“Gdje su strateške investicije? Još nismo naučili temelje upravljanja jednim državnim sustavom. Samo je 5 posto zemljišta sređeno. Ako se zakoni mijenjaju skoro svake godine, ako nemamo antikorupcijske zakone, tko će investirati u Hrvatsku?”, upozorio je u utorak neovisni saborski zastupnik Željko Glasnović, iz Kluba nezavisnih Za Hrvatsku, u Hrvatskom saboru.
“Potrebno je ubrzavanje pravne procedure. Svaki tjedan gledamo izvješća o zakonima iz 2014., 2015. godine. Je li to namjerna sabotaža ili neznanje?”, zapitao je hrvatski general.
“Za hrvatsku dijasporu 30 godina nakon rata nemamo jedan zakon o hrvatskoj dijaspori. Hrvatska dijaspora sedamdesetih godina pokrivala je trgovinski deficit bivše države. Što čekamo? Mora biti sinergije između ministarstava i središnjeg planiranja”, naglasio je između ostalog general Željko Glasnović u Hrvatskom saboru.
Prijenos iz Sabora pratite uživo:
Nikola Grmoja (Most nezavisnih lista) rekao je za N1 da će najvjerojatnije danas u proceduru poslati zahtjev za opozivom Martine Dalić.
“Podržala nas je cijela oporba osim Neovisnih za Hrvatsku’, kazao je.
Saborski zadnji tjedan prije uskrsne stanke
Najavljena je i sjednica Odbora za Ustav nakon koje bi se konačno trebalo znati jesu li vladajući i oporba postigli dogovor oko saborskog Poslovnika.
Izmjene zakona o obrani i službi u oružanim snagama
Izmjenama zakona o obrani te službi u oružanim snagama cilj je povećanje funkcionalnosti i spremnosti Hrvatske vojske i podizanje standarda i uvjeta života i rada vojnika, dočasnika, časnika, službenika i namještenika.
Zakonom o obrani dodatno se uređuje definiranje pojmova te predlaže da se za Oružane snage RH koristi i naziv Hrvatska vojska, a da se naziv Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i protuzračna obrana promijeni u Hrvatsko ratno zrakoplovstvo.
Izmjenama Zakona o obrani jasnije se definiraju prava i obveze pričuvnog sastava, što bi trebalo omogućiti proširenje personalne baze za popunu profesionalnog i pričuvnog sastava Oružanih snaga te osigurati veću operativnost u provedbi zadaća utvrđenih zakonom i strateškim dokumentima.
Izmijeni li se Zakon o službi u OSRH vratit će se plaćanje rada umjesto postojećeg isključivog plaćanja dužnosti te će se uvesti posebne naknade za stražu, dežurstvo i rad na terenu.
Plan usklađivanja hrvatskog zakonodavstva s onim EU-a za tekuću godinu predviđa donošenje, izmjene ili dopune ukupno 59 zakona kojima se u hrvatsku legislativu preuzima nova pravna stečevina Unije, čime Hrvatska mijenja svoje zakonodavstvo paralelno s drugim zemljama članicama.
U petak bi Sabor trebao napokon izmijeniti Poslovnik
Vladajući i oporba su se u četvrtak približili kompromisu koji bi mogao rezultirati odustajanjem SDP-a od njihovih 400-tinjak amandmana u zamjenu za dva ključna, no konačna bi se odluka trebala znati nakon sjednice Odbora za Ustav.
SDP povlačenje svojih amandmana uvjetuje pristankom vladajućih da saborske stanke prvog dana zasjedanja u tjednu budu u jutarnjem terminu, a u ostale dane između 13 i 14,15 sati, kao i da predsjednik Sabora, uz potpis 30 zastupnika, na raspravu stavi neku od oporbenih točaka koja je na dnevnom redu 60 dana.
Predsjednik Kluba SDP-a Arsen Bauk kazao je kako bi SDP-ovci o Poslovniku glasali po savjesti, no iz HDZ-a uzvraćaju kako bi SDP-ova spremnost na kompromis, osim povlačenja amandmana, morala uključivati i potvrdu da će prihvatiti novi Poslovnik.
Šef HDZ-ova Kluba Branko Bačić je prošlog tjedna potvrdio spremnost vladajuće stranke na kompromis oko dva ključna SDP-ova amandmana, a predsjednik Sabora Gordan Jandroković na kraju prošlotjednog zasjedanja najavio da bi Sabor u petak napokon trebao izmijeniti svoj Poslovnik.
Tekst se nastavlja ispod oglasa