U više hrvatskih gradova i općina SDP planira, ako osvoji vlast na predstojećim lokalnim izborima, uvesti građanski odgoj u osnovne škole. Ovo nije nešto novo – inicijativa za uvođenje građanskog odgoja od strane SDP-a postoji već dulje vrijeme. Prema hrvatskim zakonima, jedinice lokalne samouprave imaju pravo u suradnji sa školama uvesti dodatne ili izborne sadržaje, uključujući i građanski odgoj. Za to pak, ne moraju dobiti suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja te Agencije za odgoj i obrazovanje. Do sada je SDP proveo ovu inicijativu u Rijeci, a ukoliko pobjede na lokalnim izborima isto bi se moglo dogoditi u Dubrovniku, Zadru, Splitu, Bjelovaru i Varaždinu.
Grad Rijeka je 2016. godine prvi u Hrvatskoj uveo građanski odgoj kao izvannastavnu aktivnost u osnovne škole. Kurikulum su izradile lokalne vlasti (SDP) uz podršku udruga civilnog društva među kojima su i LGBT udruge. Građanski odgoj obuhvaća teme poput aktivnog građanstva, ljudskih prava, održivog razvoja te rodne ravnopravnosti. U sklopu ovih tema nezaobilazne su i teme LBGT prava, duginih obitelji ili (promocije) abortusa. Riječki model građanskog odgoja preuzele su brojne jedinice lokalne i regionalne samouprave. Tu su uključeni gradovi poput Pule, Pazina, Umaga, Labina, Poreča, Rovinja, Siska, Osijeka, Opatije, Vrbovca, Križevaca i Čakovca. Kao i županije – Istarska, Primorsko-goranska, Krapinsko-zagorska i Međimurska.
Prema ideološkom okviru i SDP-ov ministar Željko Jovanović 2012. pokušao je progurati seksualni (pre)odgoj unutar tzv. zdravstvenog odgoja. Seksualni odgoj prema Jovanovićevom modelu bio je formiran isključivo s lijevo – liberalnog aspekta, dok su iz njega potpuno bili isključeni pojmovi ljubavi i roditeljstva.
Nakon građanskog odgoja Grad Rijeka je uveo predmet ”zdravstvenog” odgoja koji temeljitije obuhvaća teme povezane s rodnom ideologijom
Od prošle godine Grad Rijeka je uveo zaseban predmet zdravstvenog odgoja koji najmanje govori o zdravlju. Najviše se bavi temama LGBT prava, feminizma ili abortusa. Među literaturom koja se koristila pri sastavljanju priručnika korišteni su materijali upravo tih udruga. Unutar sadržaja priručnika koje smo proučili da se naslutiti da u nekim dijelovima izostaje bioetička, odnosno znanstvena podloga. Posebice kad se govori o spolnosti, interspolnosti i biološkom spolu.
Priručnike tzv. zdravstvenog odgoja su pisali ljudi koji su povezani s Forumom za slobodu odgoja te s lezbijskim udrugama LORI i PaRiter. SDP prema riječkom modelu želi provesti isto i u druge hrvatske gradove. Riječ je o predmetima koji bi bili ideološki formirani i kontrolirani od strane ove političke stranke bez upliva stručnjaka koji dolaze s desnijeg političkog spektra.
U svojim programima na ovogodišnjim lokalnim izborima kao izliku za uvođenje građanskog odgoja spominju potrebu za sprječavanjem vršnjačkog nasilja. No kako je pokazala praksa u Rijeci, SDP-u nije izričito stalo do sprječavanja vršnjačkog nasilja već do preodgajanja učenika (potencijalnih budućih birača) prema lijevo-liberalnom modelu.
>Analizirali smo priručnike spolnog (pre)odgoja: Vrve od LGBT propagande i feminizma
SDP u Dubrovniku pod izlikom vršnjačkog nasilja želi progurati rodnu ideologiju
Dubrovački SDP koji je u koaliciji s Možemo i Srđ je Grad na svojim stranicama piše kako inicijativom uvođenja građanskog odgoja žele spriječiti vršnjačko nasilje. Podsjećaju i na neke nedavne događaje kako bi dodatno naglasili svoj navodni angažman oko zaštite djece, neopravdano napadajući pri tome gradsku vlast (HDZ) i gradonačelnika Frankovića.
– Nedavno smo bili svjedoci stravičnog događaja na Babin Kuku kada su petorica mladića iz Dubrovnika i Konavala (dobi od 18-22) brutalno premlatili sezonske radnike. Iživljavali su se nad njima, udarali ih šakama i nogama te ih vrijeđali na nacionalnoj osnovi. Upravo smo na ovakve i slične slučajeve upozoravali u Gradskom vijeću više puta, te smo sada na 22. sjednici predali uvrštenje točke ”Prijedlog odluke o pripremama za uvođenju Građanskog odgoja u škole kojima je osnivač Grad Dubrovnik”.
Nasilje je simptom duboko ukorijenjenih problema u našem društvu. Kada mladi ljudi, koji bi trebali biti budućnost naše nacije, izabiru put nasilja i zlostavljanja, to je znak da smo kao društvo podbacili, napisali su.
Dubrovački gradonačelnik Mato Franković (HDZ) podsjetio je kako SDP kroz građanski odgoj želi progurati rodnu ideologiju na način kako je to učinjeno u Zagrebu. Smatra i da se iza te ideje krije nepotrebno trošenje proračunskog novca.
Za razliku od toga, Grad Dubrovnik odlučuje sredstva usmjeriti na konkretne potrebe u obrazovanju. Od rujna se povećava cijena satnice asistentima u nastavi na 9 eura bruto, a od lipnja i listopada planirano je dvostruko povećanje plaća u predškolskom odgoju po 10%. Uz to, dodatno će se povećati i sufinanciranje privatnih dječjih vrtića. Ovim mjerama Dubrovnik pokazuje da želi ulagati u obrazovanje na način koji izravno koristi djeci, roditeljima i zaposlenima, a ne slijediti političke agende nametnute iz Zagreba, naglasio je gradonačelnik.
>Franković najavio Thompsonov koncert: HOS-ove oznake su dobrodošle, ustaški simboli ne
U Splitu SDP vrši pritisak na Centar
Razvoj građanskog odgoja u Splitu tijekom posljednjih godina obilježen je nizom političkih inicijativa, najava i zastoja, pri čemu tema sve više dolazi u središte javnog interesa, osobito u kontekstu lokalnih izbora 2025. godine.
Još 2018. godine splitski SDP prvi put predlaže uvođenje građanskog odgoja kao izvannastavne aktivnosti u osnovnim školama, naglašavajući važnost odgoja djece u duhu tolerancije, ljudskih prava i aktivnog građanstva. Ideja tada nije naišla na širu političku podršku, no zadržala se u javnom diskursu.
Tijekom 2021. godine novi gradonačelnik Ivica Puljak najavio je kako podržava uvođenje građanskog odgoja, ali njegova administracija nije pokrenula konkretne korake. Kao razlog naveden je nedostatak vremena za pripremu programa i edukaciju nastavnika, što je odgodilo početak implementacije.
Predsjednik splitskog SDP-a i kandidat za gradonačelnika, Davor Matijević je kritizirao gradsku vlast zbog toga što se, unatoč osiguranim sredstvima u proračunu, nije krenulo s provedbom programa. Optužio je aktualnu upravu za pasivnost i neodgovornost prema mladim generacijama.
U ožujku 2025. godine organizirana je javna tribina pod naslovom ”Treba li Split građanski odgoj?”, na kojoj je Matijević još jednom istaknuo važnost uvođenja ovakvog programa u obrazovni sustav grada. U svom izlaganju ponovno je prozvao gradonačelnika Puljka zbog neispunjenih obećanja iz prošlih izbornih kampanja. Istaknuo je da Split ima sve uvjete za početak provedbe, ali nedostaje političke volje.
>Ideološki nasrtaj na školstvo: Kako seksualni odgoj maršira prema učionicama posljednjih 20 godina
Građanski odgoj u Bjelovaru zbog ”političke pismenosti i kritičkog mišljenja kod mladih”
Inicijativa za uvođenjem građanskog odgoja u Bjelovaru započela je još u listopadu 2016. godine. Tada je Gradska organizacija SDP-a održala konferenciju za novinare i predstavila prijedlog da se u osnovne škole uvede građanski odgoj kao izvannastavna aktivnost. Model su temeljili na onome iz Rijeke. Program je bio zamišljen za učenike petih i šestih razreda. Predstavnici SDP-a tada su istaknuli važnost razvijanja političke pismenosti i kritičkog mišljenja kod mladih te najavili da će prijedlog uputiti Gradskom vijeću.
Već 2017. godine, na inicijativu SDP-a, u gradskom proračunu Bjelovara predviđena su sredstva za provedbu građanskog odgoja kao slobodne aktivnosti u osnovnim školama. Ova je odluka potvrđena na sjednici Gradskog vijeća, čime je otvoren prostor za konkretnu provedbu programa.
U srpnju 2019. godine, povodom incidenta u kojem su se pojavili navodni ustaški simboli, SDP-ov gradski vijećnik Nenad Nekvapil ponovno je istaknuo potrebu uvođenja građanskog odgoja. Naglasio je kako bi takav program bio važan alat u prevenciji ekstremizma i promicanju vrijednosti tolerancije i međusobnog poštovanja među mladima.
U travnju 2025., u kontekstu predstojećih lokalnih izbora, SDP je u Bjelovaru sklopio koalicijski sporazum s GLAS-om i Strankom umirovljenika (SU). Nenad Nekvapil predstavljen je kao zajednički kandidat za gradonačelnika, a među ključnim točkama njihova programa ponovno se istaknulo uvođenje građanskog odgoja u bjelovarske škole.
U Zadru je HDZ pomogao SDP-u kod plana provođenja građanskog odgoja
SDP Zadar je 2021. godine osnovao radnu skupinu za uvođenje građanskog odgoja u osnovne škole. Time je započeo višegodišnji proces zagovaranja ovog programa. Radnu skupinu činili su članovi stranke s iskustvom u obrazovanju: Irena Dragić, Danijela Vukoša, Ivan Matešić i Sabina Glasovac. Cilj je bio razviti model građanskog odgoja kao izvannastavne aktivnosti, temeljen na iskustvima gradova poput Rijeke i suradnji s organizacijama civilnog društva poput GOOD inicijative.
Prijedlog je prihvaćen i uvršten u pripremu gradskog proračuna za 2023. godinu. U 2024. godini Grad Zadar je započeo izradu materijala za izvođenje programa te edukaciju učitelja. Cilj je implementacija programa u sve osnovne škole na području grada.
U predizbornoj kampanji za lokalne izbore 2025., SDP-ov kandidat za gradonačelnika Zadra, Daniel Radeta, ističe građanski odgoj kao jedno od ključnih pitanja. Radeta je poznat po svojoj dosljednoj podršci ovom programu. Njegova kampanja naglašava važnost građanskog odgoja u oblikovanju tolerantnog i demokratskog društva.
>Zloupotreba škole za ideologiju: Kako roditelji mogu utjecati na školu svog djeteta?
U Varaždinu je ukupno 48 škola provelo različite projekte u okviru građanskog odgoja
Grad Varaždin je već 2022. godine najavio uvođenje građanskog odgoja kao izbornog predmeta u osnovne škole. I to s ciljem poticanja razvoja demokratskih vrijednosti, tolerancije i aktivnog građanstva među učenicima.
Program je podijeljen u dva udžbenika, prilagođena različitim uzrastima. Grad je osigurao i sredstva za edukaciju nastavnika i provedbu programa. Na predstojećim lokalnim izborima, SDP i gradonačelnik Neven Bosilj se hvale implementacijom građanskog odgoja kao nečim naprednim.
Varaždinska županija dodatno je podržala ovu inicijativu kroz sufinanciranje projekata građanskog odgoja u školama. U školskoj godini 2023./2024., ukupno 48 škola provelo je različite projekte u okviru građanskog odgoja. Rezultati su predstavljeni u brošuri “Građanski odgoj i obrazovanje u praksi”. Župan Anđelko Stričak istaknuo je važnost ovih projekata za razvoj odgovornosti, empatije i društvene solidarnosti među učenicima.
>Ministarstvo pilatovski o zdravstvenom odgoju: To je izvannastavna aktivnost
Hrvatski zakoni omogućuju uvođenje građanskog odgoja bez nadzora…
Hrvatski zakoni omogućuju uvođenje građanskog odgoja u škole od strane jedinica lokalne samouprave, bez nadzora resornog ministarstva i Agencije za odgoj i obrazovanje.
2006. godine, na temelju članka 24. Zakona o osnovnom školstvu tadašnji resorni ministar Dragan Primorac donio je Nastavni plan i program koji izvannastavne aktivnosti prepušta u ruke učiteljima i ravnateljima škola. I to bez nadzora resornog ministarstva i Agencije za odgoj i obrazovanje.
Samim time otvoren je prostor za uplitanje lokalne politike u kreiranje i stvaranje školskih programa prema određenom ideološkom okviru, kao što je to slučaj s građanskim odgojem te predmetom Zdravstvenog odgoja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.