Nakon pobjede nad francuskim carem Napoleonom III., kojeg su Nijemci uspjeli čak i zarobiti, Vilim I. proglašen je u Versaillesu 1871. godine njemačkim carem.
Na današnji dan 1797. godine rođen je u Berlinu prvi car Njemačkog Carstva – Vilim I. Hohenzollern. U doba kad je Vilim bio dječak njegovu rodnu Prusku napale su Napoleonove trupe. Vilimova majka – kraljica Lujza od Pruske – osobito se tom prilikom istaknula kad je osobno razgovarala s Napoleonom Bonaparteom, pokušavajući ishoditi povoljnije mirovne uvjete za Prusku.
Već u dobi od 10 godina postao je Vilim časnik u pruskoj vojsci, što je bilo karakteristično za tu visoko militariziranu zemlju. Zanimljivo je da se borio čak i u poznatoj Bitki kod Waterlooa, u kojoj je Napoleon konačno poražen. Već u mladosti dobio je Vilim čin generala. Godine 1861. postao je Vilim pruskim kraljem, naslijedivši svog starijeg brata. Vilimovim premijerom postao je poznati Otto von Bismarck, jedan od najutjecajnijih europskih državnika u 19. stoljeću. Za vrijeme Vilimovog vladanja Pruska je u ratovima porazila i Austriju i Francusku, čime se dokazala kao prvorazredna europska sila.
Nakon pobjede nad francuskim carem Napoleonom III. – kojeg su Nijemci uspjeli čak i zarobiti – Vilim I. proglašen je u Versaillesu 1871. godine njemačkim carem. U trenutku kad je postao car Vilimu su već bile 73 godine. Ipak, nastavio je vladati još punih 17 godina. Umro je 1888. u visokoj starosti od 90 godina.
*Njemačko Carstvo (njem. Deutsches Reich) bio je naziv za njemačku državu u vremenu od 47 godina, počevši od proglasa Vilima I. od Pruske, njemačkog cara (18. siječnja 1871.) te završivši abdikacijom Vilima II. (9. studenog 1918.). Službeno ime države u to doba, Deutsches Reich (Njemački Reich), koristilo se sve do 1943. i ne označava striktno period carske vladavine.
Izraz Drugi Reich (Zweites Reich) ponekad i najbolje označava ovaj period njemačke države. Izraz je uveo Arthur Moeller van den Bruck 20-tih godina prošlog stoljeća. Zaključio je da je Sveto Rimsko Carstvo njemačkog naroda bio Prvi Reich, dok je Njemačko Carstvo bilo Drugi Reich. Tom logikom je i nastao izraz Treći Reich koji se danas upotrebljava za Njemačku tijekom Hitlerove vladavine.