18. siječanj 1992. Ervenik (Knin) – zločini nad Hrvatima u Domovinskom i II. svjetskom ratu imaju puno sličnosti

1992 Ervenik
Foto: Grad Benkovac

Dana 18. siječnja 1992. godine hrvatsku javnost pogodila je strašna vijest okrutnom zločinu i ubojstvu hrvatske obitelji Čengić s dvoje malodobne djece. Zločin se dogodio u njihovoj obiteljskoj kući Erveniku između Obrovca i Knina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zločini nad Hrvatima Kninske krajine i okolice Obrovca izvršeni su na brojnim mjestima gdje je živjelo hrvatsko stanovništvo. Ista mjesta nastanjena Hrvatima teško su stradala i u II. svjetskom ratu na teritoriju NDH i u Domovinskom ratu na teritoriju RH. Istovjetnost mjesta zločina, žrtava i ubojica govori o kontinuitetu jedne zločinačke ideje i politike velikosrpstva u kojoj su žrtve Hrvati.

 

Nakon zločina obitelj ubijenih je trebala pokopati žrtve zločina, no i tada su Srbi iz Ervenika pokazali svoje lice zapriječivši put pogrebnoj povorci. Usprkos ljudskoj mržnji svoj mir i zadnje počivalište obitelj Čengić pronašla je u sjeni stoljetnih čempresa na mjesnom groblju Sv. Mihovila u Erveniku, na vjekovnim ognjištima Hrvata koji su posljednjih 100 godina bili žrtve velikosrpskog genocida u više navrata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao i u Domovinskom ratu, i u II. svjetskom ratu Hrvati koji su živjeli u ovom dijelu NDH bili su žrtve srpske vojske. Tako je vojska jugoslavenskog kralja i vlade u izbjeglištvu (London) koja je djelovala na teritoriju NDH počinila brojne zločine tijekom rata. Đujićevi četnici izveli su masovni pokolj Hrvata već 1941. godine, kada su u gore spomenutom Erveniku zaklali sedam osoba, a njihova tijela bacili u jednu krašku jamu. Talijanska vojska ekshumirala je te žrtve i zatim ih sahranila.

Također, četnici iz puka “Onisim Popović” Dinarske divizije u selu Štikovu ubrzo nakon toga su zaklali i ubili 9 Hrvata.

Ova dva četnička zločina potaknula su daljnje bijeg hrvatskog stanovništva s područja Kninske krajine i smještaj hrvatskih izbjeglica u Knin (krajem 1941. godine bilo je u Kninu oko 3.000 izbjeglih Hrvata). Istu sliku vidjeli smo u Kninu i Kninskoj krajini i 1991. godine – masovni egzodus Hrvata ispred četničkog noža i jugoslavenske vojske, ovog puta s oznakom petokrake na glavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas u Erveniku gotovo i nema Hrvata. No, u Erveniku koji leži na obali rijeke Zrmanje je 1940. godine postojala katolička župa s preko 600 vjernika Hrvata sa sjedištem u crkvi svetoga Mihovila Arhanđela izgrađenoj još 1402. godine.

U predvečerje Domovinskog rata ovdje su živjela 53 Hrvata, dok je danas broj Hrvata sveden na jedva tri obitelji Đakulović i Ivanković, a nitko od obitelji Čengić više ne živi u Erveniku. Nekad većinsko hrvatsko mjesto doživjelo je sudbinu brojnih hrvatskih mjesta na području Kninske krajine  i samo nadgrobni spomenici na mjesnom groblju svjedoče da je nekad na ovom području živjelo pretežno hrvatsko stanovništvo.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.