U sklopu izložbe “Između htijenja i realnosti – industrija i dizajn namještaja u Hrvatskoj 1945. – 1990.“ Muzeja za umjetnost i obrt, u srijedu, 17. srpnja održat će se susret s dizajnerima namještaja, sudionicima razdoblja u kojemu je hrvatski dizajn bio usklađen s trendovima na svjetskoj razini.
Sudjelovat će neki od stručnjaka koji su svoj radni vijek proveli u tvornicama namještaja kao dizajneri, drvni inženjeri, organizatori i promicatelji novih ideja i koncepata – Mario Antonini, Goroslav Keller, Blaženka Kučinac, Adam Kučinac, Božidar Lapaine, Mladen Orešić, Adam Petranović, Vlado Petričević, Dragan Roksandić, Vladimir Šobat, Natalija Štorga, Anđelko Živković.
Po riječima autorice i kustosice izložbe Vanje Brdar Mustapić, koja će moderirati događaj, izložba podsjeća na tradiciju drvne industrije u Hrvatskoj i tvorničke pogone koji su osnivani krajem 19. stoljeća, ali daje i pogled u budućnost ukazujući na nužnost povezivanja subjekata u lancu – dizajn – proizvodnja – prodaja.
Ulaz na susret s dizajnerima je besplatan.
Izložba “Između htijenja i realnosti – industrija i dizajn namještaja u Hrvatskoj 1945. – 1990.“ prvi put na jednom mjestu donosi pregled produkcije hrvatske industrije namještaja u tom razdoblju, podsjećajući na važnu baštinsku dimenziju te građe.
Izložen je dio asortimana nekih od tada najznačajnijih tvornica, Mundus ‒ Florijan Bobić iz Varaždina, Mobilia ‒ Ivo Marinković iz Osijeka, zagrebačkih tvornica Marko Šavrić i Jadran, DIP Novoselec, TVIN Virovitica, Oriolik iz Oriovca, Goranprodukt iz Čabra, Hrast iz Čakovca, Spin Valis, Stjepan Sekulić iz Nove Gradiške, Papuk iz Pakraca, DI Vrbovsko.
Uz izložene primjerke namještaja, likovni postav upotpunjen je i nacrtima namještaja, fotografijama, dokumentarnom građom i televizijskim prilozima o nastupima na sajmovima i izložbama, kao i sama tehnologija i proces proizvodnje.
Izložba je otvorena do 18. kolovoza, a u listopadu će biti prezentirana i u okviru Ambijente.
Tekst se nastavlja ispod oglasa