Tog dana bila je subota i interes za novo zagrebačko prijevozno sredstvo bio je iznimno velik. Sljedećeg dana, u nedjelju, prevezlo se tramvajem čak 20,005 osoba, a tijekom prve godine gotovo nevjerojatnih 1,009,404 putnika.
Na današnji dan 5. rujna 1891. pušten je u pogon prvi tramvaj na konjsku zapregu u glavnom gradu Hrvatske – Zagrebu. 1,009,404 putnika prevezlo se novim tramvajem samo tijekom prve godine rada. To je vrlo visoka brojka, naročito ako se uzme u obzir da je Zagreb u to vrijeme imao samo oko 42,000 stanovnika.
Prvi tramvaj u Zagrebu
Prvi tramvaj u gradu Zagrebu pušten je u pogon na današnji dan 1891. godine u 13 sati. Tramvaj je bio na konjsku zapregu do uvođenja električnog 20-ak godina kasnije.
Tog dana bila je subota i interes za novo zagrebačko prijevozno sredstvo bio je iznimno velik. Sljedećeg dana, u nedjelju, prevezlo se tramvajem čak 20,005 osoba, a tijekom prve godine gotovo nevjerojatnih 1,009,404 putnika. To su vrlo visoke brojke, naročito ako se uzme u obzir da je Zagreb u to vrijeme imao samo oko 42,000 stanovnika. Za pogon prvih zagrebačkih tramvaja koristila se konjska vuča. Prosječna cijena vožnje iznosila je oko 12 filira, a tijekom prve godine zarađeno je ukupno 77,800 forinti.
Trasa tog prvog konjskog tramvaja bila je sljedeća: započinjala je kod današnjeg Kvaternikovog trga (gdje je u to doba bila mitnica kraj tvornice konjaka – kasnije upravne zgrade Badela), išla je Vlaškom ulicom, Draškovićevom, Jurišićevom, prelazila Trg bana Jelačića, pa nastavljala Ilicom do Mandalice (današnja Mandaličina ulica). Od te glavne rute odvajale su se dvije pruge koje su vodile na jug. Prva je išla od Ilice do Zapadnog kolodvora (tada nazivanog Južni kolodvor), a druga Frankopanskom ulicom, pa sve do kraja Savske ceste tj. do Savskog mosta. Remiza se nalazila na Savskoj cesti, na mjestu gdje je danas smješten Tehnički muzej.
Osijek – prvi tramvaj u Hrvatskoj
Sedam godina prije Zagreba tramvaj dobiva slavonski biser na Dravi – Osijek.
Osječki konjski tramvaj predan je u promet 10. rujna 1884. i to prije dogovorenog roka, pošto su prije toga članovi gradskog zastupstva pregledali prugu.
Konjski tramvaj bio je glavna atrakcija u Osijeku, gradu s više od 18,000 tadašnjih stanovnika. Tramvaj je promijenio uobičajeni tijek života na glavnim osječkim ulicama. Razumljivo je bilo zadovoljstvo i ponos Osječana zbog uvođenja tramvajskog prometa.
Osijek je prvi grad u Hrvatskoj, a među prvima u srednjoj i jugoistočnoj Europi, koji je imao (onodobno) najmodernije gradsko prijevozno sredstvo.
Tekst se nastavlja ispod oglasa