Sve više Slavonaca sezonski posao zamjenjuje trajnim preseljenjem na Jadran

Foto: Pixabay.com

Vremena kada su sezonci šest mjeseci radili na moru, a šest mjeseci bili kod kuće – prošla su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sezonski posao na obali i otocima počinje sve ranije i traje sve duže, pa su ovogodišnji sezonci put dalmatinskih restorana, hotela, kafića, kampova, kioska… otišli već u ožujku, a kući će tek u studenomu! Tako sezonski posao postaje gotovo cjelogodišnji, a sva ta vojska nezaposlenih Slavonaca odlazi iz žitnice na Jadran baš u vrijeme kada počinju radovi u polju, proljetna sjetva, prihrana…

No ne vraćaju se više kući ni nakon završetka žetve, a ni tijekom jesenske sjetve, nego i nakon Svih svetih, tek oko – svinjokolja!

Još kada se tomu pribroje sve tisuće onih što su otišli raditi van, a samo za 2015. govori se o 5000 mladih, pravo je pitanje – tko će ostati?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Je li to na tragu Darka Lorencina, prethodnika aktulanog ministra turizma Antona Klimana, i njegova projekta “Hrvatska 365”, prema kojem turistička godina treba trajati cijelu godinu, a ne samo dok je ljeta i sunca, Baranjka Ines Ž. ne zna sa sigurnošću reći, no ona je “kofer spakovala” za sezonu na dubrovačkoj rivijeri još krajem – veljače! Mjesec je to kada još bude snijega…

– Gazda kod kojeg radim već šestu sezonu radi cijele godine. Sada, izvan sezone, ima građevinske radnike na prehrani u svom restoranu, a ima i turista koji vole upravo ovo doba godine za putovanja i zvao me da puno ranije dođem – kaže 47-godišnja Ines, koja radi u kuhinji.

Kod kuće samo tri mjeseca

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Proizlazi da sam nakon prošle sezone kod kuće bila samo tri mjeseca. Gotovo da mi se ne isplati ni vraćati kući, raspakirati kofer i plaćati autobusnu kartu preko Bosne, 400 kuna u jednom smjeru – što u šali, što u zbilji kaže Baranjka. No, izbora nema jer kod kuće nema posla, a školuje djecu. Kaže, poslodavac je korektan, plaća uredna, 4000 kuna, no, priznaje, željna je kuće, djece, Baranje…

– Kako je krenulo, više joj neće biti ni kraja, trajat će cijele godine – razmišlja naglas Ines. Na Pelješcu, u jednom restoranu, još od kraja ožujka je sezona startala i za Josipu Ž. (23) iz okolice Đakova. Ni jedna od naših sugovornica ne želi “u novine punim imenom i prezimenom” jer, kažu, “gazde to ne vole”. Radi kao pomoćna kuharica i njoj je također ovo šesta sezona na moru – od Biograda, Hvara, Krka, Novalje…

– Kod ovogodišnjeg poslodavca sam prvi put. Zadovoljna sam, prijavljena, a osigurava mi i smještaj i hranu, što sve više poslodavaca u sezoni ne čini. Na takve ponude ne pristajem jer onda radiš samo za stan i hranu, ne ostane ti ništa za nesezonu i da doneseš kući. Dio sezonaca radi za minimalac, 2400-2500, a veće plaće su 4000-4500 kuna. No, radi se i za manje – kaže Josipa. Ona je plaćom zadovoljna, uštedi nešto i za zimske mjesece, a uspije poslati i kući ponešto. Želja joj je pronaći stalni posao, no đakovačko tržište rada premalo je za njezinu struku, pa bi Josipa zbog stalnog posla u struci bila spremna otići, kaže, i u inozemstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prva dva mjeseca 2016. “potukla” 2015.

Sezona se na Jadranu zahuktava u trenutku dok je u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje 268.943 nezaposlenih, što je znatno manje nego zimus. Svaka vlast voli se pohvaliti kako je “nezaposlenost sada manja”, no kako je riječ o privremenom angažmanu od studenoga, taj će “balon” opet narasti. Ipak, zamjetan je stalni rast prijavljenih potreba za zapošljavanjem sezonskih radnika, a što potvrđuju i u HZZ-u.

– U 2015. oglašena su 29.132 slobodna radna mjesta na sezonskim poslovima, što je 20 posto više nego u 2014., a iz evidencije Zavoda zaposleno je 41.467 sezonaca, što je tri posto više nego u 2014.

Tijekom siječnja i veljače 2016. oglašeno je 11.985 slobodnih radnih mjesta na sezonskim poslovima, što je za 29,7 posto više u odnosu na 2015., a zaposleno je 1225 nezaposlenih osoba iz evidencije HZZ-a, što je za 44,8 posto više u odnosu na 2015., navode u HZZ-u te dodaju kako su poslodavci s područja Jadranskog primorja u potrazi za sezoncima najčešće obilazili područne urede Osijek, Virovitica, Vinkovci, Bjelovar, Slavonski Brod…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To ne čudi jer su Slavonci tradicionalno hvaljeni i traženi radnici.

Iz HZZ-ovog Regionalnog ureda Osijek u prosjeku se na sezonski rad zaputi 3000 osoba. Osim što je riječ o radno aktivnoj, to je i mlada generacija, na pragu života i velikih životnih odluka poput sklapanja braka, zasnivanja obitelji, roditeljstva. Odlazeći prvo samo za poslom, dio njih će se tamo i trajno nastaniti, pa je pitanje tko će ovdje ostati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.