Site icon narod.hr

Vučemilović: To što je proces posvojenja težak ne znači da se itko smije upuštati u ilegalne radnje

Vučemilović

Foto: snimka zaslona

Predsjednica Odbora za obitelj, mlade i sport i zastupnica Hrvatskih suverenista Vesna Vučemilović gostovala je sinoć u emisiji Otvoreno. Istaknula je da, kako bi došlo do poboljšanja sustava, prije svega treba misliti na interes djece koja se posvajaju. Isto tako, napomenula je da to što je proces posvojenja težak ne znači da se itko smije upuštati u ilegalne radnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Selak Raspudić o Možemo: Izbjegavaju temu jer je njihov vijećnik dio afere Zambija

Stječe se dojam da se sve odvija uz blagoslov države

Istaknula je da je Odbor za obitelj, između ostalog, donio prijedlog da se napravi registar u kojem bi se vodila sva djeca koja su posvojena iz inozemstva i da se za 94 djece koja su posvojena u DR Kongu ustanovi jesu li ovdje i što se s njima događa.

“Ako nam nedostaje samo jedno dijete i ne znamo gdje je, mi kao država imamo jako velik problem. Ključno je da postoji dobra volja i već se krenulo u izvide kako bi se cijela ta praksa koja se očito provodila godinama, istraži do kraja i da se vidi je li tu bilo samo propusta ili je bilo i namjere i da se odgovorni sankcioniraju. Ovako se stječe dojam, što nikako nije dobro, da se sve odvija uz blagoslov države”, istaknula je Vučemilović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poštovati Obiteljski zakon RH

Naglasila je da je u procesu posvojenja jako bitan Obiteljski zakon Republike Hrvatske.

„Dosta se spominjao članak 183 koji nalaže određene stvari koje se moraju odraditi u postupku posvojenja. Što sudovi nisu radili. Oni su ovjerili ispravu. Mi smo tražili pojašnjene i od suda u Zlataru i od suda u Varaždinu. Oni su rekli da nisu ovlašteni provoditi proces legalizacije. To su trebale napraviti stranke u postupku koje su njima ta rješenja donijela. Znači, posvojitelji su prije nego što su došli na sud trebali proći cijeli proces legalizacije. Oni to nisu napravili. Ne može se tu nitko amnestirati od odgovornosti. Puno je tu procedura koje su zaobiđene i puno je zakona koji su tumačeni kako kome odgovara“, istaknula je Vučemilović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodala je da, bez obzira na to odakle se dijete posvaja, mora se voditi računa o onom što propisuje Obiteljski zakon u Hrvatskoj.

„Da su se vodili tim Zakonom do svega ovog ne bi došlo“, ističe Vučemilović

Dugotrajnost postupka ne opravdava ilegalne radnje

Osvrnula se i na proces posvojenja u Hrvatskoj. Često se dogodi da dijete dok stekne uvjete za posvojenje dođe u skupinu teško posvojive djece jer posvojitelji žele mlađu djecu pa djeca ostaju u sustavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Selak Raspudić o Možemo: Izbjegavaju temu jer je njihov vijećnik dio afere Zambija
>Vučemilović: Da nije bilo institucija strane države, Hrvatska ne bi reagirala na krijumčarenje djece iz Zambije

“Kada vi krenete u proces posvojenja imate cijeli niz zahtjeva i želite što manje dijete bez zdravstvenih poteškoća, logično je da će taj proces trajati duže. Ističe se dugotrajnost postupka u Hrvatskoj kao izgovor za neka postupanja koja su moralno i zakonski vrlo upitna pa čak i za ovaj slučaj”, kazala je Vučemilović.

No, naglašava da to što je proces u Hrvatskoj težak ne znači da se itko smije upuštati u ilegalne radnje.

“Mi u slučaju međudržavnog posvojenja ne znamo kako je dijete ušlo u proces je li uistinu siroče, je li nasilno odvedeno u sirotište. Ne znamo jesu li posvojitelji uopće u registru posvojitelja, jesu li prošli onaj nekakav minimum. I što je najgore, kada ta djeca dođu u Hrvatsku mi ne znamo jesu li tu ili je to samo tranzitna država”, istaknula je Vučemilović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U kojem smjeru ići?

“Trebamo popraviti cijelu proceduru, zabraniti posvajanja iz država koje nisu potpisnice Haške konvencije. Imati interes djeteta na prvom mjestu. Ne govorimo ovdje o pravima posvojitelja i nekih skupina. Samo je pravo djeteta ono čime se moramo voditi”, zaključila je Vučemilović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version