Kontroverzni film ‘Konklava’ stigao u hrvatska kina: Zašto ga ne treba gledati?

konklava
Foto: fah

U hrvatska kina stigao je kontroverzni film „Konklava“, misteriozni triler o izboru novog pape u Katoličkoj Crkvi. Neočekivani zaokret radnje filma izazvao je brojne kritike. Biskup Robert Barron upozorio je na oprez, a Carter Griffin dao je teološka pojašnjenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi kontroverzni uradak iz Hollywooda već je izazvao val kritika na američkom govornom području. Radnja filma, temeljena na istoimenoj knjizi Roberta Harrisa, prikazuje ideološke sukobe katoličkih kardinala tijekom izbora novog pape, a neočekivani zaokret radnje filma izazvao je brojne, oštre i – opravdane kritike katolika te različita upozorenja svećenika za svoje vjernike, piše IKA.

Biskup Robert Barron, na svojim društvenim mrežama savjetovao je svima da „bježe glavom bez obzira od ovoga filma“.

Obrazložio je kako je crkvena hijerarhija prikazana kao leglo ambicije, korupcije i egoizma; konzervativna strana kardinalskog zbora oslikana je kao ksenofopski ekstremisti, dok su liberali predstavljeni kao narcisoidni spletkari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usred beznadne situacije „idealno rješenje“ koje nudi radnja filma je prihvaćanje progresivnog iskrivljavanja katoličke doktrine, stoga kardinalski zbor izabire novog papu Inocenta koji je zapravo: žena!

Naglim zaokretom radnje film Konklava potaknuo je brojna pitanja vezana za mogućnost ređenja žena, interspolnosti (dvospolnosti) te je li moguće da se nešto slično zaista dogodi?

Na pitanje: „Zašto samo muškarci mogu postati svećenici?“ za CNA odgovorio je vlč. Carter Griffin, rektor Sjemeništa sv. Ivana Pavla II. u Washingtonskoj nadbiskupiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Može li Crkva zaređivati žene?

Postojan i nepromjenjiv nauk Crkve, opetovano naglašavan od nedavnih papa jest da Crkva u budućnosti neće i, zapravo, ne može mijenjati dosadašnji nauk o sakramentu svetoga reda.

Prema apostolskom pismu sv. Ivana Pavla II. „Ordinatio Sacerdotalis“: „Crkva nema nikakve ovlasti podijeliti svećenički red ženama te se ove odluke kao konačne moraju pridržavati svi vjernici Crkve.“

U listopadu 2013. papa Franjo potvrdio je da žene ne mogu postati svećenice ni đakonice jer su sveti redovi određeni isključivo za muškarce.

Vlč. Griffin pojasnio je da ograničavanje svećeničkog ređenja samo na muškarce nije rezultat diskriminacije žena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žene i muškarci stvoreni su na sliku i priliku Božju s jednakim dostojanstvom i razumom, slobodom i besmrtnim dušama. No, jednakost ne znači identične uloge – muškarci i žene imaju različite uloge u Crkvi, kao i u životu općenito.

Iako Katolička Crkva ne može zarediti žene, postoje brojni načini na koji one mogu služiti u Katoličkoj Crkvi.

Značenje sakramenta svetoga reda

Sakramenti su ustanovljeni od Krista kako bi kroz vidljive znakove mogli činiti Njegovu milost prisutnom i učinkovitom. Pritom je svećeništvo vidljivi znak koji ukazuje na nevidljivu stvarnost prisutnosti Krista kao Zaručnika svoje Crkve.

U svećeničkom ređenju, pojasnio je vlč. Griffin, čovjek se suobličuje Kristu na otajstven način, tako da Isus zaista postaje prisutan u svećeniku te kroz njegovo obavljanje svećeničke službe, a posebice u euharistiji, svećenik stoji na mjestu Krista koji kao zaručnik polaže život za svoju zaručnicu, Crkvu.

Složena situacija „interspolnih osoba“

U središtu radnje filma Konklava nalazi se slučaj kardinala izabranog za papu za kojeg je otkriveno da je zapravo biološka žena, rođena sa značajkama oba spola, odgajana kao muškarac te je za sebe vjerovala da je muškarac.

Prema statističkim procjenama, oko 1,7 % ljudi rođeno je s interspolnim značajkama, što znači da imaju reproduktivnu ili spolnu anatomiju koja ne odgovara tipičnim definicijama muškarca ili žene.

Katoličko stajalište o ovom fenomenu je da osobe s karakteristikama obaju spolova ne posjeduju „treći spol“ već pokazuju varijacije unutar muškog i ženskog spola. Svaki tretman kojem se takva osoba podvrgne treba imati za cilj obnavljanje tjelesnih funkcija koje su u skladu s temeljnim biološkim spolom osobe, a ne odabiranje različitog rodnog identiteta.

Može li se radnja filma ostvariti?

Vlč. Carter Griffin objasnio je da je „stabilan, siguran i dobro uređen seksualni identitet muškarca nužan uvjet za svećeničku formaciju i ređenje. Biološka žena koja se predstavlja kao muškarac zapravo ne bi bila muškarac i stoga ne bi bila podobna za svećenstvo. Nijedan sustav nije savršen, ali ako potrebne mjere opreza shvatimo ozbiljno, bilo bi izuzetno teško da netko tko nije muškarac uđe u sjemenište pod lažnim izgovorom.“

Iako su interspolni slučajevi rijetki, prije nekoliko godina američki nadbiskup Jerome Listecky kao predsjednik Biskupskog nacionalnog odbora za kanonska pitanja upozorio je sve biskupe kako je odbor primio višestruka izvješća o ženama koje žive pod „transrodnim identitetom“ koje su primljene u neznanju u sjemeništa ili kuće za formaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.