Na današnji dan 1870. godine umro je znameniti britanski književnik Charles Dickens. Bio je toliko utjecajan da je obilježio tzv. Viktorijansko doba u Engleskoj.
Dapače, imao je velik utjecaj i na svjetsku književnost.
Dickens je imao teško djetinjstvo (otac mu je zbog dugova otišao u zatvor, a on je u dobi od oko 13 godina morao raditi u tvornici crnila za cipele).
Zanimljivo je da je Charles Dickens bio velik dobrotvor. Između ostaloga, pomagao je znamenitoj dječjoj bolnici Great Ormond Street Hospital u Londonu. Također, Dickens je u suradnji s bogatom nasljednicom Angelom Burdett Coutts osnovao i vodio utočište za posrnule žene, koje su u to doba bile izrazito stigmatizirane. Takvim se ženama u Dickensovoj instituciji osiguravala egzistencija i obrazovanje.
Dickens je umro u svojoj ladanjskoj kući zvanoj Gads Hill Place. Radilo se o lokaciji u Kentu, udaljenoj oko 5 kilometara od rijeke Temze, otprilike između Londona i morske obale. Dickens je u toj kući proživio veći dio svojih zadnjih godina, a ondje je napisao i znatan broj književnih djela.
Dickens je slikar engleskog srednjeg i nižeg građanskog staleža i osnivač socijalnog romana. Njegova djela odražavaju sklonost humoru i satiri, ali s primjesama romantičnog i sentimentalnog. Od brojnih djela ističu se „Oliver Twist“, „David Copperfield“, „Božićna priča“.
„Život našega Gospodina“ je knjiga o Isusu Kristu koju je, između 1846. i 1849., Dickens napisao za svoju djecu. Napisao ju je otprilike u doba kad je napisao i knjigu “David Copperfield”. Knjiga je prvi put objavljena 1934. na engleskom jeziku, 64 godine nakon autorove smrti.
Tekst se nastavlja ispod oglasa