Migranti koji na berlinskim ulicama slave napad Hamasa na Izrael ukazuju na to da je Njemačka u primila previše stranaca, izjavio je bivši američki državni tajnik Henry Kissinger.
“Bila je teška pogreška pustiti toliko ljudi s potpuno različitim kulturama, vjerama i svjetonazorima, to je stvaranje skupine za pritisak u svakoj zemlji koja tako postupi”, izjavio je 100-godišnji bivši šef američke diplomacije za njemačku televiziju Welt TV, prenosi Politico.
Kissinger, njemački židov rođen u Fürthu u Bavarskoj, kao dijete je s obitelji izbjegao pred nacistima u SAD, da bi kasnije postao glavni arhitekt američke vanjske politike.
‘Bolno’ je gledati kako Arapi u Berlinu slave napad na Izrael, kaže Kissinger
Na pitanje o tome kako doživljava činjenicu da su Arapi u Berlinu slavili napad Hamasa na Izrael, odgovorio je: “bolno”.
>Migranti diljem Europe slave napad na Izrael: Kliču Hamasu, vlada euforija
Hamasov “otvoreni čin agresije” mora naići na “odgovarajuću kaznu”, rekao je Kissinger, upozoravajući pritom na opasnost od eskalacije nasilja na Bliskom istoku i poručujući kako Hamas mora nestati s političke pozornice.
“Bliskoistočni sukob izaziva opasnost od eskalacije i uključivanja drugih arapskih zemalja pod pritiskom njihovog javnog mnijenja”, upozorio je Kissinger.
Podsjetio je pritom na lekcije iz Yom Kippurskog rata 1973., kad je arapska koalicija predvođena Egiptom i Sirijom napala Izrael.
‘Napadi na temelje međunarodnog poretka’
Stvarni cilj Hamasa i njegovih pristaša “može biti samo mobilizacija arapskog svijeta protiv Izraela i skretanje s puta mirnih pregovora”, rekao je Kissinger.
>Havel objasnio pozadinu napada Hamasa na Izrael: Evo zašto je i Hrvatska u opasnosti
On smatra mogućim da Izrael pokrene akciju i protiv Irana, ako zaključi da je Teheran sudjelovao u izvršenju napada. Iran je pozdravio napad Hamasa na Izrael, ali je odbacio svaku umiješanost.
U širem smislu, Kissinger smatra da agresija Rusije na Ukrajinu i Hamasov napad na Izrael predstavljaju napad na temelje međunarodnog poretka.