U Hrvatskoj se 26. svibnja obilježava Nacionalni dan darivanja i presađivanja organa i tkiva.
Hrvatska je među vodećim zemljama svijeta u transplantacijskoj medicini prema stopi darivatelja i transplataciji organa s umrlih davatelja.
Od 2007. godine Hrvatska je članica međunarodne organizacije Eurotransplant čija je najuspješnija članica s najkraćim čekanjem na presađivanje.
Zahvaljujući plemenitosti ljudi koji su odlučili darovati svoje organe, u Hrvatskoj se godišnje obavi preko 400 transplatacija: srca, bubrega, gušterače i jetre.
Isto tako, Hrvatska je postala i Regionalni centar za razvoj programa darivanja i presađivanja organa sa zadaćom da pruži stručnu i tehničku pomoć zemljama u ovom dijelu Europe.
Prihvaćena i uspješna metoda liječenja bolesnika
Presađivanje organa i tkiva danas je širom svijeta prihvaćena i uspješna metoda liječenja bolesnika kod kojih je došlo do nepovratnog zatajenja funkcije organa kao što su srce, bubrezi, jetra, gušterača ili pluća, putem presađivanja organa preminulih osoba ili u nekim slučajevima živih srodnih i nesrodnih darivatelja. Uspješna transplantacija spašava živote i izuzetno pridonosi poboljšanju kakvoće života primatelja.
U Hrvatskoj se mogućim darivateljem organa smatra svaka preminula osoba koja se za života tome nije izričito protivila. Osobe koje poslije smrti ne žele darovati organe i tkiva trebaju popuniti Izjavu o nedarivanju kod izabranog liječnika obiteljske medicine, koje se upisuju u registar nedarivatelja pri Ministarstvu zdravstva.
U Republici Hrvatskoj se transplantacije izvode u pet kliničkih bolničkih centara, a prema podacima mreže Eurotransplant, naša država je posljednjih 10 godina zemlja s najvećim brojem donora po glavi stanovnika u Europi.
Detaljniji statistički pokazatelji aktivnosti mreže Eurotransplant (uključujući podatke za Hrvatsku) dostupni su putem sljedeće poveznice.