U dogledno vrijeme bi trebao biti izabran novi pravobranitelj za osobe s invaliditetom.
Na web stranici Pravobranitelja za osobe s invaliditetom još uvijek stoji da je na čelu te institucije Anka Slonjšak.
Međutim, ona je krajem rujna prošle godine razriješena te dužnosti, na vlastiti zahtjev.
Njezin zamjenik Darijo Jurišić potvrdio je za narod.hr da se trenutno provodi postupak izbora novog pravobranitelja.
U međuvremenu, ističe Jurišić, dužnosti pravobranitelja sukladno zakonskim ovlastima obavljaju njezini dosadašnji zamjenici.
To je određeno i Poslovnikom pravobranitelja za osobe s invaliditetom.
>Pravobranitelji u Hrvatskoj – brane li nečija prava ili lobiraju za nečije interese?
Dužnosti zamjenika pravobraniteljice za OSI
Osim Darija Jurišića, zamjenica pravobraniteljice je i Mira Pekeč-Knežević. I njemu i njoj mandati ističu u prosincu ove godine.
Do izbora novog pravobranitelja, na zamjenicima su trenutno sve odluke vezane za rad institucije.
U javnosti, osim zamjenika istupaju i savjetnici pravobranitelja. To ovisi, ističe Jurišić, o podjeli rada, zadataka i predmeta.
Postupak izbora u tijeku
„Trenutno se provodi postupak izbora koji je započeo objavom javnog poziva 3. studenog 2023. godine“, navodi Jurišić.
Dodaje da, s obzirom da postupak provodi Vlada odnosno nadležno Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, nema saznanja o samom tijeku postupka.
U kojem se roku mora(o) naći novi pravobranitelj?
Vlada RH pokreće postupak za imenovanje pravobranitelja za osobe s invaliditetom najkasnije tri mjeseca prije isteka njegova mandata, odnosno najkasnije 30 dana nakon prestanka njegove dužnosti iz drugih zakonom određenih razloga.
„S obzirom da se u konkretnom slučaju bivše pravobraniteljice radi o prestanku dužnosti prije isteka mandata, na osobni zahtjev, Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike je 3. studenoga 2023. objavilo Javni poziv za imenovanje novog pravobranitelja za osobe s invaliditetom, koji je sada u tijeku“, navodi Jurišić.
Dodaje da osim roka za pokretanje postupka imenovanja pravobranitelja za osobe s invaliditetom nije propisan i rok u kojem izbor mora biti proveden, odnosno odluka o izboru objavljena.
>Pred međunarodnim institucijama: Pučka pravobraniteljica ustraje u napadima na referendum o braku
Procedura izbora
Na temelju rezultata provedenog javnog poziva, Vlada predlaže Saboru kandidata za pravobranitelja za osobe s invaliditetom.
Sabor nakon provedene rasprave o tome i glasa te bira novog pravobranitelja.
Za pravobranitelja za osobe s invaliditetom može biti imenovan kandidat koji ispunjava uvjete propisane Zakonom.
Kriteriji za prijavu na funkciju
Uvjeti su hrvatsko državljanstvo, završen diplomski sveučilišni studij društvenog smjera te najmanje 10 godina radnog iskustva u području promicanja i zaštite prava osoba s invaliditetom.
Nadalje, kandidat ne smije biti pravomoćno osuđen za kazneno djelo za koje je propisana kazna od najmanje dvije godine zatvora prema domaćem ili međunarodnom pravu za kaznena djela protiv života i tijela, čovječnosti i morala, javnog ili privatnog vlasništva, javne uprave i javnog interesa ili zbog pronevjere u javnom sektoru, osim ako je nastupila rehabilitacija prema posebnom zakonu.
Jurišić ističe i uvjet da kandidat nije član niti jedne političke stranke niti sudjeluje u političkim aktivnostima, što uz prijavu potvrđuje vlastoručno potpisanom izjavom.
Slonjšak na čelu institucije bila 15 godina
Anka Slonjšak bila je prva pravobraniteljica za osobe s invaliditetom. Na drugi osmogodišnji mandat imenovana je u listopadu 2016. Dužnost je trebala obnašati do listopada ove godine.
Pitanje je tko će preuzeti funkciju pravobranitelja koju je Slonjšak obnašala punih 15 godina.
Prijedlog o novom izboru donijet će Vlada. U kojem sastavu, preostaje nam pričekati. Ili kratko vrijeme, ili nove izbore.
Tekst se nastavlja ispod oglasa