Tetovaže – zašto se tetoviramo i koje su posljedice?

Foto: fah

Imena djece i pasa najčešće su tražene tetovaže, potvrđuju u jednom zagrebačkom salonu za tetoviranje. Usprkos financijskoj krizi u Hrvatskoj, tattoo saloni su poprilično dobro posjećeni, nije uspješno kao prije 10 godina, ali se radi. Mladi često posežu za ukrašavanjem tijela iglom bez razmišljanja o posljedicama s kojima bi se kasnije mogli suočiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tetoviranje je ocrtavanje po koži tijela uz pomoć posebne igle i tinte. S obzirom da se iglom ‘bode’ u kožu kako bi se ostavio trag tinte, tetoviranjem se stvaraju promjene u organizmu te je potrebno znati pravila koja štite od nepoželjnih zaraza i bolesti. Ukoliko nisu zadovoljeni svi higijenski uvjeti prilikom tetoviranja može doći do pojave različitih bolesti koje uzrokuju tetanus, HIV virus, hepatitis, herpes i druge infekcije.

Brojni su razlozi zbog kojih se ljudi tetoviraju, a najčešće je to oblik izražavanja stavova i pripadnosti. Iako su tetovaže sve privlačnije kod tinejdžera one nisu baš omiljene pojedinim poslodavcima. Ukoliko se kao posloprimac pojavite primjerice na razgovoru za posao stjuardese ili stjuarda s tetovažom na vratu, vrlo vjerojatno je da ćete morati prekriti tetovažu ili je odstraniti. Poznato je da neki poslodavci još uvijek ne prihvaćaju iscrtane dijelove tijela jer odvlače pažnju s onog što radite, ostavljaju dojam nesigurnosti kod nekih ljudi, a nekima su primjer neozbiljnosti.

S ‘friškom’ tetovažom nije moguće donirati krv. S obzirom na velike mjere predostrožnosti od bolesti i zaraze, potrebno je proći skoro pola godine od tetoviranja kako bi se ustanovilo može li tetovirana osoba biti donator.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tetovaže se teško uklanjaju. Ukoliko se i uspiju ukloniti vrlo često ostave trag, a njihovo uklanjanje može koštati i do 20 000 kuna. Zbog toga se često poseže za prepravljanjem tetovaže odnosno docrtavanjem ili precrtavanjem po tetovaži.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.