Na sjednici Vlade Republike Hrvatske 13. veljače prihvaćen je „Prijedlog odluke o osnivanju Međuresorne radne skupine za utvrđivanje potrebe javnog financiranja distribucije tiska kao usluge od općeg gospodarskog interesa“. Predložilo ga je Ministarstvo kulture i medija, odnosno Nina Obuljen Koržinek. Kakav je interes hrvatskih građana u odluci Vlade da spašava distribuciju tiskovina kada je tvrtka Tisak media odustala je od distribucije novina zbog troškova? Vlada je spremno uskočila i demonstrirala kako se od socijalizma Hrvatska još uvijek nije distancirala.
„Međuresorna radna skupina žurno će pripremiti prijedlog aktivnosti radi očuvanja kontinuiteta i dostupnosti tiska građanima Republike Hrvatske te provedbe postupka izbora najpovoljnijeg operatera javne usluge distribucije tiska“, stoji u obrazloženju odluke Vlade.
> Mostarkić Gobbo: Građani u očima Nine Obuljen Koržinek
Predsjednik radne skupine je Oleg Butković, potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture. Zamjenica je Nina Obuljen Koržinek, ministrica kulture i medija. Tu su još i drugi predstavnici Ministarstva kulture i medija, Ministarstva mora, Ministarstva financija, Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti, te predstavnik Hrvatske udruge poslodavaca.
Obuljen Koržinek i Hrvoje Zovko na istoj valnoj duljini
Novine će do kioska morati dolaziti preko posrednika jer se Tisku ne isplati distirbucija. S jedne strane, privatna tvrtka reže troškove, a država, što je često slučaj, ulijeće i sama sebi povećava troškove.
Novi distributer trebala bi biti Hrvatska pošta. U tome ništa sporno ne vidi predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Hrvoje Zovko. Pozivajući se na Zakon o medijima, smatra kako je država obvezna „poticati pluralizam i raznovrsnost medija“.
Kao i Obuljen Koržinek, i Zovko Hrvatsku poštu vidi kao jedino rješenje distribucije novina.
S druge pak strane, narod kao rješenje vidi – tržište!
> Nenad Bakić o Trumpu i Musku, USAIDU i medijima
Građani: Koji je gospodarski interes u državnoj distribuciji novina?
Vlada je na društvenoj mreži X objavila kako se javnim financiranjem distribucije tiska kao usluge od “općeg gospodarskog interesa” osigurava “trajna financijska potpora distribuciji tiskanih medija, medijski pluralizam i pravo građana na javno informiranje“.
Odlukom o osnivanju Međuresorne radne skupine za utvrđivanje potrebe javnog financiranja distribucije tiska kao usluge od općeg gospodarskog interesa osiguravamo:
✅trajnu financijsku potporu distribuciji tiskanih medija
✅medijski pluralizam
✅prava građana na javno informiranje pic.twitter.com/cOMM2koKGe— Vlada Republike Hrvatske (@VladaRH) February 13, 2025
Reakcije korisnika X-a na Vladinu objavu su očekivane. Glavno je pitanje: Koji je to gospodarski interes u državnoj distribuciji privatnih novina? Ističemo komentar Željka Petka: „Ne razumijem. Kako je financiranje distribucije tiska od općeg interesa? Zašto bi porezni obveznici financirali distribuciju nečeg što na kiosku plate? Zašto se tiskovine ne prepuste pravilima tržišta i prilagođavanju istome, zašto građani to moraju platiti?“.
Ispod objave Vlade nema niti jednog pozitivnog komentara. Mnogi su u ovom potezu vladajućih prepoznali elemente socijalizma i pokušaja utjecaja na medije.
> Meta odustaje, a Obuljen Koržinek ‘fact-checkerima’ daje milijune
Koji je interes Vlade?
Na službenim stranicama Vlade stoji sljedeće: „Naglašavamo da veliki broj europskih država na različite načine pomaže distribuciju tiskanih medija zbog njihove važnosti za očuvanje medijskog pluralizma i ostvarivanja prava građana na javno informiranje. Zakonski temelj za pripremu ovakve odluke definiran je u članku 5. Zakona o medijima koji obvezuje Republiku Hrvatsku na poticanje i zaštitu pluralizma i raznovrsnosti medija“.
Ovo obrazloženje je u najmanju ruku bizarno. Naime, građani sve manje kupuju tiskane medije. Razlog tomu jest – internet. Odnosno, golema većina građana informira se preko medijskih portala i društvenih mreža.
Argument da će se distribucijom o trošku građana omogućiti tim istim građanima javno informiranje nikako ne stoji.
Vlada se poziva i na Zakon o medijima, no zakoni se mogu mijenjati ili ukidati. Očito, riječ je tek o pronalaženju koliko-toliko dobrih argumenata za ovaj potez.
Koji je stvarni interes Vlade, vjerojatno ćemo saznati čitajući digitalnu verziju nekog medija.
> Trebaju li Hrvatskoj Trumpove škare? Evo na kakve bizarne ideološke projekte Vlada troši naš novac
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.