Hrvatska nogometna reprezentacija pobjedom nad Armenijom plasirala se na Europsko nogometno prvenstvo, a na to su mediji u BiH pozitivno reagirali. No, jednom je mediju zasmetalo jer se na kraju utakmice mogla čuti ‘Lijepa li si’ Marka Perkovića Thompsona.
“Hrvatski igrači plasman na Euro proslavili uz Thompsonovu pjesmu u kojoj se veliča Herceg-Bosna”, piše tako Klix.ba.
> Povjesničar Davor Marijan o presudi šestorki: Ne postoji nijedan dokaz da se Herceg-Bosna htjela pripojiti Hrvatskoj
> Nadbiskup Želimir Puljić: „Da nije bilo Herceg – Bosne, ne bi bilo ni BiH; u Haagu je zakazala elementarna ljudskost!”
Ali zato su u komentarima pokazali što misle:
“Ne znam šta je ovdje čudno. U Hercegovini na službenim dokumentima piše Herceg-Bosna, i na cijeloj teritoriji su zastave Hrvatske i te iste Herceg-Bosne”, piše u jednom od komentara.
“Eto nažalost vi niste imali sreće da se kvalificirate iako sam navijao za vas, pa eto sad vi navijate za HR, SRB i SLO pošto djelite državu s njima, da ne kažem u nekima i živite i radite pa pokažite kako se to radi i budite primjer nama, a nemojte navijati za neke južne zemlje da ne kažem Tursku”, poručuje drugi.
“O MOJ BOŽE.. U Hrvatskoj 99,99 posto ljudi u tom stihu misli na Bosnu i Hercegovinu.. Samo možda neki zabiti majmun misli na tu Herceg Bosnu Mate Bobana. Napravite anketu u Hrvatskoj i vidjet će te da to nema veze s tom HB. Herceg Bosna se govorilo i opjevavalo i prije rata”, piše treći.
Podsjetimo, Hrvatsku Republiku Herceg-Bosnu, hrvatsku upravnu jedinicu u sastavu BiH, proglasio je politički vrh Hrvata u BiH kao odgovor na velikosrpsku agresiju, a kasnije i na agresiju Bošnjaka prema Hrvatima. Od svoga nastanka Hrvatska zajednica, a kasnije Republika Herceg-Bosna sebe je doživljavala kao sastavni dio države Bosne i Hercegovine te je podupirala njezinu nezavisnost i cjelovitost.
Također, Hrvatska Republika Herceg-Bosna sudjelovala je u potpisivanju Washingtonskog sporazuma 1994. kojom je dogovoreno stvaranje Federacije BiH kao zajednice hrvatskog i bošnjačkog naroda s ciljem federalizacije Bosne i Hercegovine.
Kriminaliziranje Herceg-Bosne
Kroz medije i javnost godinama se, usprkos stvarnim povijesnim činjenicama, kriminalizira uloga Hrvatske Zajednice, kasnije Republike, Herceg-Bosne te se političkom vodstvu Hrvata u BiH i Hrvatskoj pripisuje navodna težnja pripojenju Hrvatskoj.
„Herceg-Bosna nastala je kao zajednica slabo povezanih općina s većinskim hrvatskim ili velikim postotokom hrvatskog stanovništva koja se s pravom osjetila ugrožena od Srbije te pasivnosti Muslimana“ rekao je za Narod.hr povjesničar Davor Marijan dodajući: „Zahvaljujući toj zajednici Bosna i Hercegovina je u proljeće 1992. opstala“.
„Hrvatska zajednica Herceg-Bosna je nastala u studenom 1991., kad se sustav vlasti u BiH raspao, u trenucima kada su dijelovi snaga JNA iz Srbije ušli na teritorij BiH s kojeg su kasnije napali Dubrovnik. U tim napadima sudjelovao je dio Teritorijalne obrane BiH, s tim da je najveća koncentracija istih bila u zapadnoj Slavoniji“.
„U napadu na Dubrovnik je“, podsjeća Marijan, „stradao kompleks sela Ravno u Hercegovini“, a usprkos tome, ubrzo dolazi do poznatog obraćanja Alije Izetbegovića u kojemu je poručio „Ovo nije naš rat“.
„Savjetujem svima da pronađu tu izjavu i pročitaju je“ rekao je dr. sc. Marijan ističući kako Alija Izetbegović u njoj, govoreći o ratu, ne spominje ni tko ni gdje ratuje. Dr. sc. Marijan je poručio:
„Govornik je sastavio tu izjavu na način da se nikome ne zamjeri“, a istovremeno „zemlja kojom on predsjeda ratuje protiv Hrvatske“.
Nastavljajući komentirati haške optužbe Marijan je rekao:
„Nema nikakvih dokaza da se Herceg-Bosna namjeravala pripojiti Hrvatskoj“.