrtak okončati postupak razrješenja dekana s obzirom da će se sljedeća sjednice održati u rujnu, odnosno izvan propisanog roka, stoji u priopćenju..

Ističe se kako, unatoč tome, dekan nije dopustio glasovanje o svom razrješenju, bez obzira što je Fakultetsko vijeće na tome inzistiralo, te je napustio sjednicu zajedno s troje prodekana. Većina članova Vijeća ostala je na sjednici, ali je dekan propustio ovlastiti osobu koja bi vodila točku o njegovu razrješenju.

Studentski zbor smatra da je to situacija “u kojoj dekan opstruira postupak koji vodi sam protiv sebe, a Filozofski fakultet tako je doveden u shizofrenu situaciju u kojoj najviše tijelo odlučivanja – Fakultetsko vijeće, ne može demokratski donositi odluke, već ovisi o autokratskim manevrima dekana koji je u postupku razrješenja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je, navodi se, “protiv dekana Previšića pokrenut postupak zbog kršenja Statuta i prisvajanja ovlasti koje mu ne pripadaju, on se tim istim metodama služi kako bi zadržao svoju krajnje kompromitiranu poziciju”.

Studentski zbor Filozofskoga fakulteta ističe kako “priopćenjem želi ukazati na činjenicu da je dekan opet postupio protustatutarno jer se oglušio na statutarnu činjenicu da je Fakultetsko vijeće to koje provodi postupak razrješenja, a ne on”.

Nakon višemjesečnih previranja unutar fakulteta, Filozofsko vijeće FFZG-a 1. srpnja je glasalo o suradnji s KBF-om. Plenum Filozofskog objavio je rezultate prema kojima su čak 54 člana Vijeća protiv, a 19 za suradnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijeće Filozofskog fakulteta izglasalo prekid suradnje s KBF-om

Za suradnju s KBF-om glasali su predstavnici tek dva odsjeka – povijesti te turkologije, hungarologije i judaistike

Također, održan je i nastavak sjednice na kojoj je Vijeće tajnim glasanjem odlučilo pokrenuti postupak razrješenja dekana Vlatka Previšića. Za njegovu smjenu tada je glasalo 46 članova, 34 ih je bilo protiv, a troje je ostalo suzdržano.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijeće Filozofskog fakulteta pokreće postupak razrješenja dužnosti dekana Previšića

Predstavnici studenata zadovoljni pokretanjem smjene dekana Filozofskog fakulteta: Jesu li doista svi studenti za to?

Podsjećamo, Plenum Filozofskog fakulteta usprotivio se izvođenju zajedničkih dvopredmetnih studija s Katoličkim bogoslovnim fakultetom zato što takvu suradnju smatra udarom na Filozofski fakultet i na cjelokupno obrazovanje.

Dekanski kolegij Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu poručio je da će taj fakultet i dalje poticati suradnju među sastavnicama Sveučilišta i studentsku mobilnost te je istaknuo kako se oštro suprostavlja akademskoj netoleranciji i diskriminaciji, posebno onim pojedincima koji ne žele nikakvu suradnju s bilo kime, pa ni s Katoličkim bogoslovnim fakultetom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Akademska solidarnost i Plenum studenata FFZG-a optuživali su dekana Vlatka Previšića da je zatražio smjenu Galić zato što je ustala protiv integracije FFZG-a i Katoličkog bogoslovnog fakulteta koju ne podržava dio studenata i dio profesora.

Plenum Filozofskog fakulteta u Zagrebu izglasao je 21. travnja nepovjerenje Upravi Filozofskog fakulteta na čelu s dekanom Vlatkom Previšićem “zbog cenzure, prisvajanja ovlasti koje mu ne pripadaju te nepoštivanja zakona i propisa”.

“Ta je odluka posljedica dugotrajnih ignoriranja studentskih zahtjeva i postupanja protivno volji i interesima studenata, ali i čitavog fakulteta”, priopćio je tada Plenum i ocijenio da je “Uprava dekana Vlatka Previšića na krajnje nedemokratski način uzela sebi za pravo arbitrarno i selektivno odlučivati o dostupnosti materijala koji će biti priloženi članovima Fakultetskog vijeća te opstruirati korištenje službenih unutarfakultetskih komunikacijskih kanala tj. službene mailing liste i web-stranice fakulteta”.

Potom je, 28. travnja, Plenum zatražio razrješenje prof. dr. sc. Vlatka Previšića s dužnosti dekana.

Dekan KBF-a, Tonči Matulić, izjavio je pak da u svojoj sveučilišnoj karijeri nije doživio da se s toliko žuči i otpora raspravlja o suradnji dvaju fakulteta.

Smatra da je tu riječ o neinformiranosti, ali ništa se ne postiže na brzinu i preko koljena. U svakom slučaju, vijest je da ugovorne suradnje dvaju fakulteta sljedeće akademske godine neće biti.

Dario Mican, predsjednik Studentskog zbora KBF-a, istaknuo je za Narod.hr da smatra da je ljudima već dosta takvih plenuma, netolerancije i ideoloških podjela: “Oni žele voditi rat s Katoličko bogoslovnim fakultetom. Ponavljam kako je to stvar Filozofskog fakulteta, a ne KBF-a. Nažalost, njima smeta što smo mi uopće u sastavnici Sveučilišta u Zagrebu. Oni svojim izjavama samo krše statut i zakone koje je izdala Republika Hrvatska i samo Sveučilište. KBF je otvoren za svaku suradnju i sa svim sveučilištima, pa tako i s Filozofskim fakultetom, bilo po pitanju studenata novoga smjera ili po pitanju profesorskih suradnji i projekata”, rekao je Mican za Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version