Voda i dalje prijeti; pogledajte gdje je najkritičnije

Ravnateljstvo civilne zaštite

Ravnateljstvo civilne zaštite izvijestilo je o situaciji s poplavama u nekoliko županija i mjerama obrane od poplava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvanredno stanje

U petak ujutro izvanredno stanje bilo je na Korani u Karlovcu gdje je vodostaj bio 803 cm, s tendencijom opadanja te na Kupi kod Farkašića gdje je jutros izmjeren vodostaj od
974 cm, s tendencijom rasta.

Izvanredne mjere

Kupa – v. Karlovac – 08:00 sati: + 787 cm, tendencija opadanja
Črnec – v. ustava Črnec – 08:00 sati: vodostaj + 529 cm, tendencija opadanja
Sava – v. Jasenovac – 08:00 sati: vodostaj + 867 cm, tendencija opadanja
Una – v. Hrvatska Kostajnica – 08:00 sati: + 440 cm, tendencija opadanja

Vodostaji rijeka Korane i Kupe u Karlovcu su u opadanju, situacija na terenu je pod kontrolom. Još je na snazi izvanredno stanje na Korani i izvanredne mjere obrane od poplave na rijeci Kupi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veliki broj stambenih i gospodarskih objekata je poplavljen kao i velika poljoprivredna površina. Zbog vode na kolnicima još uvijek su zatvorene brojne ceste, pogotovo na širem području grada Karlovca i nizvodno od Karlovca. Operativne snage i Hrvatska vojska i dalje rade na ispumpavanjima.

Izvor fotografija: Ravnateljstvo civilne zaštite

Kupa – Petrinja

Na snazi je izvanredno stanje za rijeku Kupu na mjerodavnom vodomjeru Farkašić s tendencijom daljnjeg laganog porasta vodostaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema procjeni Hrvatskih voda, maksimalni vodostaji na području Petrinje očekuju se na razini rekordnih +988 cm iz 2014. godine. Situacija je pod kontrolom. Nasipi su ojačani na svim kritičnim točkama, očekuje se prolazak vrhunca vodnog vala u iduća 24 sata. U nebranjenim područjima općine Lekenik poplavljene su prometnice i vikend kuće neposredno uz obale rijeke Kupe. Operativne snage i Hrvatska vojska i dalje provode aktivnosti obrane od poplave.

Gračac, Obrovac

Stanje na području Gračaca i Obrovca se postupno stabilizira i normalizira. U tijeku je dezinfekcija i sanacija poplavljenog područja. Osnovna i srednja škola te vrtić u Obrovcu od petka kreću s nastavom. I dalje rade crpne pumpe i raspoređuju se isušivači.

U Gračacu je i dalje poplavljeno naselje Grab kojem Crveni križ dostavlja hranu, lijekove i vodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mrežnica – Duga Resa

Rijeka Mrežnica dosegnula je 16.05. najviši vodostaj na području Duge Rese, čime je za čak 37 centimetara nadmašila dosadašnji rekordni vodostaj iz 2014. godine. U uvjetima tako visokih vodostaja došlo je do poplavljivanja niza objekata, kuća i vikendica neposredno uz obale rijeke Mrežnice.

Vodostaj rijeke Mrežnice opada te se stanje na području Duge Rese stabilizira.

Una – Hrvatska Kostajnica

U Hrvatskoj Kostajnici situacija se stabilizira, vodostaj rijeke Une ima tendenciju opadanja. Visoki vodostaj rijeke Une stvorio je probleme i stanovnicima općine Dvor gdje je poplavljen dio kuća u nebranjenim područjima i cesta DC47 kod mjesta Kuljani te se do Dvora može doći zaobilazno preko Gline.

Sava

Za potrebe snižavanja vodostaja rijeke Save na sisačkom i jasenovačkom području, od 15.05.2023. otvorene su ustave Prevlaka i Trebež, putem kojih se dio velikih voda rijeke Save upušta u retenciju Lonjsko polje. Vodostaj Save u Jasenovcu od sinoć stagnira i od jutros ima tendenciju blagog opadanja. Još su na snazi izvanredne mjere obrane od poplave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sanirana je pukotina na privremenom nasipu u Galdovu (Sisak), ispumpava se voda iz poplavljenih dijelova.

Aktivnosti na terenu

Aktivirani su stožeri civilne zaštite ugroženih županija i jedinica lokalne samouprave u čijem radu od početka sudjeluju i predstavnici Ravnateljstva civilne zaštite. Redovno se održavaju sjednice stožera radi koordiniranja aktivnosti vezanih uz obranu od poplava.

Na terenu su i dalje sve operativne snage koje se raspoređuju po potrebi na ugrožena područja: lokalne operativne snage civilne zaštite (vatrogasci, HGSS, HCK), pripadnici Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite, Hrvatska vojska, policijski službenici, komunalne tvrtke, djelatnici Hrvatskih voda sa svojim kooperantima.

Na svim kritičnim lokacijama ojačavaju se i nadvisuju nasipi, postavljaju zečji nasipi, pune dodatne vreće s pijeskom i distribuiraju u ugrožene dijelove, grade upojni bunari, ispumpava se voda iz poplavljenih dijelova, saniraju odroni i klizišta te teškom mehanizacijom prokopavaju odvodni kanali.

Odsječenom stanovništvu pripadnici HCK-a i HGSS-a dostavljaju hranu, vodu i lijekove te pomažu u spašavanju stoke i životinja.

U dijelovima gdje se voda povukla, sanira se šteta, provodi dezinfekcija i čišćenje te se dopremaju isušivači.

Ulažu se maksimalni napori u suzbijanju i otklanjanju posljedica na poplavama ugroženim područjima, stoji na stranicama Ravnateljstva civilne zaštite.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.