Site icon narod.hr

20. siječnja sveti Henrik – katolički biskup donio kršćanstvo u Skandinaviju, a danas tamo vlada ateizam!

Foto: www.zupajastrebarsko.hr

Skandinavske zemlje kao Norveška, Švedska i Finska postale su katoličke tijekom 12. stoljeća nadalje. Za vrijeme Lutherove reformacije od 16. stoljeća sve skandinavske zemlje su prihvatile protestantizam, a vremenom su te zemlje gotovo potpuno ateizirane. Te zemlje, na čelu sa Švedskom, su jedne od od onih gdje najmanji broj ljudi vjeruju u postojanje Boga uopće.  U Švedskoj čak 73% stanovnika ne vjeruje da Bog postoji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od današnjih Skandinavaca, njihov apsotol bio je katolički biskup Hernik, pun vjere i ljubavi prema Bogu, za što je i položio svoj život.

 

Sveti Henrik iz Uppsale, je biskup i mučenik, apostol Finske i Švedske. Rodom iz Engleske, poslan je iz Rima sa zadatkom da širi Radosnu vijest u skandinavskim zemljama. Putovao je 1151. na daleki Sjever s papinskim legatom, kardinalom Nicholasom Breakspearom, budućim papom Hadrijanom IV. Postao je biskupom švedskog grada Uppsale 1152. i djelovao kao misionar Švedske i Norveške. Prema predaji, bio je prijatelj švedskog kralja Erika IX. Svetog i pratio ga je 1154. u borbu protiv finskih gusara. Erik je Fincima ponudio prijateljstvo i kršćansku vjeru, ali oni su izabrali rat. U tom ratu su poraženi, a Henrik se kao misionar posvetio evangelizaciji Finske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Omiljeni propovjednik, širio je Kristovu vjeru i krstio narod. Sagradio je crkvu u Nousiainenu (Zapadna Finska), koji je postao njegovim sjedištem. Prema predaji, umorio ga je sjekirom 20. siječnja 1156. na ledu jezera Köyliö u Zapadnoj Finskoj finski vojnik imenom Lalli, kojeg je izopćio iz Crkve zbog ubojstva. Prema legendi taj Lalli je živio dugo, ali su ga cijelog života za kaznu uznemiravali miševi i na kraju se od očaja utopio, iako postoje i drugačije verzije.

Henrik je pokopan u Nousiainenu, a na njegovom grobu dogodila su se mnoga čuda. Godine 1300. njegove relikvije prenesene su u finski grad Turku i pohranjene u tamošnjoj katedrali. Od 1296. u papinskim dokumentima spominje se kao svetac. Štuju ga i katolici i protestanti. Zazivaju ga pri olujama, a zaštitnik je Finske i mnogih skandinavskih naselja, župa i crkava (u Finskoj, Švedskoj, Norveškoj i Danskoj).

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version