“Jučer je na Hrvatskom katoličkog sveučilištu počela konferencija Suočavanje s komunističkom prošlošću u Jugoistočnoj Europi”, započeo je u Saboru svoje izlaganje nezavisni saborski zastupnik, general Željko Glasnović, u ime kluba Neovisni za Hrvatsku, ističući da on nije mogao doći pitajući zašto se danas nastavlja s manipulacijom broja žrtava Drugog svjetskog rata?
“Zašto to nismo riješili? Kome je to u interesu? Zašto danas ponavljamo boljševičke, komunističke, velikosrpske teze kao povijesnu istinu? Početna točka toga je logor Jasenovac. Deset godina društvo povjesničara dr. Rudolf Horvat istražuje taj logor, Blanka Matković i njezini pomoćnici. Do sada su blokirani u mainstream medijima”, upozorio je Glasnović.
Naglasio je da je tema konferencije na HKS-u o suočavanju s komunističkom prošlošću bila “Između istine i straha” dodajući da smo mi zaglavili između istine i laži, jer je društvo povjesničara dr. Rudolf Horvat našlo tisuće dupliciranih imena jasenovačkog logora, “ljudi koji su umirali nakon rata”.
“Stanko Nick, umro 2010., vodi se kao žrtva ustaškog terora, a njemu je i na sprovodu bio premijer Andrej Plenković“, podsjetio je Glasnović, pitajući zašto to rade antifašisti?
“Neki dokumenti arhiva do 1990. u Beogradu bili su tajna, npr. spisak Komisije koja je Nijemcima predala zahtjev za reparaciju 1,7 milijuna žrtava Drugog svjetskog rata, a Nijemci su ga spustili na 600.000”, kazao je.
“Prikrivaju svoje zločine i to je najveća podjela u hrvatskom društvu. Imate tisuće masovnih grobnica u Hrvatskoj, Sloveniji”, podsjetio je Glasnović pitajući “jesu li antifašisti ikada išli u Kulen Vakuf gdje je pod kokardom, petokrakom pobijeno 2000 ljudi”.
“Jesu li ikada išli u logor Valpovo, gdje je nakon 1945. stradalo nekih 66 tisuća Nijemaca staraca, žena i djece? Zašto manipulirate? Sram vas bilo”, naglasio je dodajući “zašto ste podijelili na vaše i naše žrtve?”
“Imate dokaz da je Jasenovac bio logor nakon 1945. Konkretne dokaze do danas ignorira ta ustanova u Jasenovcu. O tome se ne govori”, istaknuo je.
“Podijelit ću novinama danas jedan dopis i neka nađu hrabrost da govore o toj temi i zašto mi nemamo komisiju za ratne i poslijeratne grobove u Hrvatskoj Zašto je to tabu tema još danas?”, zapitao je.
Na kraju je spomenuo knjigu hrvatskog novinara koji je tijekom Drugog svjetskog rata u partizanima proveo petnaest mjeseci i to opisao u svojoj knjizi Nepodobni partizan izdatoj 2001. godine.
“Imate knjigu koju je napisao Just Ivetac, nepoćudni partizan, gdje je spomenuo ovo: ‘Najveća mana partizana je laž’. Mi danas živimo u laži. Prati nas ta velikosrpska, komunistička propaganda. S nama je peta kolona od 1945. godine tih profesionalnih antifašista i to je zašto ne možemo naprijed”, zaključio je Željko Glasnović.
Podsjetimo, Konferencija i okrugli stol “Između straha i istine – Suočavanje s komunističkom prošlošću u Jugoistočnoj Europi”, počela je u utorak u organizaciji Zaklade Konrad Adenauer iz Bukurešta u Rumunjskoj i Hrvatskog katoličkog sveučilišta, pri čemu je upozoreno da u Hrvatskoj, za razliku od država u okruženju, nije usvojen institucionalni okvir za rješavanje tog problema.
Domaćin skupa, rektor Hrvatskoga katoličkog sveučilišta i član hrvatskog Vijeća za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima Željko Tanjić istaknuo je kao cilj skupa nastavak suradnje i razgovore oko važnih pitanja suočavanja s prošlošću u Hrvatskoj, posebno sa zločinima i kršenjem ljudskih prava koji su počinjeni u razdoblju od 1945. do 1990. godine, odnosno pod komunističkom vlašću.
Tekst se nastavlja ispod oglasa