Saborska zastupnica i diplomirana glumica Urša Raukar, pripadnica političke platforme Možemo, ipak je našla svoj zagubljeni saborski govor, te ga održala, kako je obavijestila javnost na svojemu Facebook profilu.
(počinje na 4:21:40)
> Kao Biden: Zastupnica Možemo Urša Raukar se potpuno pogubila za saborskom govornicom
Za govornicom
Podsjetimo, Urša Raukar, saborska zastupnica ekstremno lijeve stranke potpuno se, poput Joe Bidena, 7. srpnja izgubila pred saborskom govornicom budući da nije mogla naći unaprijed pripremljeni govor na laptopu. To i ne bi bilo ništa čudno, da Raukar nije odlučila govoriti o kulturi, a sama je više desetljeća kulturna djelatnica i glumica.
“Danas svi o Mariću, a ja ću o kulturi”, ustvrdila je Raukar na početku govora da bi odmah potom dodala: “Ajoj, sad se pogubila.. Evo”. U nastavku je počela govoriti: “Dakle jednom davno je postojala Radiotelevizija Zagreb. Bila je poznata kao najbolja i najprofesionalnija sastavnica tadašnje JRT, Jugoslavenske radio televizije.”
Nakon toga, Urša Raukar je počela pretraživati laptop ispred sebe mrmljajući sebi u bradu, da bi nakon nekog vremena zaključila: “Izgubila sam svoj govor.” Potom je upitala predsjedavajućeg Željka Reinera može li dobiti pauzu, na što joj je on uz smijeh kazao “Nažalost ne, nije predviđeno poslovnikom”. “E onda ništa”, kazala je Raukar.
Tko je kriv?
Na kraju, za situaciju u kojoj se našla, Raukar nije okrivila gubitak svog govora već je ustvrdila: “Toliko ste me zbunili s ovim mjerenjem vremena da sam onda…..aa neću”.
Snimka je dospjela u javnost i izazvala brojne komentare, te se zastupnica Raukar Gamulin naknadno oglasila na Facebooku:
“Opet sam tema u javnosti. Čitam po portalima o svom “fijasku” i “nastupu za pamćenje” zbog toga sto mi se govor negdje “sakrio” na ekranu. Da, činjenica je da se govor “izgubio”, činjenica je da sam da ga tražila, činjenica je da sam rekla “onda ništa”, ali je i činjenica da sam ga našla i održala. No, to je propušteno prenijeti. Govorila sam o nedopustivom smanjivanju obaveznog postotka dramskog programa Hrvatskog radija u ugovoru Vlade RH i HRT-a.
Nema propisanih pravila kako treba govore govoriti. Ja se za govore i rasprave spremam, govore pišem i većinom čitam, da budem sto preciznija, jasnija, konciznija, unutar 5 minuta koliko je predviđeno vrijeme slobodnog govora.”
Novi udar na Dramski program Hrvatskog radija
Zastupnica je u fb objavi nastavila: “Dakle, govor se “izgubio”, to je trajalo 20tak sekundi, i, našavši ga, nastavila sam i govor održala. A zašto su portali objavili samo tih 20tak sekundi, a ne i preostalih 4 minute, to zaista ne znam. Radi li se o površnosti ili zlonamjernosti, ne znam, ali svakako je prekršeno osnovno pravilo novinarstva – prenošenje istinitih, potpunih i provjerenih informacija:-)
Bila bih zahvalna da mediji, uz moj “fijasko”, objave i sadržaj govora koji je slijedio – o novom udaru na Dramski program Hrvatskog radija koji po novom prijedlogu pada s 7% na 4% obaveznog emitiranja i to jedino na 3. programu HR čiji signal se, na zalost, ne čuje na cijelom teritoriju RH. Program je to koji redovito kupi nagrade na domaćim i svjetskim festivalima, koji je ušao u školski kurikulum i koji donosi dramske izvedbe u sredine gdje kazalista nema. Dramski program HR-a ima slavnu prošlost, uspješnu sadašnjost, a budućnost ovisi o Ministastvu kulture i Vladi RH. Zato molim kolege iz medija da posvete nešto vremena i toj vrlo važnoj temi. Hvala:-)”, zaključila je.
> Raukar pravda svoju imovinsku karticu: ‘Nije mi uvjerljivo da sam baš ja najbogatija’
> Kao Biden: Zastupnica Možemo Urša Raukar se potpuno pogubila za saborskom govornicom
Tko je Urša Raukar Gamulin?
Urša Raukar (Možemo) u (su)vlasništvu je 13 nekretnina vrijednih preko 29 milijuna kn.
Glumica Urša Raukar rođena je Zagrepčanka, kći poznatog pijanista, prevoditelja i televizijskog urednika i redatelja Mladena Raukara i prapraunuka Ivana Kukuljevića Sakcinskog, povjesničara, književnika, političara, osnivača arheološke znanosti u Hrvatskoj.
Od 1983. do 2021. godine bila je zaposlena kao glumica u Zagrebačkom kazalištu mladih.
Prema imovinskoj kartici, Raukar-Gamulin je u vlasništvu ili suvlasništvu 13 nekretnina – 3 stana, 2 kuće s okućnicom, 2 poslovna prostora, 3 šume, vikendice sa zemljištem, vinograda i njive ukupne tržišne vrijednosti preko 29 milijuna kuna. Od tih 13 nekretnina, zastupnica Možemo je u suvlasništvu njih 9 s trećim osobama, dok četiri nekretnine ima u vlasništvu osobno i/li sa suprugom.
Raukar-Gamulin u imovinskoj kartici navodi da je članica Vijeća gradske četvrti Gornji grad Medveščak i da tu službu obavlja volonterski kao i da je članica Hrvatskog društva filmskih djelatnika.
U imovinskoj kartici stoji kako njezina sadašnja plaća kao saborske zastupnice iznosi 15.791,79 kuna neto te u ostalim prihodima prima iznos nešto manji od 21 tisuću kuna na mjesečnoj razini od imovine i imovinskih prava te primitak bračnog druga u iznosu od 5.754,75 kuna.
Bračni par Raukar-Gamulin posjeduje i umjetnine vrijedne 120.000 kuna koje su dobili u nasljedstvo te zlatne poluge vrijedne 50.000 kuna koje su kupili. Zastupnica je vlasnica i udjela u fondu ZB Invest u vrijednosti oko 2.500 kuna, a ima i štednju nešto veću od 63 tisuće eura.
Urša Raukar – najpoznatija po “plakanju” zbog Hasanbegovića
Raukar je dugogodišnja ljevičarska aktivistica, a u središtu javnosti našla se 2016. godine, kada je bila jedna od sudionica prosvjeda organizaciji Platforme 112, pod nazivom “Smrt slobode izražavanja”, protiv činjenice da je za ministra kulture u Vladi Tihomira Oreškovića (i Tomislava Karamarka i Bože Petrova) izabran povjesničar dr. sc. Zlatko Hasanbegović, a za ministra branitelja Mijo Crnoja.
“Zlatko Hasanbegović ne priznaje antifašizam, Zlatko Hasanbegović je član bleiburškog zdruga, potpuni anononimac u hrvatskoj kulturi. Hrvatska kultura sa svojom prošlošću i budućnošću ne smije dozvoliti da takav čovjek bude ministar kulture”, nabrajala je Raukar u hodu tadašnjem zastupniku Ivanu Lovrinoviću, uz glumu i afektiranje koje su mediji kasnije prozvali plakanjem.
Ona je nakon te scene za medije tvrdila kako je plakala jer je izbor Hasanbegovića za ministra kulture nešto što je mislila da je bilo moguće u Hrvatskoj 1941., ali ne i 2016. godine. Tada je također kazala kako ne pripada nijednoj udruzi, osim Hrvatskom društvu dramskih umjetnika, a da kao građanka na cestu izlazi već 25 godina.
Urša Raukar je bila u središtu javnosti kao jedna od najglasnijih i medijski najeksponiranijih prosvjednica protiv izgradnje projekta Cvjetni trg 2010. tijekom prosvjeda u Varšavskoj kada je zajedno s Tomislavom Tomaševićem završila u pritvoru.
Prosvjedovala je glumica i protiv američke politike 2003., odnosno protiv američkog napada na Irak, a iza sebe ima i sudjelovanje u prosvjedima za Radio 101, za povrat imena Trga žrtava fašizma i protiv promjene imena zagrebačkog trga po komunističkom zločincu i diktatoru Josipu Broza Titu. Prije ulaska u politiku – bila je predsjednica Zakladne uprave zaklade Solidarna, humanitarne zaklade koju su osnovali mnogi ljudi povezani sa strankom Možemo.
Tekst se nastavlja ispod oglasa