(VIDEO) HRejting o pravosuđu i korupciji: Evo što misle građani

Foto: Snimka zaslona

Posljednji dio HRT-ovog ovomjesečnog istraživanja Hrejting govori o tome što građani misle o korupciji u društvu i hrvatskom pravosuđu. Istraživanje su proveli ponukani lošom percepcijom koju pravosuđe već dugo ima u javnosti, ali i posljednjim slučajevima, koji su podignuli veliku buru u javnosti i dodatno narušili povjerenje građana u pravosuđe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radi se o najvećem ispitivanju raspoloženja hrvatskog biračkog tijela koje je za HRT provela agencija Promocija plus. HRejting obuhvaća čak 1400 ispitanika, a razina pouzdanosti je 95 posto.

Na pitanje u kojem području društva je korupcija najprisutnija 22,2 posto ispitanih odgovorili je da je to politika, odnosno političke stranke. Njih samo 0,1 posto manje, 22,1 kao najkorumpiranije vidi pravosuđe. Da su sva područja društva korumpirana smatra 19,3 posto građana.

Dosta veliki broj ispitanih, 15,5 posto državnu upravu vidi kao najkorumpiraniju. Iako u javnosti vlada percepcija da je dosta velika korupcija u zdravstvu, HRejting pokazuje da tako misli svega 5,5 posto građana. Njih nešto manje, 5 posto, najveću korupciju vidi u javnim poduzećima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje o tome koji je najveći problem hrvatskog pravosuđa najveći broj anketiranih, njih 38 posto odgovorilo je da je to upravo korupcija.

Neujednačena sudska praksa, reklo je 16,8 posto, loši zakoni – smatra 12,8 posto, loši, nestručni suci – 9,2 posto, način izbora i reizbora sudaca – 4,7 posto, a male plaće koje odbijaju kvalitetne suce koje kao najveći problem pravosuđa vidi 4,5 posto građana.

Treće pitanje glasilo je – jesu li hrvatski suci pri donošenju presuda neovisni? Gotovo polovica anketiranih, njih 48,2 posto smatra da suci NISU neovisni. Da jesu, ali ne u potpunosti misli njih 35,5 posto. Da su suci u potpunosti neovisni smatra njih 11 posto, a ne zna 5,4 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednje, četvrto pitanje bilo je – tko vrši pritisak na suce u donošenju presuda? Da su to političari, stranke i Vlade drži gotovo polovica ispitanih, 48,4 posto.

Mediji vrše pritisak na suce – smatra njih 13,9 posto. Sudačka organizacija 10,6 posto. Ulica, odnosno razne grupe za pritisak 10,2 posto. Odvjetnici 8,2 posto, a 7,5 posto anketiranih smatra da pritisak na suce vrše utjecajne skupine, odnosno pojedinci koji imaju novac.

Četiri petine ispitanika kaže da je korupcija u Hrvatskoj izrazito ili dosta raširena. I to upravo u politici i pravosuđu, koji uvjerljivo dijele neslavno prvo mjesto. Suce to ne iznenađuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Prvo, ima loših odluka. Takvih odluka je malo. A dobre odluke se medijski ne prate. Drugo, politika često mjenja zakone i time dovodi do pravne nesigurnosti, rekao je sudac Marin Mrčela, zamjenik predsjednika Vrhovnog suda RH.

Pravosuđu već predugo ne cvjeta cvijeće. Više od pola ispitanika nema nikakvo ili gotovo nikakvo povjerenje u sustav.

– Anketa ima jedan nedostatak, nedostaju dva pitanja. Prvo je – jeste li vi ili znate li ikoga da je dao mito u pravosuđu. I drugo, ako znate, jeste li prijavili?, ustvrdio je Mrčela.

Mnogi kažu da je klasične, novčane korupcije u stvarnosti relativno malo. No ističu da se u sustavu gotovo svi znaju. A mnogi su i na različite načine povezani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Korupcija je i nepotizam, korupcija je i protekcionizam, dakle upravo zbog te isprepletenosti u ovako maloj državi uvijek netko nekome, ili duguje, ili nudi, ili obeća, rekao je odvjetnik Branko Šerić.
Uzrok su nepovjerenja i loši suci i način njihova izbora te neujednačena sudska praksa, dugotrajni postupci i loši zakoni.

– Opsežni i složeni predmeti, po prirodi stvari, traju dugo. I postupak se mora poštivati, ističe Mrčela.

– Zahvaljujući lošem Zakonu o kaznenom postupku, ja prvi, i drugi neki moje kolege, nastojimo kad očekujemo loš ishod, odugovlačiti, pa vrijeme liječi rane, kaže Šerić.

Gotovo polovica građana smatra da su suci u donošenju odluka potpuno ovisni o vladi, strankama i političarima.

– Političari često komentiraju sudske odluke. I na taj način stvaraju dojam da mogu na to utjecati. Međutim na pravog suca, kod pravog suca, ne mogu, smatra Mrčela.

– Stečajni postupci za Uljanik i Treći maj. Ako je sve u skladu sa zakonom, i materijalno, i procesno pravo. I zaista se mora otvoriti stečajni postupak, doživili smo da se nije otvarao, dodaje Šerić.

Iako nije riječ o velikom broju slučajeva, pravosuđe već desetljećima ne uspijeva procesuirati brojne političare te druge javne i moćne optuženike. I građanima ne šalje poruku o tome da se nezakonitost ne isplati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.