Mnogi smatraju da su najjača konkurencija dugogodišnjem gradonačelniku Zagreba Milanu Bandiću žene – HNS-ova Anka Mrak Taritaš i nekadašnja Bandićeva zamjenica, a danas nezavisna zastupnica u Gradskoj skupštini Sandra Švaljek. Već je najavila kandidaturu za to mjesto, o čemu je govorila u Studiju 4.
Na posljednjoj je sjednici Skupštine oštro napala gradonačelnikovu novčanu pomoć majkama odgojiteljicama s troje djece.
“Svih sedam predloženih mjera zapravo su predizborna retorika, s populisitčkom crtom. Na koncu se dogodila i prevara, jer je ustanovljeno da je riječ o brutto iznosu pa će dobivati tek 3200 kuna mjesečno”, ističe Švaljek, piše HRT.
“Ako je ovo mjera pronatalitetne politike, onda nije idealno izabrana. Demografsku bi sliku prije popravila bolja kvaliteta predškolskih i školskih ustanova”, dodaje. Analizom je Švaljek utvrdila da će Bandićeva kampanja, tj. samo ova mjera u 2016. godini Zagreb stajati 10 milijuna kuna, a već sada je, zbog velikog odaziva, jasno da će iznos biti mnogo veći. “Kroz godine bi mogao doći do 60 i višemilijuna kuna godišnje, a upitno je koliko će izravno pogodovati demografskoj slici”.
“Sama izazovnost posla ponukala me da se vratim, jer smatram da se gradom može upravljati transparentnije. Cijenim protukandidate, kojih će biti mnogo, ali u odnosu na njih imam prednost što sam posvećena tome da budem gradonačelnica, to je jedina funkcija koje ma zanima, dok njih zanima politički vrh. Grad Zagreb je specifičan, za njega morate biti pripremljeni i imati talenta za vođenje grada”, kaže Švaljek.
“Zasada nema podršku stranaka, ali ima vremena do svibnja. Za vođenje grada Zagreba ideologija nije bitna, bitno je da grad dobro funkcionira, a ovo nije presudno. Smatra da joj ideološko neopredjeljenje neće biti uteg – gorući problemi tipa gradskih gužvi i nefunkcioniranja Gradske uprave i Zagrebačkog Holdinga mnogo su važniji našim sugrađanima”, smatra.
“Postoje pozitivna kretanja i vjerojatno će ova godina završiti sa znatnom stopom rasta, ali još uvijek gospodarstvo ima slabosti, velika je nezaposlenost i javni dug i postoje dobri razlozi da nova vlada provede strukturne reforme i time da bitno veće šanse gospodarstvu. Prvi potez ne treba biti porezna reforma, već administrativno rasterećenje gospodarstva. Najavljeno smanjenje PDV-a za neki postotak ne bi se prelio u osobnu potrošnju, već će se povećati trgovačke marže, a neće se u istoj mjeri smanjiti cijene i izostat će efekt na osobnu potrošnju, a time i na BDP”, zaključila je Švaljek.