Veliki prosvjed radnika sisačke Rafinerije

Oko dvije tisuće zaposlenika Rafinerije nafte i sisačkih građana prosvjedovalo je večeras u Sisku protiv zatvaranja Rafinerije, a potporu su im u pismima izrazili brojne braniteljske udruge iz cijele Hrvatske

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uoči sutrašnje sjednice Nadzornog odbora INA-e na kojoj će se raspravljati o budućnosti prerade nafte u Ininim rafinerijama, radnici su na velikom prosvjedu izrazili svoje energično protivljenje gašenju sisačke Rafinerije, poručivši da neće dopustiti njeno zatvaranje.

Sa zastavama i transparentima, prosvjednici su se okupili na sisačkom Trgu bana Jelačića, te gradskim ulicama došli do Gradske tržnice, gdje se održao veliki prosvjedni skup.

“Ne gašenju Rafinerije; ne njenom pretvaranju u mađarsko skladište; ne franšizi u maloprodaji i ne otpuštanju radnika”, čulo se u nekoliko navrata s govornice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na skupu su burnim pljeskom pozdravljena brojna pisma potpore upućena radnicima.

Predsjednik Udruge hrvatskih branitelja Rafinerije, Ibrahim Novljaković, rekao je da radnike u njihovom nastojanjima podržavaju brojne braniteljske i druge udruge – iz Zagreba, Osijeka, Rijeke, Slavonskog Broda, Splita i drugih gradova. Među njima su Stožer za obranu Vukovara, udruge više ratnih vojnih postrojba, Udruga ratnih invalida iz Osijeka, Udruga hrvatskih branitelja RIZ-a i brojni drugi.

“Ovo što se danas događa s Rafijerijom, šamar je hrvatskom pravosuđu i prijetnja sigurnosti Hrvatske. Uskoro će Uprava Ine naći ekonomsku logiku i za gašenje rafinerije u Rijeci. Političke se elite ponašaju kao da ne žive ovdje s nama, a one su nas i dovele do ovakve situacije”, rekla je predsjednica Sindikata naftne djelatnosti INAŠ, Maja Rilović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik SING-a Božo Milkuš je napomenuo kako se ovakav scenarij, da menadžeri za bonuse prodaju ljude, nije mogao predvidjeti ni u najcrnijem snu.

Dodao je kako se protiv zatvaranja Rafinerije treba boriti istinom, da Hrvatske treba INA-u, a INA treba Rafineriju Sisak.

Zaključio je kako se bez hrvatskih glasova Rafinerija ne može zatvoriti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne želimo da Sisak postane samo još jedan loš statistički podatak. Izgleda da je jedini profitabilni dio INA-e sektor ljudskih resursa koji uporno otpušta radnike”, rekao je radnik Predrag Sekulić.

Više se govornika zauzelo za zajedništvo sindikata i svih drugih u daljnjoj borbi za opstanak Rafinerije.

Potporu radnicima i sindikatima svojim su dolaskom na skup dali predstavnici gradske i županijske vlasti, Sisačke biskupije, te brojnih trgovačkih društava i udruga iz Siska i brojnih drugih mjesta.

Za otpremnine u Sisačkoj rafineriji 400 milijuna kuna

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U slučaju zatvaranja Rafinerije nafte Sisak, Ina bi za otpremnine izdvojila ukupno otprilike 400 milijuna kuna, rekao je danas Hini dobro upućen izvor.

Prema tom izvoru, radnici rafinerije s braniteljskim statusom dobili bi 375 tisuća kuna bruto, a oni bez braniteljskog statusa 260 tisuća kuna bruto.

Od 800 radnika sisačke rafinerije, dio njih bio bi zaposlen u skladišno-distribucijskim kapacitetima koji bi bili na prostoru rafinerije, dio u proizvodnji biodizela i bioetanola, a dio u farmaceutskom pogonu. Određenom broju radnika možda bi bio ponuđen premještaj u rafineriju u Rijeci, kaže Hinin izvor.

Budućnost Inina rafinerijskog poslovanja, a u sklopu toga sudbina rafinerijske prerade u Sisku, bit će sutra jedna od tema sjednice Inina Nadzornog odbora. O tome je na prošloj sjednici raspravljala i Inina Uprava, ali nije donijela odluku.

Vrdoljak s hrvatskim članovima NO-a i uprave Ine

Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak sastao se danas s predstavnicima Nadzornog odbora i Uprave Ine, uoči sutrašnje sjednice Inina Nadzornog odbora, potvrđeno je iz Ministarstva gospodarstva.

“Potpuno je logično da se predstavnici države, kao drugog najvećeg vlasnika strateške energetske tvrtke u Hrvatskoj, pred važne odluke nalaze s predstavnicima Uprave i Nadzornog odbora”, izjavio je glasnogovornik Ministarstva gospodarstva Tomislav Cerovec.

Na sastanku se “razgovaralo o svim važnim pitanjima za Inu te njezin razvoj kao strateški važne, regionalne, vertikalno integrirane i razvijene kompanije”, kaže Cerovec.

Iz Ine se neslužbeno doznaje da će Nadzorni odbor sutra, na sjednici koja bi trebala početi u kasnijim prijepodnevnim satima, među ostalim raspravljati o budućnosti Inina rafinerijskog poslovanja, no da odluku o tome donosi Uprava.

Prema nekim najavama, Uprava bi ponovno o rafinerijskom poslovanju mogla raspravljati najranije na sjednici koja bi se trebala održati 7. listopada.

Naime, Uprava Ine na prošlotjednoj sjednici nije donijela odluku o rafinerijskom poslovanju, odnosno o sudbini Rafinerije nafte Sisak, jer su hrvatski članovi Uprave napustili sjednicu i time srušili kvorum kada su procijenili da bi mogli biti preglasani u odluci da se nastave ulaganja u riječku rafineriju, dok bi se sisačka pretvorila u distribucijsko-logistički centar.

Najave mogućeg gašenja proizvodnje u sisačkoj rafineriji i time pitanje sudbine oko 800 zaposlenika rafinerije, izazvale su buru u javnosti. Tako se i za vrijeme održavanja prošlotjedne sjednice Uprave, u srijedu, 24. rujna, ispred upravne zgrade Ine u Zagrebu okupilo nekoliko stotina radnika koji su prosvjedovali zbog mogućeg gašenja sisačke rafinerije.ispitu pao jer je namjerno i aktivno radio na tome da ne obnovi Rafineriju i da ju jednoga dana može proglasiti zastarjelom i suvišnom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.