Vlada će danas sa sjednice u saborsku proceduru uputiti izmjene Zakona o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i drugih središnjih tijela državne uprave kojima se Središnji ured za upravljanje državnom imovinom (SUUDI), bivši DUUDI, preoblikuje u Ministarstvo državne imovine, na dnevnom su redu i odluke kojima se pokreće postupak izrade zakona o sustavu domovinske sigurnosti i strategije nacionalne sigurnosti, a raspravljat će se i o uhićenjima pripadnika HVO-a.
Vlada SUUDI pretvara u ministarstvo jer želi čvršće i koherentnije upravljanje državnom imovinom kako bi se riješili problemi s neiskorištenim državnim vlasništvom i stavilo ga se u funkciju odnosno kako bi bilo korisno i za državni proračun.
Preoblikovanjem ureda u Ministarstvo, ističu Banski dvori, omogućit će se uspostava odgovarajuće upravljačke strukture, nužne za efikasno obavljanje poslova koji se odnose na upravljanje i raspolaganje državnom imovinom.
Predlaže se i niz izmjena koje se uglavnom odnose na usklađivanje djelokruga ministarstava ili državnih ureda sa zakonima koja uređuju njihove resore, odnosno njihovo preciziranje, nadopuna ili promjena.
Na čelu toga ministarstva, prema ranijim najavama, trebao bi biti ministar u Vladi Goran Marić.
Vlada i o uhićenjima pripadnika HVO-a u Orašju
Na dnevnom je redu i osnivanje povjerenstva za izradu prijedloga zakona o sustavu domovinske sigurnosti, kao i prijedloga strategije nacionalne sigurnosti kojima će na čelu biti potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević. Prijedlog zakona, kao i prijedlog strategije, povjerenstva trebaju izraditi i uputiti u javnu raspravu do 30 travnja iduće godine.
Vlada bi trebala donijeti i odluku o ponovnom pokretanju Savjeta za suradnju s Međunarodnim kaznenim sudom i drugim međunarodnim sudovima, a na sjednici će se raspravljati i o tome što hrvatske vlasti poduzimaju u vezi uhićenja pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) u Orašju.
Državni tajnici umjesto predstojnika i zamjenika ministara
Pred ministrima će biti i nacrt prijedloga zakona o izmjenama Zakona o sustavu državne uprave, koji je već mijenjan u listopadu, kada su dotadašnji državni uredi transformirani u središnje državne urede, a umjesto dosadašnjih predstojnika državnih ureda uvedena je dužnost državnih tajnika središnjih državnih ureda, a umjesto zamjenika ministra državnih tajnika.
Tom je izmjenom određeno da zamjenici ministara nastavljaju obnašati svoju dužnost do imenovanja državnih tajnika, no u tim se izmjenama nije našla i ista odredba za predstojnike državnih ureda. Stoga se sada predlaže da će predstojnici dosadašnjih državnih ureda, privremeno, do imenovanja državnih tajnika središnjih državnih ureda, obnašati dužnost državnog tajnika središnjeg državnog ureda.
U cilju ubrzanja procesa pripreme zakonskih promjena za implementaciju porezne reforme s prvim danom slijedeće godine, Vlada bi trebala usvojiti i zaključak kojim se dio zakona potrebnih za to izuzimaju iz postupka procjene učinaka propisa.
Riječ je o zakonima koji uređuju sustav poreza na dohodak, poreza na dodanu vrijednost, doprinosa, poreza na promet nekretnina, lokalnih poreza, trošarina te posebnog poreza na motorna vozila.
To se predlaže zbog kratkoće roka proizašlog iz objektivnih okolnosti, i to za zakone za koje je postupak prethodne procjene pokazao da imaju učinak na konkurentnost hrvatskog gospodarstva, obrazlaže se u zaključku, uz dodatak da Ministarstvo financija procjenu treba obaviti naknadno, u roku od dvije godine.
Izvor: narod.hr/h