(VIDEO) Fuchs: ‘Nije mi bilo lako odlučiti prihvatiti resor znanosti i obrazovanja’

Foto: snimka zaslona

I zadnja puzzla Andreja Plenkovića je sjela na svoje mjesto, poznata su imena svih ministara u njegovoj trećoj vladi. Radovan Fuchs je pristao biti novi ministar znanosti i obrazovanja pa je cijeli svoj sastav Plenković mogao na miru predstaviti Predsjedništvu i Nacionalnom vijeću HDZ-a, a nakon toga i javnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Ovo su ljudi koji će nam sljedeće četiri godine voditi državu: Doznajte crtice iz biografije budućih ministara

Vlada je smanjena na 16 ministarstava i 16 ministara od kojih je većina njih stara ekipa koja je tu i tamo zamijenila pozicije na terenu, ali uz neka osvježenja. Predsjednik HDZ-a i Vlade u srijedu će ih predstaviti i Hrvatskom saboru koji će ih onda potvrditi kao sastav 15. hrvatske Vlade.

Zanimljivo, najviše neizvjesnosti bilo je upravo oko resora koji je dosad vodila Blaženka Divjak. Radovan Fuchs u RTL Direktu je kazao kako se nije radilo o uvjetovanju, nego da su on i Plenković morali neke stvari prodiskutirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Naravno da mi nije bilo lako odlučiti prihvatiti. Ja sam možda već odavno trebao biti u penziji, ali nisam, i dalje sam aktivan. Čovjek se u nekom trenutku zapita moram li to stvarno raditi. Uvijek sam pokušao nešto generalno dobro napraviti”, kazao je Fuchs.

Obično je velika gužva za svako ministarsko mjesto, ali dojam je da ovog puta za mjesto ministra znanosti i obrazovanja osim Fuchsa nije bilo ozbiljnijih kandidata. Na upit zašto je obrazovanje postalo tako nepopularno, Fuchs je odgovorio: ”Nikad nije bilo baš lako odabrati ljude koji se žele toga prihvatiti, naročito nakon što je to postalo mega ministarstvo, negdje 2004. godine. To je veliki i kompleksan sustav u kojem državni tajnici sami po sebi trebaju biti ministri.”

Prva Fuchsova briga bit će osigurati početak nove školske i studentske godine u uvjetima pandemije Covida-19. Novi ministar kaže kako treba pokušati pod svaku cijenu vratiti djecu u škole te da će to biti proritet kojim će se pozabaviti već u sljedećih nekoliko dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Imamo ideju uključiti epidemiologe, virusologe, nastavnike i lokalnu upravu. Ne možete šturo pokušati primijeniti neku epidemiološku mjeru za koju znate da funkcionira.”

Ako epidemija ostane na trenutnoj razini, Fuchs kaže da bi učenici i studenti trebali nastaviti s nastavom i predavanjima, ali ne može još ništa reći za sigurno.

“Zaista ne znam što će se dešavati na jesen, može doći do porasta i drugih respiratornih oboljenja i preklapanja slike Covida. Možda sve prođe glatko i bez problema. Pripremit ćemo”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osvrnuo se i na Kurikularnu reformu rekavši kako se ona događa, te ju ne misli zaustavljati.

“Nećemo zaustavljati. To bi značilo da svaki put radimo iste pogreške i vraćamo sve na početak, da se k’o mali pačići nismo maknuli od početka. Naravno da nije sve loše u toj Kurikularnoj reformi. Nećemo intervenirati napamet jer da biste intervenirali morate biti sigurni, nisu to resori za igranje.”

Kaže da će se intervenirati u cijelom nizu segmenata.

“Nisu to samo predmeti. To je masa dokumenata koje treba objediniti, doraditi dokumente koji se tiču obrazovanja. Neke stvari se mogu već sada dorađivati.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče Škole za život, Fuchs kaže da kao i kod svega, ima pozitivnih elemenata, ali i nečega što treba promijeniti.

Što se tiče znanosti tu ga čeka također goruće pitanje zagrebačkog sveučilišta i rektora Damira Borasa. Fuchs ističe da će se svakako trebati pozabaviti resorom visokog obrazovanja i znanosti.

“Trebat će napraviti legislativne promjene. Sigurno se neće ići u smjeru da se narušava autonomija Sveučilišta. Morat će samo iznjedriti promjene. Imat će snage, samo će doći do toga. Nikada ni u jednoj zemlji, ministar ne postavlja ili smjenjuje rektora”, zaključio je Fuchs.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.