FFZG odgovara na pitanje jesu li pod istragom još neki profesori s Odsjeka za povijest

Foto: Fah, GettyImages; fotomontaža: Narod.hr

Portal Telegram objavio je vijest kako je jedan profesor s Filozofskog fakulteta na meti ozbiljnih optužbi studentica zbog seksualnog zlostavljanja. Iako je Filozofski fakultet u Zagrebu zaprimio ukupno sedam prijava, Telegram je izašao s imenom samo jednog profesora – koga se još štiti pokušali smo doznati od Filozofskog fakulteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Optužbe za seksualno zlostavljanje: Zašto je Telegram izvukao samo Roksandića – koga se štiti?

Istovremeno se, kako se doznaje, istražuje još dva povjesničara s istog odsjeka, a za jednoga navodno postoje i kompromitirajuće SMS poruke, no njihova imena za javnost su nepoznata.

Za potvrdu navedenih informacija, odgovore smo zatražili od Filozofskog fakulteta u Zagrebu, iz kojeg su poručili kako “postupanja po prijavama ovog tipa mora biti tajno jer se moraju zaštititi i prijavitelji i prijavljeni”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgovor na naš upit, kojeg potpisuje dekan prof. dr. sc. Miljenko Šimpraga, donosimo u cijelosti:

“Odmah po prvoj službenoj informaciji o spolnom uznemiravanju na Fakultetu Uprava Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu na mrežnim stranicama objavila je sljedeće:

Nulta tolerancija na sve oblike uznemiravanja. Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu jest i bit će mjesto nulte tolerancije na bilo koji oblik uznemiravanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga, uznemiravanje ili sumnju na uznemiravanje možete prijaviti na način utvrđen odredbama Etičkoga kodeksa Sveučilišta u Zagrebu (ETIČKI KODEKS; Odluka o izmjenama i dopunama Etičkog kodeksa) ili Pravilnika o odgovornosti radnika za povrede radne dužnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (Pravilnik o odgovornosti radnika za povredu radne dužnosti).

Prijave se mogu poslati na ured_dekana@ffzg.hr.

Kako smo zaprimali prijave od studentske pravobraniteljice, pokretali smo postupanje po zaprimljenim prijavama. Postupanje po prijavama ovog tipa mora biti tajna jer se moraju zaštititi i prijavitelji i prijavljeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svako iznošenje detalja iz prijave ili postupka prije donošenja konačne odluke može biti štetno ili po jednu ili po drugu stranu koja nije kriva prije nego joj se to dokaže. U postupanjima se konzultiramo sa kriminalističkom policijom Policijske uprave zagrebačke, a obratiti ćemo se i Etičkom savjetu Sveučilišta u Zagrebu.

Naime, Filozofski fakultet ovog trenutka nema svoje Etičko povjerenstvo, jer je ono prije nekoliko mjeseci dalo ostavku, a jedan dio članova Fakultetskog vijeća već dva mjeseca bojkotira donošenje odluke o usklađivanje Etičkog kodeksa Fakulteta sa Etičkim kodeksom Sveučilišta i tako sprječava imenovanje novog Etičkog povjerenstva na Fakultetu. Poštovana, to je sve što Vam ovog trenutku kao čelnik institucije mogu izjaviti u vezi prijava spolnog uznemiravanja na Filozofskom fakultetu.”, stoji u odgovoru za Narod.hr.

Prof. Roksandić odbacio optužbe

Za sada je objavljeno samo da je riječ o profesoru emeritusu dr. sc. Dragi Roksandiću, uglednom znanstveniku s Odsjeka za povijest koji je odbacio optužbe. Roksandića je rektor Damir Boras iz vlastite kvote predložio za profesora emeritusa, a u priopćenju navodi kako je izložen medijskom linču iza kojeg stoji Neven Budak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Profesor Budak je izazvao i usmjeravao takvu lavinu laži, podvala i objeda da su samo rijetki, kao što je to ovih dana izjavio on sam, imali snage na toj sjednici da im se odupru i da svoj prijedlog proslijede Sveučilištu u Zagrebu… Ja nemam što kriti, ali imam što braniti. Ponavljam, osuđujem svako spolno uznemiravanje i zalažem se pravno procesuiranje u skladu s propisima, s punim uvažavanjem ljudskih i građanskih prava i zaštitom ljudskog dostojanstva svih involviranih.”, poručio je Roksandić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.