Site icon narod.hr

Ustavni sud odbio Todorićevu tužbu iz 2018.

Foto: fah

Bivšem vlasniku Agrokora Ivici Todoriću Ustavni sud odbio je tužbu koju je podnio još 2018. godine. Njome je tražio da se postupak izvanredne uprave proglasi neustavnim jer mu nije omogućio pravo na pristup sudu, a povrijeđeno mu je, tvrdio je, i pravo vlasništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tužbi je tvrdio da je u cijelom procesu izvanredne uprave bio “strana bez procesnih prava”, jer nije imao nikakvu ulogu u postupku pred najvišim specijaliziranim trgovačkim sudom, prenosi N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što navodi Todorić

Ukazivao je i kako postizanje i provedba nagodbe izravno utječe na vrijednost kapitala obuhvaćenih tvrtki, pa posljedično i na ulagačka prava dioničara.

>Todorićev odvjetnik: Moguća su ova tri scenarija oko Agrokora

“Disponiranje pravima od strane dužnika i njegovih vjerovnika ograničeno je razmjernim uvažavanjem interesa drugih sudionika, to jest, onih koji nisu ovlašteni na sudjelovanje u izradi i donošenju nagodbe budući da ona, na izravan ili neizravan način, utječe i na njihove interese.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tom smislu, potrebno je tumačiti i moje pravo na pristup sudu i pravo na djelotvorno pravno sredstvo. Sud se nije očitovao o mojim podnescima i prigovorima koje sam upućivao temeljem Stečajnog zakona, kao ni na očitovanja i drugih dioničara i Udruge manjinskih dioničara čime je sud “ignorirao zakonito podnesene prigovore”, naveo je, među ostalim i tužbi Todorić.

Istaknuo je i kako je nedopustivo da je dioničar nakon nagodbe u težem položaju nego da nagodbe nije bilo, ali i da niti jedan vjerovnik ne dobiva gospodarsku korist koja prelazi puni iznos njegove tražbine. Prema njegovim riječima neki vjerovnici su favorizirani.

>Hrvoj Šipek: Uskoro će se znati tko je odgovoran za propast vještačenja u slučaju Agrokor

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ugovorom o najstarijem kreditu (SPFA kredit) vjerovnici ove skupine neosnovano su stavljeni u povlašteni položaj u odnosu na ostale sudionike”, naveo je u ustavnoj tužbi Todorić dodajući kako provedba Zakona u slučaju Agrokora nije opravdala neophodnost nametnute mjere i njezin legitimni cilj.

Što je zaključio sud

Inače, ovu tužbu Todorić je podnio još u prosincu 2018., dakle prije gotovo šest godina. Zastupale su ga odvjetnice Boženka Mostarčić i Sandra Marković, a vijećem koje mu je odbilo tužbu predsjedala je ustavna sutkinja Ingrid Antičević Marinović.

>‘Veliki Agrokor’: Što se zna o najskupljem vještačenju u hrvatskoj povijesti koje je neslavno palo u vodu?

Bez ulaženja u dublju analizu vijeće je odlučilo odbiti Todorićevu ustavnu tužbu pozivajući se na raniju odluku Ustavnog suda kojom je potvrđena ustavnost Zakona o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku. Podsjetili su još da je upravo Todorićeva uprava 7. travnja 2017. donijela odluku o pokretanju postupka izvanredne uprave nad Agrokorom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Postupak izvanredne uprave ne bi ni bio pokrenut da tadašnja uprava društva Agrokor d.d. nije tako odlučila i time pristala na zakonske posljedice koje će za koncern Agrokor nastupiti zbog otvaranja postupka izvanredne uprave”, poručio je Ustavni sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version