Petak, 21 veljače, 2025
-0.1 C
Zagreb
Pratite nas:
OBRANA EU

Belgijski ministar obrane o stanju u EU: U gadnim smo s*anjima

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska obrambena industrija treba se konsolidirati kako bi mogla zadovoljiti vojne potrebe kontinenta, izjavio je belgijski ministar obrane Theo Francken, upozorivši da bi povlačenje američke potpore moglo ubrzati taj proces.

Članice Europske unije i Velika Britanija, pokrenule su hitne razgovore o jačanju obrambenih kapaciteta, povećanju vojnih izdataka te osiguranju sigurnosnih jamstava za Ukrajinu u slučaju mogućeg mirovnog sporazuma između SAD-a i Rusije postignutog bez europskog utjecaja.

”Moramo proizvoditi i bolje surađivati”

“Europi je potrebna integriranija obrambena industrija”, rekao je belgijski ministar Theo Francken za Financial Times. “Moramo proizvoditi bolje i surađivati.” Dodao je kako trenutačna fragmentiranost dovodi do toga da svaka zemlja razvija vlastite projekte, što rezultira malim serijama narudžbi, visokim troškovima održavanja i neefikasnošću.

Američki ministar obrane Pete Hegseth prošlog je tjedna upozorio da prisutnost američke vojske u Europi neće trajati “zauvijek”, što je izazvalo zabrinutost u mnogim europskim prijestolnicama zbog mogućeg povlačenja oko 90.000 američkih vojnika i vojne opreme stacionirane na kontinentu.

Trump – alarm za Europu

Francken je za Fiancial Times istaknuo da je administracija Donalda Trumpa poslužila kao “alarm” za Europu te da se u idućih godinu dana očekuje veća integracija obrambenih kompanija i proizvodnih pogona.

Prema njegovim riječima, Europa bi trebala imati do četiri velike obrambene tvrtke, poput Rheinmetalla, Airbusa i Thalesa, što bi poboljšalo kvalitetu i smanjilo troškove proizvodnje oružja na kontinentu.

No, belgijski ministar upozorio je na manjak političkog vodstva među europskim čelnicima koje bi moglo pogurati takve ambiciozne projekte. “Treba nam netko tko će reći: ‘OK, ekipa, u gadnim smo s*anjima,” rekao je Francken.

Dosadašnji europski zajednički projekti nisu polučili uspjeh, dijelom zbog inzistiranja svake zemlje da sama proizvodi određeni dio konačnog proizvoda. “Nabrojite mi jedan integrirani europski obrambeni projekt koji je bio uspješan”, rekao je.

”To jednostavno ne funkcionira”

“Kraj je vremena kad je svaka zemlja imala svoj tim inženjera koji pokušava sklopiti kompromis,” dodao je. “Trenutni proces izgleda kao da stavimo sve ideje u bocu, promućkamo i iz toga dobijemo helikopter ili avion. To jednostavno ne funkcionira.”

Prema njegovim riječima, fragmentacija tržišta, visoki troškovi i niža kvaliteta proizvoda glavni su razlozi zbog kojih europske vlade radije kupuju američko oružje. Ti poslovi mogli bi poslužiti kao poticaj SAD-u da nastavi angažman u Europi, no “europski saveznici moraju učiniti više”, naglasio je.

Kako bi se financirao obrambeni iskorak, belgijski ministar podržava prijedlog Europske komisije o labavljenju fiskalnih pravila za obrambenu potrošnju, što bi omogućilo članicama Unije preuzimanje većeg duga.

“Jasno je da nam trenutačno treba više novca za kupnju i nabavu razne opreme,” rekao je. Belgija, čiji javni dug iznosi više od 100% BDP-a (znatno iznad europskog praga od 60%), i pod posebnim je financijskim pritiskom.

Iako nije veliki pobornik zajedničkog zaduživanja za obranu, što zagovara Francuska, Francken smatra da bi ono moglo biti dio šireg kompromisa o povećanju obrambenih ulaganja u budućnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Financial Times

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci