Dužnosnik EMA-e: ‘Postoji veza između cjepiva AstraZenece i tromboze’

Foto: Fah

Visoki dužnosnik Europske agencije za lijekove (EMA) potvrdio je da postoji “veza” između AstraZenecina cjepiva protiv covida-19 i pojave krvnih ugrušaka nakon cijepljenja, u razgovoru za talijanski dnevni list Il Messaggero objavljenom u utorak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Po mom mišljenju, to možemo sada reći, jasno je da postoji veza s cjepivom. Ali još uvijek ne znamo što uzrokuje ovu reakciju”, rekao je dužnosnik EMA-e za cjepiva Marco Cavaleri, navodi AFP.

Rekao je da će “u sljedećih nekoliko sati reći da postoji veza, ali još moramo utvrditi kako se to događa”.

Nakon što je nekoliko zemalja, uključujući Irsku, zaustavilo uporabu cjepiva, EMA je poručila da su koristi veće od rizika i da bi trebalo ostati u uporabi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, rekao je da je moguća uzročno-posljedična veza između ugrušaka i cjepiva i očekuje se da će ovaj tjedan dati ažuriranu procjenu.

“Pokušavamo dobiti preciznu sliku onoga što se događa, kako bismo detaljno definirali taj sindrom koji nastaje zbog cjepiva”, rekao je Cavaleri.

Dodao je: “Među cijepljenima postoji više slučajeva cerebralnih tromboza … među mlađim osobama i više je od onoga što bismo očekivali.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istovremeno britanski regulatori također ispituju potencijalne veze između cjepiva Oxford / AstraZeneca i pojave krvnih ugrušaka.

Potvrđeni su desetci takvih slučajeva od kojih su neki imali smrtni ishod. U Ujedinjenom Kraljevstvu potvrđeno je 30 slučajeva od kojih sedam sa smrtnim ishodom na 18,1 milijuna cijepljenih do 24. ožujka.

Izvješća sugeriraju da Regulatorna agencija za lijekove i zdravstvene proizvode (MHRA) razmatra prijedloge za ograničavanje upotrebe cjepiva kod mlađih osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više je zemalja iz opreza odlučilo da neće davati to cjepivo određenim dobnim skupinama, poput Francuske, Njemačke i Kanade. Norveška i Danska posve su obustavile cijepljenje AstraZenecom za sada.

AstraZeneca je u subotu poručila da je “sigurnost pacijenata” njezin “glavni prioritet”.

Širom Europe zabilježeno je 59 slučajeva sinusno venske tromboze za koje se sumnja da pripadaju u neželjene posljedice cjepiva.

U isto vrijeme, oko ostalih cjepiva ne diže se prašina. „Do sada ništa ne ukazuje na to da kod nekog drugog cjepiva dolazi do učestalih komplikacija, a sada je pozornost posebno povećana. Svako sljedeće cjepivo će u tom pogledu biti pažljivo nadzirano.“, navodi dw.com.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što trebaju znati cijepljene osobe?

Peter Berlit, glavni tajnik Njemačkog društva za neurologiju kaže: „Žene su češće pogođene nego muškarci i u tome vjerojatno hormoni igraju određenu ulogu. U kasnoj trudnoći, u postporođajnom razdoblju, kao i kod žena koje uzimaju kontracepcijske tablete sinusno venske tromboze su najčešće“. On dodaje da su, neovisno o spolu, mlađi ljudi više ugroženi od starijih.

Onaj tko je dobio cjepivo AstraZeneca morao bi, prema Berlitu, pripaziti na sljedeće simptome: „Osobe koje u prva dva do tri tjedna imaju jaku glavobolju moraju doći na pregled.“ On dodaje da i točkasti krvni podljevi na koži mogu ukazivati na sinusno vensku trombozu. Ali nitko se ne mora plašiti ako ima dvosatnu glavobolju, osobito kod promjene vremena.

Za 2,7 milijuna cijepljenih ovim cjepivom druga doza je na redu početkom svibnja. Što je s mlađima koji su već primili cjepivo? Stalna komisija za cijepljenje je u priopćenju za medije najavila da će objaviti preporuke i za takve slučajeve do kraja travnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.