Site icon narod.hr

11. kolovoza 1814. Ivan Mažuranić – tko je slavni ‘ban pučanin’?

Foto: villaruzic.hr

Osim kao ban pučanin i vrhovnik tadašnje Hrvatske Ivan Mažuranić je također bio i predsjednik Sabora, hrvatski dvorski kancelar, državni nadodvjetnik, predsjednik Matice ilirske…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rijetko je koji umjetnik ili političar ostavio toliko traga u svojoj domovini i narodu poput Ivana Mažuranića što se prije 204 godina, na današnji dan, rodio u seljačkoj obitelji u Novom Vinodolskom i postao prvi hrvatski ban bez plemićke titule, ali istovremeno i jezikoslovac, književnik te jedinstveni državni reformator.

Podsjetio je da se Mažuranić već nemirne 1848.” usudio javno objaviti riječi – “narodima nikakvi traktati slobodu oduzeti ne mogu…” čime je pokazao da je bio svjestan kapitalnih prijelomnica u 19. stoljeću “nakon propasti višestoljetnog feudalnog života i stvaranja mogućnosti slobodarskoga življenja, svih podjarmljenih naroda pa tako i većine Hrvata tog doba”.

Upravo je u takvom teškom razdoblju Mažuranić osobito darovitošću, vještinom ali i hrabrošću postao ne samo međunarodno poznati i priznati pjesnik, već i istaknuti državnik u Habsburškoj monarhiji koja je tada čvrsto u rukama austrijskih i mađarskih struktura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U povijesti Hrvatske Mažuranić je ušao kao tvorac međunarodnoga značajnog djela o Smail-agi Čengiću, jednog od najvažnijih i najboljih epova hrvatske književnosti, dok mu je dopuna Gundulićeva epa Osman, po mišljenju struke, bila jednako hvaljena i kvalitetna poput izvornog teksta.

Sa svojim Njemačko-ilirskim slovarom iz 1842. u kojem se po prvi put nalaze hrvatske riječi poput velegrad, sladoled ili nosorog, bio je preteča Bogoslava Šuleka, a jedini je uspješan i međunarodno priznat znanstvenik i umjetnik koji se kao velikan nametnuo u politici.

Njegovim najvećim političkim spisom smatra se djelo “Hrvati Mađarom” (1848.) u kojem je zagovarao prirodno pravo Hrvata na slobodu, nakon što je bečki dvor odbio “Narodna zahtjevanja” za ujedinjenjem svih hrvatskih zemalja i odvajanjem od Ugarske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim kao ban pučanin i vrhovnik tadašnje Hrvatske Mažuranić je također bio i predsjednik Sabora, hrvatski dvorski kancelar, državni nadodvjetnik, predsjednik Matice ilirske…

Za vrijeme njegova banovanja (1873.-1880.) provedene su brojne reforme kojima je moderizirano školstvo, sudstvo, uprava, zdravstvo i druge javne službe, a uz financijsku potporu biskupa Josipa Jurja Strossmayera 1874. osnovano je i moderno Sveučilište u Zagrebu.

Njegova dostignuća su i uvođenje hrvatskog jezika u državne institucije, zakon o slobodi tiska i govora, odvajanje uprave od sudstva, ukidanje tlake te osnivanje Zemaljskog statističkog zavoda, Zavoda za umobolne, Kaznenog zavoda, Gospodarskog učilišta i Narodnog muzeja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Uspio je shvatiti potrebe razvoja Hrvatske, ali i njena nacionalnoga, duhovnoga i materijalnog požaja. Pritom je poučavao da se ne smije isticati sebe i težiti stjecanju osobnoga materijalnog bogatstva što je tada mnogima bilo nerazumljivo. Stoga je ostao uzor osobnom darovitošću i hrabrošću, a bez onoga što je zaživjelo njegovim predanim radom teško da bi današnja Hrvatska postala samostalna država i to čak republika”, ističe Strčić.

Ipak, kao takav nije odgovarao mnogima, podsjeća Strčić, ističući da njegove stavove nisu dijelili mnogi suvremenici, ali ni kasniji mislioci, čak i u modernoj Hrvatskoj. Oni što su ga u politici smatrali previše popustljivim i neodlučnim najviše su mu predbacivali balansiranje između Beča i Pešte, odnosno proaustrijsku orijentaciju.

U svom zadnjem govoru u Saboru 1886. Mažuranić je rekao da vjeruje u Hrvatsku, u njezinu prošlost, u njezinu sadašnjost i u njezinu budućnost.

U bogatom životnom putu koji je, najviše zalaganjem brata Antuna, počeo školovanjem u riječkoj gimnaziji, a nastavio u Zagrebu i mađarskom Szombathelyju, Mažuranić se istaknuo i kao jedna od najkreativnijih ličnosti hrvatskog narodnog preporoda, ali i jedan od rijetkih Hrvata koji se tada mogao pohvaliti poznavanjem čak sedam jezika i astronomije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sa suprugom Aleksandrom, sestrom ilirskog pjesnika Dimitrija Demetra, imao je sedmero djece od kojih je petero doživjelo odraslu dob, a umro je 4. kolovoza 1890. u obiteljskom domu u Jurjevskoj ulici.

Pokopan je u ilirskoj grobnici mirogojskih arkada, skromno kao što je i živio, bez banskih časti na koje je imao pravo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version