Vlada u Sabor uputila dopunu Zakona o potrošačkom kreditiranju

Vlada je nakon telefonske sjednice u hitnu saborsku proceduru u utorak uputila dopune Zakona o potrošačkom kreditiranju kojima se za otplatu rata kredita u švicarskim francima (CHF) te u kunama s valutnom klauzulom u švicarskom franku tečaj ‘švicarca’ prema kuni utvrđuje na razini 6,39 kuna na godinu dana, a razliku u odnosu na tečaj koji se slobodno formira na tržištu snosit će kreditne institucije odnosno banke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Cilj donošenja ove hitne mjere jest ublažavanje velikog dužničkog tereta za korisnike kredita u CHF, izazvanog naglim porastom tečaja te valute na međunarodnim deviznim tržištima, zbog odustajanja Švicarske narodne banke od obrane minimalnog tečaja od 1,20 CHF za euro. Posljedica navedenoga jest i promjena tečaja kune u odnosu na CHF te je sa 6,39 kuna za 1 CHF, tečaj porastao za cca 18 posto (na 7,54 kune za 1 CHF) uz daljnju visoku volatilnost tečaja”, stoji u priopćenju Vlade s telefonske sjednice.

Kratkoročna mjera fiksiranja tečaja CHF u odnosu na kunu na razdoblje od godinu dana, navodi Vlada, predlaže se “kako nagli skok tečaja franka ne bi dodatno negativno opteretio dužnike do mjere da nemogućnost vraćanja kredita postane pravilo, a ne iznimka”.

“Daljnje aktivnosti bit će usmjerene na iznalaženje trajnijeg rješenja za dužnike čiji je dug vezan uz CHF u vidu konverzije duga u kunu ili euro, gdje se u kreiranju modela očekuje aktivno uključivanje Hrvatske narodne banke i kreditnih institucija”, stoji u priopćenju Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dopunjeni zakon će se primjenjivati isključivo na ugovore sklopljene prije njegova stupanja na snagu i to na sve anuitete odnosno obroke koji dospijevaju na naplatu nakon njegova stupanja na snagu.

Za primjenu povratnog djelovanja odredbe (na ugovore sklopljene prije nego što zakon stupi na snagu), ističe Vlada, postoje posebno opravdani razlozi.

“Procijenjeno je, naime, da je cilj zaštite potrošača – korisnika kredita vezanih valutnom klauzulom uz švicarski franak – veći od značaja pravne nesigurnosti vjerovnika u tom ugovornom odnosu. S obzirom da se Republika Hrvatska i Ustavom obvezala promicati gospodarski i kulturni napredak te socijalno blagostanje, izvršna vlast ima obvezu zaštiti Ustavom zajamčena prava građana”, napominje Vlada dodajući da je navedeno “u skladu s odredbom članka 90. stavka 5. Ustava Republike Hrvatske, prema kojem, iz posebno opravdanih razloga, samo pojedine odredbe zakona mogu imati povratno (retroaktivno) djelovanje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.