UNICEF-ov ured u Hrvatskoj pozvao je danas hrvatske građane i tvrtke da se uključe u globalnu akciju pomoći djeci i obiteljima pogođenim virusom ebole.
U tu svrhu pokrenuta je kampanja “Bubnjevi ne smiju stati” u elektroničkim i tiskanim medijima koja apelira na pomoć oboljelima te djeci i obiteljima u opasnosti od zaraze, priopćio je UNICEF-ov ured.
Građani svojim donacijama mogu pomoći zaustavljanju zaraze i osiguravanju pomoći zaraženoj djeci i djeci u riziku od obolijevanja, kao i njihovim obiteljima. Donirati se može putem interneta na www.unicef.hr ili putem žiro računa: IBAN HR9223600001501092532, poziv na broj 14698-02.
Uslijed epidemije ebole koja je najraširenija i najsmrtonosnija dosad, smrtno je stradalo 4555 osoba, a zaraženo je 9216 osoba. Zahvaćena je zapadna Afrika, a najugroženije su Gvineja, Liberija i Sijera Leone, dok je širenje epidemije uspješno zaustavljeno u Senegalu i Nigeriji.
Više od deset milijuna djece u zemljama zapadne Afrike zahvaćenima ebolom živi u riziku od zaraze, a smrtonosni virus tisućama je zauvijek promijenio živote oduzevši im roditelje, skrbnike, zdravstvenu skrb, obrazovanje, a time i šanse za bolju budućnost.
Procjenjuje se da je među zaraženima između 1000 i 1400 djece. Jednog ili oba roditelja, prema posljednjim podacima, dosad je izgubilo 3700 djece u Gvineji, Liberiji i Sijera Leoneu, a tisućama je zbog kolapsa zdravstvenog sustava i straha od zaraze uskraćena osnovna zdravstvena skrb.
Škole su zatvorene i djeca su već mjesecima uskraćena za školovanje. Zbog kolapsa u zajednicama djeca su u povećanom riziku od zanemarivanja i napuštanja.
Djeca kojima su roditelji umrli od ebole posebno su ranjiva jer su stigmatizirana i druge obitelji ne žele skrbiti o njima zbog straha od zaraze.
“Svjetska zdravstvena organizacija upozorava da će broj oboljelih eksponencijalno rasti ako se širenje virusa ne zaustavi, a apelom koji smo pokrenuli želimo poručiti da je ebola globalni problem s kojim se cijeli svijet treba uhvatiti u koštac. Sada i svaki građanin naše zemlje ima priliku dati svoj doprinos očuvanju života i budućnosti više od 10 milijuna djece čiji su životi neposredno ugroženi”, poručila je u povodu pokretanja kampanje predstojnica Ureda UNICEF-a Valentina Otmačić.
U suradnji s vladama ugroženih zemalja, UNICEF u te zemlje dostavlja dezinfekcijska sredstva i zaštitnu opremu, informira i educira stanovništvo s ciljem prevencije širenja zaraze putem mobilnih timova koji obilaze zajednice, televizijskih i radijskih objava, SMS poruka, edukativnih postera, letaka, obučava preživjele za skrb o djeci koja su u karanteni te organizira pružanje psihosocijalne pomoći za više od 60 tisuća ranjive djece i njihovih obitelji.
Izvor: narod/h
Photo: screenshot