U Srbiji je prije nešto više od tjedan dana, na inicijativu predsjednika Aleksandra Vučića, održan prvi sastanak inicijativnog odbora za osnivanje “Pokreta za spas Srbije”. Namjera za osnivanjem ovog pokreta postoji već nekoliko godina, a namjera mu je da bude nadstranačko tijelo koje bi udahnulo novi život Srbiji. U njemu bi, osim Vučića, trebali sjediti istaknuti pojedinci iz javnog života Srbije.
Tko se nalazi u pokretu?
Prema pisanju srpskih medija koje prenosi Tportal sastanak inicijativnog odbora za osnivanje “Pokreta za spas Srbije” samo je prvi korak u njegovom službenom osnivanju koje bi se prema planu trebalo dogoditi do 28. lipnja.
>Plenković Vučiću: Za vojni sporazum ne treba pitati Beograd
Osim Vučića u pokretu bi trebalo biti i nekoliko članova Srpske akademije znanosti i umjetnosti (SANU), nekoliko redovitih profesora fakulteta, predsjednik Udruženja Albanaca u Srbiji i drugi.
Neka od imena koja se spominju su hematolog Bela Balint, skladatelj Svetislav Božić, endokrinolog Đuro Macut, redoviti profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Branko Rakić, kirurg i redovni profesor Medicinskog fakulteta u Nišu Goran Stanojević, neurolog i redovni profesor Fakulteta medicinskih znanosti u Kragujevcu Svetlana Miletić Drakulić, profesori Nenad Arsović, Dejan Đurđević, Boris Bratina, kao i predsjednik Udruženja Albanaca u Srbiji Demo Berisha i glavna tajnica Udruženja banaka Srbije Marina Papadakis.
Vučić: Danas se iscrtava put ka dobroj i sigurnoj budućnosti Srbije
Fotografije s prvog sastanka pokreta, održanog u Kući kralja Petra, Vučić je objavio na svom instagramu Budućnost Srbije, uz komentar u kojemu među ostalim stoji: ‘Danas se iscrtavaju konture i put ka dobroj i sigurnoj budućnosti naše Srbije, put koji vodi blagostanju, napretku i slobodi za sve buduće generacije’.
Najavio osnivanje još 2022.
Aleksandar Vučić o osnivanje pokreta prvi je put najavio u ljeto 2022. pravdajući inicijativu potrebom stvaranja šireg pokreta koji će braniti nacionalne interese i raditi u korist ekonomskog napretka.
Vučić, prema najavama, neće biti na čelu pokreta, jer, kako je objasnio, ne želi više biti predsjednik bilo čega, već mora razmišljati o budućnosti i onima koji će doći nakon njega.
Početkom siječnja 2025. rekao je da se pokret temelji na istoj ideji najavljenoj prije dvije godine te da se na njoj dalje radilo. I dalje stoji kod toga da Srpska napredna stranka bude strateški nositelj pokreta, kojem bi se, prema Vučićevim riječima, pridružili ljudi koji dosad nisu bili u strankama.
Nestabilna situacija u Srbiji
Srbija se već mjesecima suočava s prosvjedima i političkim nestabilnostima. Nedavno je i službeno pala vlada Srbije, a studenti blokiraju mnoge fakultete u Srbiji i predvode velike prosvjede već mjesecima nakon nezapamćene tragedije koja je u studenom pogodila Novi Sad. Ondje je 1. studenog 2024. godine u padu nadstrešnice na željezničkom kolodvoru poginulo 15, a ozlijeđeno dvoje ljudi. Studenti, kojima su se kasnije pridružili širi slojevi društva poput akademske zajednice, poljoprivrednika, sindikata, umjetnika traže ispunjenje četiri osnovna zahtjeva.
Jedan od njih je objava cjelokupne dokumentacije koja se tiče rekonstruiranja željezničke stanice u Novom Sadu, koja je trenutačno nedostupna javnosti. Zatim, potvrda nadležnih tijela o identitetu svih osoba za koje postoji osnovana sumnja da su fizički napale studente i profesore, kao i pokretanje kaznenih postupaka protiv njih te njihovo razrješenje ako se pokaže da su javni dužnosnici.
Odbacivanje kaznenih prijava protiv uhićenih i privedenih studenata na prosvjedima, kao i obustava već pokrenutih kaznenih postupaka je treći zahtjev, a četvrti povećanje proračuna za visoko obrazovanje u iznosu od 20 posto.
Kulminacija nezadovoljstva dijela građana dogodila se na velikom prosvjedu 15. ožujka u Beogradu na kojem se prema neslužbenim informacijama okupilo nekoliko stotina tisuća ljudi.
>Završen veliki prosvjed za u Beogradu, studenti se povukli na fakultete
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.