Hrvatska Vlada pozvala je vijeća nacionalnih manjina da predlože kandidate za sedam članova Savjeta za nacionalne manjine, a manjinske udruge, vjerske zajednice, pravne osobe i građane pripadnike manjina kandidate za pet članova Savjeta iz reda istaknutih kulturnih, znanstvenih, stručnih i vjerskih djelatnika.
Prijedloge treba poslati do 5. ožujka Vladinu Uredu za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
Za članove Savjeta treba predlagati pripadnike manjina, vodeći računa o zastupljenosti žena i mladih, treba predlagati osobe koje su svojom tolerancijom i suživotom, afirmirajući vlastitu kulturu, jezik i tradiciju, unaprijedile razumijevanje, snošljivost i dijalog među hrvatskim državljanima te pridonijele promicanju etničke, kulturne i vjerske raznolikosti Hrvatske.
Uz podatak tko ga predlaže (vijeće, udruga i sl.), svaku kandidaturu mora pratiti životopis kandidata, obrazloženje zašto ga se predlaže i njegova izjava da prihvaća kandidaturu.
Članove Savjeta na četiri godine imenuje hrvatska Vlada, a uz 12 članova za koje je sada raspisan poziv, u Savjet automatizmom ulazi i osam saborskih zastupnika nacionalnih manjina. Savjet ima predsjednika i dva potpredsjednika koje, također, imenuje Vlada iz redova članova Savjeta, a svoju dužnost obavljaju profesionalno.
Savjet je autonomno tijelo osnovano na osnovu Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina. Osnovan je radi što učinkovitijeg sudjelovanja nacionalnih manjina u javnom životu Hrvatske, ima pravo predlagati mjere za unaprjeđenje njihova položaja te raspoređivati sredstva koja država osigurava za potrebe nacionalnih manjina. Za prošlu godinu raspoređeno je 32, 4 milijuna kuna namijenjena financiranju gotovo 1100 programa koje je predložilo 160 manjinskih udruga, odnosno 226 njihovih podružnica.
Milijuni se dodjeljivali ‘Novostima’ unatoč širenju mržnje i netrpeljivosti
Podsjetimo, aktualni članovi Savjeta za nacionalne manjine su: Aleksandar Tolnauer, Veselko Čakić, Renata Tischler, Vladimir Bilek, Dragana Jeckov, Furio Radin, Boris Milošević, Milorad Pupovac, Robert Jankovics, Emina Lekaj Prljaskaj, Veljko Kajtazi, Danilo Ivezić, Branka Baksa, Marija Semenjuk-Simeunović, Zvonko Kostelnik, Nives Rittig-Beljak, Bermin Meškić, Darko Šonc i Angel Mitrevski.
Savjet se pod povećalom javnosti našao 2017. godine nakon što je Udruga U ime obitelji prijavila člana Savjeta za nacionalne manjine i saborskom zastupnika SDSS-a Milorada Pupovca jer je kao član Savjeta sudjelovao u donošenju odluke o dodjeli sredstava (većih od 3 milijuna kuna) iz državnog proračuna Srpskom narodnom vijeću, čiji je on predsjednik.
Zbog ovoga je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa pokrenulo postupak protiv Pupovca. U ovom kontekstu vrijedi podsjetiti i na Odluku o rasporedu novca za manjinske kulturne programe kojom Savjet od oko 32 milijuna kuna za 90 udruga nacionalnih manjina, financira SNV s oko 3,7 milijuna kuna, od toga tjednik ‘Novosti’ sa iznosom od 3,2 milijuna kuna, unatoč zloupotrebi ovog novca.
Naime, u kriterijima za dodjelu novca jasno stoji da je jedan od temeljnih zahtjeva za dodjelu sredstava promicanje vrednota ustavnog poretka Republike Hrvatske te unapređivanje tolerancije, dok je sankcija za udruge koji su svojim radom promicale netolerantnost prema drugim nacionalnim manjinama ili pripadnicima većinskog naroda obustava financiranja i gubitak prava na prijavu za sredstva Savjeta za nacionalne manjine na tri godine. Potonje je i primijenjeno na nekoliko manjina, no ne i na tjednik Novosti.
Na zloupotrebu 3,2 milijuna proračunskog novca koji je Savjet za nacionalne manjine za 2016. dodijelio Srpskom narodnom vijeću za tiskanje tjednika Novosti u sklopu ostvarivanja kulturne autonomije nacionalnih manjina, što uključuje promicanje jezika, običaja i kulture manjinskih naroda, upozorila je udruga U ime obitelji.
Izvještaj koje je sastavila udruga U ime obitelji ukazuje na brojne eksplicitne primjeri izražavanja netolerancije prema većinskom hrvatskom stanovništvu, kao i ispunjavanje elemenata članka 349. Kaznenog zakona prema kojemu je grubo omalovažavanje Republike Hrvatske zakonski kažnjivo djelo.