Premijer Andrej Plenković istaknuo je kako je neprihvatljiva praksa protjerivanja hrvatskih državljana iz Srbije, uz insinuacije da se miješaju u unutarnja pitanja te zemlje. Izjavu novinarima dao je i ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman.
– To nije slučaj. Tražimo razjašnjenje od srpskih vlasti. Hrvatska osuđuje ovakvo ponašanje. Ministarstvo vanjskih i europskih poslova uložilo je prosvjednu notu, naglasio je Andrej Plenković na početku sjednice Vlade.
> Nestabilna politička situacija: Što je Vučićev ‘Pokret za spas Srbije’?
Dodao je da je o svemu obaviještena i Europska unija te da Hrvatska očekuje odgovor na ovaj diplomatski incident.
Grlić Radman: Hrvatska traži objašnjenje protjerivanja iz Srbije
Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman potvrdio je u izjavi novinarima da je Hrvatska uputila prosvjednu notu srbijanskim vlastima i zatražila obrazloženje za protjerivanja. Ocijenio je da takvo postupanje nije u duhu dobrosusjedskih odnosa. Istaknuo je da je slučaj hrvatske državljanke koja već 12 godina živi i radi u Srbiji, a sada mora napustiti zemlju u roku od sedam dana, izazvao posebnu zabrinutost.
– Tražili smo razloge za ovakve postupke i naglasili zabrinutost jer ovo nije izoliran slučaj. U posljednjih nekoliko mjeseci zabilježeno je čak 32 slučaja protjerivanja ili sprječavanja ulaska hrvatskih državljana u Srbiju, rekao je ministar. Dodao je da se od zemlje kandidatkinje za članstvo u EU-u očekuje razvijanje dobrosusjedskih odnosa, a ne ovakvo postupanje.
> Vučić opozvao incidentnu srbijansku veleposlanicu u RH Jelenu Milić
Ministar je podsjetio da je Hrvatska dvaput izdavala naputke svojim građanima o putovanjima u Srbiju, prvi put u siječnju, a potom i sredinom ožujka, preporučivši izbjegavanje putovanja ako nije nužno, kao i izbjegavanje mjesta većih okupljanja zbog osobne sigurnosti.
‘Ovakvi postupci ne odražavaju karakter dobrih odnosa’
Na pitanje vidi li u protjerivanjima odgovornost vlasti u Srbiji i predsjednika Aleksandra Vučića, Grlić Radman je odgovorio da se hrvatska strana bavi isključivo činjenicama. Dodao je da je i predstavnik Hrvatske gospodarske komore u Srbiji nedavno dobio nalog da napusti zemlju, što ga je, kako navodi ministar, “ostavilo u šoku”.
Grlić Radman potvrdio je da Hrvatska još nije dobila službeni odgovor na prosvjednu notu, ali je o svemu obavijestila i Delegaciju EU u Beogradu te Europsku službu za vanjsko djelovanje.
– Ovakvi postupci ne odražavaju karakter dobrih odnosa, a u nalozima za protjerivanje nisu navedeni stvarni razlozi zbog kojih su naši državljani proglašeni sigurnosnom prijetnjom, zaključio je. Vijesti donosi HRT.
> Starešina: Enigma u Srbiji traje i dalje – tko to tamo organizira prosvjede
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/HRT vijesti
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.