Predsjednica Republike Hrvatske, Kolinda Grabar-Kitarović, kritizirala je nedavno stanje u hrvatskom gospodarstvu poručivši kako „slika nije blistava niti nam daje razloga za zadovljstvo, nego naprotiv, za nemir i tjeskobu. Za osjećaj potrebe za žurnim djelovanjem.“
Predsjednica je komentirala gospodarstvo dok se nalazila na savjetovanju Hrvatskog društa ekonomista u Opatiji, koji se održao pod nazivom „Hrvatska ekonomska politika 2018.“
1. Rast BDP-a među najnižima u Europi, loša stopa omjera izvoza u odnosu na BDP
Predsjednica je istaknula da je rast BDP-a među najnižima u Europi, a također je naglasila kako Hrvatska ima jednu od najlošijih stopa omjera izvoza u odnosu na BDP u srednjoj Europi. „Gledamo li izvoz roba, bez usluga – taj je omjer još gori“, dodala je.
Također se osvrnula na hrvatska ulaganja inovacije i razvoj, koja su neusporedivo niža od europskog prosjeka.
2. Najniža stopa aktivnosti radne snage
Stopa porasta produktivnosti zaposlenosti i BDP-a od 2013. do 2016. u Hrvatskoj među najnižima su u EU. “Imamo jednu od najnižih stopa aktivnosti radne snage.“ rekla je predsjednica i dodala: „Udio ljudi s rizikom od siromaštva među najvišima je u EU“.
3. Perspektiva za mlade
“Kakvu perspektivu imaju mladi kad s najvišom prosječnom dobi u EU napuštaju roditeljski dom. Hrvatska ima skoro najniža socijalna davanja za mlade u EU?“ upitala je predsjednica.
Nastavljajući o perspektivi mladih primjetila je: „Još više zabrinjava što u tim socijalnim davanjima za mlade nema davanja za obrazovanje već se zadržavamo na davanjima za nezaposlenost i invalidnost. Među najslabijima smo u testovima iz matematike u EU. Dok drugi napreduju mi stojimo na začelju. Ostajemo nekonkurentni u području ljudskih resursa”
Podsjetimo, premijer Andrej Plenković u srijedu nije htio detaljnije komentirati kritike predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović na račun Vlade budući da s njihovim sadržajem još nije upoznat, ali je i poručio da, iako problema ima, Hrvatska nije ista kao prije godinu dana, a svi u Hrvatskoj ne razumiju dalekosežnost promjena koje Vlada unosi u politički sustav, razinu dijaloga i otvorenost prema reformama.
“Ne mogu biti na aktualnom satu i slušati govor u Opatiji. Kad ih pročitam, onda ću komentirati detaljnije, ali ne vidim ništa dramatično, nema šušura koji želite iskreirati”, odgovorio je Plenković novinarima nakon ‘aktualca’ u Saboru upitan da odgovori na kritike koje je Grabar-Kitarović izrekla na skupu ekonomista u Opatiji