Site icon narod.hr

(VIDEO) 31. ožujka 1889. Eiffelov toranj – što niste znali o građevini koja je obilježila 100 godina revolucije?

pixabay

Dana 31. ožujka 1889. godine, u sklopu proslave 100 godišnjice Francuske revolucije, podignut je Eiffelov toranj (piramidnog oblika) koji je morao biti bitno viši od tada najviše građevine i simbola Pariza, katedrale Notre Dame posvećene Blaženoj Djevici Mariji – zaštitnici Francuske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi su u tome vidjeli utjecaj masona na arhitektuturu Pariza kojim su željeli naglasiti svoj jak društveni i politički utjecaj u (post)revolucionarnim događanjima, u kojima im je upravo Katolička Crkva bila glavni neprijatelj i meta progona, nasilja i ubijanja od strane revolucionara.

 

Godina 1889. odabrana je jer je na nju padala 100-godišnjica Francuske revolucije. Toranj je sklopljen od 18 038 komada željeza pomoću 2 i pol milijuna zakovica. Za vrijeme gradnje poginuo je jedan čovjek. Mnogi poznati Parižani kritizirali su toranj kao ruglo grada, primjerice Alexandre Dumas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Guy de Maupassant tvrdio je da mrzi Eiffelov toranj. Ipak, zanimljivo je da je navodno svaki dan ručao na njemu. Kad su ga pitali zašto, rekao je da je to stoga što je to jedino mjesto u gradu s kojega se toranj ne vidi. Toranj je trebao stajati 20 godina i biti razmontiran 1909. godine. Ipak, odlučeno je da ostane. Danas je Eiffelov toranj najposjećeniji turistički spomenik na svijetu od svih za koje se plaća ulaz.

 

Zanimljive činjenice o Eiffelovom tornju:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

-Eiffelov toranj trebao je biti srušen 1909. godine jer je u prvotnoj namjeri privremeno izgrađen za Svjetsku izložbu u Parizu, koja je obilježavala stoljeće Francuske revolucije.

-Tristo radnika spojilo je 18.038 komada željeza, koristeći tri i pol milijuna zakovica, po dizajnu konstrukcijskog dizajnera Mauricea Koechlina.

-Visina tornja može varirati i do petnaestak centimetara ovisno o promjenama u temperaturi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

-Izumitelj Franz Reichelt poginuo je skačući s Eiffelovog tornja, dok je isprobavao rad padobrana koji je sam dizajnirao.

-Da biste stigli do vrha pješice, morat ćete proći točno 1 665 stepenica.

-Eiffelov toranj osvijetljen je s 20.000 žarulja i žaruljica.

-Boja kojom je obojena konstrukcija tornja teži čak 10 slonova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

-Gustave Eiffel imao je apartman samo za sebe na vrhu tornja.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version