-->
Ponedjeljak, 13 siječnja, 2025
2.7 C
Zagreb
Pratite nas:

Predstavljen pothvat podizanja povijesnog broda ‘Istranka’ s morskog dna

Podijeli

Hrvatski pomorski muzej Split, 17. prosinca 2014., obilježio je stogodišnjicu početka Prvog svjetskog rata otvaranjem dviju izložbi te predstavljanjem drugog izdanja monografije „Povijesni brod Istranka“. Publici je ovom prigodom predstavljen i pothvat podizanja povijesnog broda „Istranka“ s morskog dna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ravnatelj Muzeja mr. sc. Stjepan Lozo istakao je važnost Prvog svjetskog rata u svjetskim, ali i hrvatskim razmjerima naglašavajući ulogu pomorstva. Kustosice izložbe „Odvažni momci – s vjerom da će barut ostati suh“, Mirja Lovrić i Petra Blažević, su istaknule kako je riječ o izložbi fotografija i razglednica iz fundusa Hrvatskoga pomorskog muzeja Split o Prvom svjetskom ratu na Jadranu. Nakon dugo godina zanemarivanja, naglasak je s istraživanja kopnene vojske u Ratu, stavljen na rat na Jadranu i Austrougarsku ratnu mornaricu. Naslov izložbe apostrofira želju svih posada da streljivo, pohranjeno u potpalublju, pri povratu iz bitke, ostane suho. U suprotnom, značilo bi da se brod potopio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Druga izložba pod nazivom „Žalobni konvoj 1914.“ kustosi koje su mr. sc. Stjepan Lozo i Branka Despotušić, govori o žalobnom konvoju brodova koji je prevozio posmrtne ostatke prijestolonasljednika Austro-Ugarske Monarhije, Franje Ferdinanda i njegove supruge Sofije, od Metkovića do Trsta, od 30. lipnja do 2. srpnja 1914., nakon terorističkog čina, atentata u Sarajevu 28. lipnja 1914. godine. Za rekonstruiranje tog „posljednjeg Ferdinandova putovanja“ korišteni su članci iz tadašnjih dnevnih novina te fotografije iz fundusa Muzeja. Konvoj je ploveći istočnom obalom Jadrana bio ispraćen u svim naseljenim mjestima od Metkovića do Trsta. Carska jahta „Dalmat“, danas poznatija pod nazivom „Istranka“, također je sudjelovala u konvoju brodova. Značajno je spomenuti da je Franjo Ferdinand i doplovio do Metkovića upravo na „Dalmatu“, nekoliko dana prije atentata.

Monografiju „Povijesni brod Istranka“, čije je ovo drugo izdanje, predstavio je istaknuti brodograđevni stručnjak, dr. sc. Igor Belamarić. Naglasio je izuzetnost „Istranke“ kao broda i ukazao na važnost njena očuvanja i obnove. Naime, riječ je o brodu izgrađenom 1896. godine u Trstu, za obitelj Habsburg, a upravo kvaliteta gradnje i sklad su jedan od razloga što je i danas s nama „ovaj brod s dušom“, kako je rekao Belamarić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pothvat podizanja povijesnog broda „Istranka“ s morskog dna predstavio je mr. sc. Stjepan Lozo, ravnatelj Hrvatskog pomorskog muzeja Split, koji je ujedno i voditelj cijele akcije spašavanja „Istranke“. Projekt se realizirao uz nadljudske napore i financijsku pomoć Ministarstva kulture, kao i niza tvrtki i pojedinaca bez naknade. Dana 27. lipnja započela je sama akcija vađenja potonulog broda na lokalitetu u Sjevernoj luci u Vranjicu, te je uz brojne poteškoće, uspješno realizirana. Potom se pristupilo čišćenju broda od naslaga školjaka te izbacivanja mulja. „Istranka“ je napokon zaplovila početkom srpnja, a od 24. srpnja se nalazi na vezu u luci Brižine u Kaštel Sućurcu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: hpms

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci