U Leipzigu se održava tradicionalni Sajam knjiga. Najveći europski festival čitanja ove godine ugošćuje 3000 autora i drugih sudionika na samome Sajmu te na više od 400 mjesta u gradu.
Na 84500 m2 predstavlja se 2194 izlagača iz 42 zemlje. U prva dva dana sajam je obišlo 68 000 posjetitelja. Leipziški sajam otvoren je dodjelom Nagrade za europsko razumijevanje. Prvi je put pripala neeuropskom autoru.
Indijski publicist i povjesničar Pankaj Mishri dobio ju je za knjigu ‘Iz ruševina imperija’. Nagradu Sajma u kategoriji beletristike dobio je njemački pisac bosanskohercegovačkog podrijetla Saša Stanišić za ‘Prije gozbe’.
Na međunarodnom Sajmu knjiga u Leipzigu otvoren je i hrvatski štand koji je okupio niz hrvatskih autorica i autora uključenih u program izbornice Alide Bremer “Fokus Suedosteuropa” s posebnim fokusom na zemlje Jugoistočne Europe, Lihtenštajna i Švicarske.
Osim što će se na štandu predstavljati hrvatski autori, koji će kroz tribine, forume, predavanja, okrugle stolove i čitanja predstavljati svoja djela, u druženjima će sudjelovati i autori iz Europe.
Na hrvatskom izložbenom prostoru predstavljaju se recentna hrvatska izdanja koja tematikom odgovaraju na ovogodišnju temu sajma – Prvi svjetski rat. Glavna knjiga koja se promovira je “Tamna strana Marsa: Hrvatska autobiografija i Prvi svjetski rat” Filipa Hameršaka objavljena u izdanju Naklade Ljevak, no tu su i “Proust u Veneciji, Matoš u Mlecima” Milane Vuković Runjić (Vuković & Runjić), “Rod” Miljenka Jergovića (Fraktura), novo izdanje Ive Andrića (Školska knjiga) i druge.
Jedno od predstavljanja koje će se baviti središnjom temom sajma nazvano je “Prvi svjetski rat u tekstovima suvremenih autora iz Hrvatske, Srbije i cijele Europe”, a donosi još dvije nove antologije koje obogaćuju znanje čitatelja o toj velikoj europskoj tragediji: “Achtung! Achtung! Hier spricht der Krieg” njemačkog autora Inga Langnera, te “Veliki rat; Prvi svjetski rat u zrcalu srpske književnosti i novinarstva” srpske autorice Gordane Ilić Marković.
Sajam završava u nedjelju.