Knjiga profesorice na zagrebačkome Filozofskom fakultetu Dubravke Botice “Barokne četverolisne crkve u Hrvatskoj” predstavljena je u srijedu navečer na Interliberu na Zagrebačkom velesajmu.
O knjizi su govorili povjesničari umjetnosti Nada Grujić i autorica, a moderatorica je bila urednica knjige Miroslava Vučić.
Profesorica Grujić istaknula je kako je 18. stoljeće na srednjoeuropskom području, pa tako i u Hrvatskoj, jedno od najintenzivnijih razvoja sakralne arhitekture.
Ocijenila je kako je knjiga profesorice Botice prilog istraživanju tipologije sakralne arhitekture 18. stoljeća. Knjiga je cjelovito i iznimno vrijedno znanstveno djelo ostvareno sustavno provedenim istraživanjem, rekla je i dodala kako je autorica protumačila skupinu tipološki određenih sakralnih građevina.
Sakralne građevine dosad nisu bile primjereno istražene
Istaknula je kako im je odredila podrijetlo te pokazala njihovu osobitu važnost u razmjerima hrvatske i srednjoeuropske povijesti arhitekture baroknoga razdoblja.
Sakralne građevine o kojima piše, ocijenila je, dosad nisu bile primjereno istražene niti je bilo vrednovano njihovo mjesto u srednjoeuropskom kontekstu.
Podsjetila je kako je najranija četverolisna crkva u Hrvatskoj u Pokupskom te da je za njezinu izgradnju zagrebački biskup Juraj Branjug angažirao vrlo kvalitetne strane graditelje.
Ta je crkva bila poslije poticaj i model za mnoge istovrsne graditeljske pothvate pa je tako, napomenula je, u sjeverozapadnoj Hrvatskoj i susjednoj Štajerskoj izgrađena skupina crkava koje su stilski najreprezentativniji primjeri kasnobarokne arhitekture na hrvatskim i štajerskim područjima.
AutorIca knjige upozorila je kako su crkve koje je istraživala dodatno oštećene u srpskoj agresiji na Hrvatsku, a većina ih je namjerno gađana.
Pozvala je na zaštitu toga hrvatskoga kulturnog i umjetničkog blaga. Knjigu “Barokne četverolisne crkve u Hrvatskoj” objavila je Školska knjiga.
Tekst se nastavlja ispod oglasa