Balenović i Sekulić na saslušanju o INA-i: Vidjeli smo da su se počele događati čudne stvari

Balenović, Sekulić
Foto: fah

Antikorupcijsko vijeće nastavlja sa saslušanjima oko poslovanja INA-e. Na sjednicu su stigli bivši predsjednik Radničkog vijeća Predrag Sekulić te prva zviždačica Vesna Balenović. Prije saslušanja, Vijeće je izglasalo zaključak o najavljenoj izmjeni Zakona o kaznenom postupku zbog curenja informacija. Tim zaključkom Antikorupcijsko vijeće, među ostalim, dalo je Vladi preporuku da od toga odustane, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Balenović: Vidjela sam da su se počele događati nevjerojatne stvari

Vesna Balenović istaknula je da podržava rad Antikorupcijskog vijeća. Dodala je da bi htjela govoriti u Saboru jer je sigurna da postoji interes za to.

U INA-i je radila 19 godina te istaknula da je radila za prve ljude kompanije. Bila je voditelj projektnog tima eksperata, a prije toga je napredovala četiri puta. Ispričala je da je unapređivana zbog izvrsnog rada i jer je jednom prilikom INA-i otkazivanjem nerentabilnog skladišta, uštedila nekoliko desetaka milijuna kuna.

“Rat na mom otoku počeo je, ne s HDZ-om nego slučajno za vrijeme koalicijske vlasti. Za vrijeme HDZ-a jako se puno kralo u INA-i”, kazala je Belenović. Dodala je da je primijetila da su se Inini direktori umrežili s transportnim direktorima, ugovornim prijevoznicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nitko osim mene nije znao koliko mi uopće to plaćamo. Kad sam napravila jednu analizu, nikome nije bilo lako. To je pokazalo da godišnje plaćamo 158 milijuna kuna”, istaknula je.

Kazala je da je bila lojalna INA-i te da je zbog toga predložila da INA kupi na leasing nove cisterne i zaposli vozače umjesto da plaća milijune za ugovorni prijevoz.

>Sjednica Antikorupcijskog vijeća, Grmoja: Zekanović je tražio ovo saslušanje, a opstruira rad Vijeća

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ulovila sam ih da najprofitabilniju djelatnost predaju ugovornim prijevoznicima dok su svi kupovali svoj vozni park umjesto unajmljivali taksi. Tu su naprosto pošašavili i počeo je pritisak na mene”, istaknula je.

“Međutim, bilanca koju sam gledala kada je došla koalicijska vlast – Račan i Linić, vidjela sam da su se počele događati nevjerojatne stvari. Krivulje troška u INA-i otišla je za 500 do 1 000 %. Kralo se u svim segmentima”, kazala je Balenović.

Govorila je i o povratu imovine u Srbiji i prijetnjama koje je dobivala. Jedna je bila da čuva djecu koja su joj ostala (jedan sin joj je prije poginuo), da pazi što radi, da se čuva mraka i da će joj odletjeti automobil u zrak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Borba traje 22 godine

“Kad sam vidjela da mi je metak u sandučiću razmišljala sam što da radim. Kad sam vidjela da moj prvi pretpostavljeni ne reagira, obratila sam se sljedećem u vertikali, bio je to Slavko Linić. Došla sam k njemu i sve mu ispričala. Začudio se, ponudio mi radno mjesto da me podmiti, da dođem kod njega za savjetnicu. Rekla sam da neću, da mi je INA u srcu. Nisam shvatila da me miti, ispričala sam što radimo, on mi je rekao da budem mirna i da će ih on nazvati”, dodaje Balenović.

Kad se vratila od Linića, kolege su je obavijestile da se dokumenti iz INA-e odvoze i pale. Nakon toga je otišla Ivici Račanu pa mu ispričala sve što se događa. Kazao joj je da ne zna što će s njom, da se i dalje bori, ali da, ako dobije otkaz, njezina će borba na sudu trajati sedam do 10 godina.

“Moja borba traje 22 godine, a htjela sam INA-u uštedjeti milijarde. Ništa nije napravio”, tvrdi Balenović.

Na kraju je otišla i Stjepanu Mesiću, a nakon toga s papirom na kojemu je bila prijetnja, i u policiju. Tamo su joj rekli da bez leša nema kaznenog djela. Išla je i Milanki Opačić koja ju je saslušala i kazala joj da trpi mobing, koji je prijavila 2000. u siječnju, a u travnju je dobila otkaz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrdi da je bivši državni odvjetnik Mladen Bajić glavni krivac za prodaju INA-e i da bi trebao biti optužen za veleizdaju. Smatra kako je rafinerija u Sisku zbog neulaganja od respektabilne rafinerije postala probušeni lonac koji curi na sve strane. Balenović je navela i da je dobila 60 dana zatvora jer je upozoravala na situaciju u Sisku. No na kraju je to preinačeno u dobrotvorni rad i novčanu kaznu.

Izlaganje Predraga Sekulića

Predrag Sekulić govorio je o svojoj karijeri u INA-i te o razdoblju nakon požara u Sisačkoj rafineriji 2011. godine. Kazao je da je rafinerija nekoliko mjeseci nakon požara stajala, a kako se požar dogodio na početku sezone, bilo je upitno kako će se snabdijevati tržište. Dodao je da je vidio da se događaju neke promjene s ciljem zatvaranja rafinerije u Sisku, ali i rafinerije u Rijeci.

>Grmoja najavio saslušanja vezana uz Inu: Vladajući ne žele saborsko istražno povjerenstvo pa idemo s Antikorupcijskim vijećem
>Najveća pljačka u Ini?! Sjetite se 2003. i privatizacije u režiji SDP-a kada su zataškane Inine milijarde u bespućima Sirije

Istaknuo je da je nakon toga upozorio lokalnu zajednicu i sindikate u INA-i, ali nije bilo nekog pomaka. Potom se 2014. aktivno uključio u sindikat i postao predsjednik Radničkog vijeća. Naveo je da je u jesen 2014. godine saznao iz medija o odluci o zatvaranju rafinerije u Sisku, a onda ga o time obavijestio tadašnji izvršni direktor Tvrtko Perković. Iza toga se aktivira Stožer za obranu rafinerije u Sisku, kaže te dodaje da je upozoravao na zakulisne igre i smjer koji su poprimili odnosi INA-e i MOL-a te ono što će se događati u budućnosti.

“Vlada nije razmatrala prijedloge za spas rafinerije”

Sekulić je kazao i da Vlada nije razmatrala prijedloge koji bi spasili rafinerije, ali ni upozorenja koja je slao zbog povećanog uvoza iz MOL-a. Dodao je da su hrvatske rafinerije u Domovinskom ratu proizvodile više nego u vrijeme previranja s MOL-om te da je upozoravao na mogućnost izvoza hrvatske nafte. Također je kazao da je na izjavu ministra Tomislava Ćorića da ne postoji hrvatska nafta i voda kazao kako ne može biti situacija da to nije vlasništvo Republike Hrvatske.

Istaknuo je da je dobivao puno informacija te da postoji mnogo priča o kojima se danas ne govori. Tim koji je bio zadužen za kupnju Energopetrola od strane INA-e procjenjuje da je neisplativa. Kazao je kako su neki članovi zamoljeni promijeniti studiju i nakon što nisu pristali dobivaju otkaz. Dodao je da je tada saznao za planove o gašenju rafinerije Sisak, koja je te godine bila mnogo uspješnija od rafinerije Rijeka, te da je Sisak izabran za gašenje prvi.

O najavi ZKP-a i KZ-a

Grmoja je pročitao zahtjev za davanje zaključka o premijerovoj najavi izmjena Zakona o kaznenom postupku i Kaznenog zakona.

Grmoja je predložio da se u prijedlogu Dalije Orešković jasno kaže da se osuđuje i protivi najavi premijera da će uvesti novo kazneno djelo odaje informacija te da se u njega doda i dio prijedloga Mirele Ahmetović da poziva Vladu da ne predlaže zakone koji narušavaju slobodu govora i ne mogu se tumačiti nikako drugačije nego kao prikrivanje korupcije.

Pet članova Vijeća bilo je za, tri protiv. Stoga je zaključak usvojen u tom obliku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.