9. lipnja 1870. umro Charles Dickens – književnik, dobrotvor i vjerni kršćanin

Foto: Wikimedia Commons

Na današnji dan 1870. godine umro je znameniti britanski književnik Charles Dickens. Bio je toliko utjecajan da je obilježio tzv. Viktorijansko doba u Engleskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dapače, imao je velik utjecaj i na svjetsku književnost.

Dickens je imao teško djetinjstvo (otac mu je zbog dugova otišao u zatvor, a on je u dobi od oko 13 godina morao raditi u tvornici crnila za cipele).

Zanimljivo je da je Charles Dickens bio velik dobrotvor. Između ostaloga, pomagao je znamenitoj dječjoj bolnici Great Ormond Street Hospital u Londonu. Također, Dickens je u suradnji s bogatom nasljednicom Angelom Burdett Coutts osnovao i vodio utočište za posrnule žene, koje su u to doba bile izrazito stigmatizirane. Takvim se ženama u Dickensovoj instituciji osiguravala egzistencija i obrazovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dickens je umro u svojoj ladanjskoj kući zvanoj Gads Hill Place. Radilo se o lokaciji u Kentu, udaljenoj oko 5 kilometara od rijeke Temze, otprilike između Londona i morske obale. Dickens je u toj kući proživio veći dio svojih zadnjih godina, a ondje je napisao i znatan broj književnih djela.

Dickens je slikar engleskog srednjeg i nižeg građanskog staleža i osnivač socijalnog romana. Njegova djela odražavaju sklonost humoru i satiri, ali s primjesama romantičnog i sentimentalnog. Od brojnih djela ističu se „Oliver Twist“, „David Copperfield“, „Božićna priča“.

„Život našega Gospodina“ je knjiga o Isusu Kristu koju je, između 1846. i 1849., Dickens napisao  za svoju djecu. Napisao ju je otprilike u doba kad je napisao i knjigu “David Copperfield”. Knjiga je prvi put objavljena 1934. na engleskom jeziku, 64 godine nakon autorove smrti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.