Site icon narod.hr

Blaženi Gracija Kotorski (iz Mula) – sate i sate provodio u klanjanju Presvetom Oltarskom Sakramentu

Kotorski

Foto: Roberta F. (CC BY-SA 3.0)

Danas se s radošću slavi hrvatski blaženik Gracija Kotorski, tj. Gracija iz Mula. Bokeljski Hrvati su 1810. u velikom narodnom slavlju prenijeli njegove relikvije u hrvatsko selo Muo, gdje se danas nalazi njegovo svetište.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Boka Kotorska, nekadašnje središte katoličanstva južnog Jadrana, gdje svaki kamen podsjeća na vjekovnu prisutnost Hrvata, još je poznata i kao – katolički Zaljev svetaca.

Augustinac i pustinjak Gracija (pravim imenom Pavao Krilović) rođen je 27. studenoga 1438. u malom mjestu Muo u Boki Kotorskoj, a umro u Veneciji 9. studenoga 1508. godine. Bio je euharistijski svetac, skroman redovnički brat i posebno se zalagao za siromahe i prosjake. Budući da je potjecao iz ribarske obitelji, postao je mornar i na jednom je putovanju čuo propovjednika augustinca, bl. Šimuna.

Potom se posvetio Bogu i ušao u samostan augustinaca blizu Padove. Nakon 15 godina odlazi u samostan na otočiću sv. Kristofora i tamo umire u sedamdesetoj godini života. Nakon 250 godina od smrti, tijelo blaženog Gracije vraćeno je u Muo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mistik i štovatelj Euharistije

Kad se odlučio za redovnički život, nije se htio baviti knjigom i postati svećenik, nego je živio kao skromni redovnički brat. Osobito je gajio pobožnost prema Kristu nazočnom u presvetoj Euharistiji. Za vrijeme mise uranjao bi u euharistijski misterij, hranio se Kristovim tijelom u sv. pričesti i u slobodno vrijeme sate i sate provodio u klanjanju Presvetom Oltarskom Sakramentu.

Siromasi i prosjaci često su mu dolazili na samostanska vrata i nikada nisu bili odbijeni. Svakome je pružio riječ utjehe koja je često imala veće značenje od materijalnih darova.

Mistik, veliki štovatelj Euharistije, kao redovnik provodio je život u postu, molitvi, pokori i pobožnosti prema Djevici Mariji, a u slobodno vrijeme provodio je sate i sate u klanjanju Presvetom Oltarskom Sakramentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još za života, a naročito poslije smrti, pripisivali su mu brojna čudesna djela i ozdravljenja. Premda je živio u skrovitosti, umro je na glasu svetosti 1508. u Mlecima.

Bokeljski Hrvati su 1810. u velikom narodnom slavlju prenijeli njegove relikvije u Muo, gdje se danas nalazi njegovo svetište. Papa Leon XIII. proglasio ga je blaženim 1889.

Hrvatski sin Boke Kotorske, Zaljeva hrvatskih svetaca, zaštitnik je pomiritelja, ribara, radnika, neženja, vrtlara, pokornika i pomoraca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version