Međusobni susreti Hrvatske i Španjolske: Četiri pobjede Furije

Hrvatska i španjolska reprezentacija u Elcheu su odigrale sedmi međusobni susret pri čemu je ‘Furija’ upisala četvrtu pobjedu.

Prvi puta snage smo odmjerili u ožujku 1994. u Valenciji, a ‘Vatreni’ su slavili 2-0 golovima Roberta Prosinečkog (6) i Davora Šukera (51), a u 53. minuti je Dražen Ladić obranio jedanaesterac Beguiristainu. Španjolci do te utakmice nisu poraženi 20 utakmica na svom terenu.

Bila je to utakmica na kojoj je hrvatska reprezentacija prvi put bljesnula na svjetskoj nogometnoj sceni i te večeri u Valenciji su rođeni ‘Vatreni’.

Pet godina kasnije Španjolci su nam uzvratili u prijateljskom susretu u Sevilli. “Vatreni” su uveličali proslavu otvaranja Olimpijskog stadiona u glavnom gradu Andaluzije. Domaćin je pobijedio 3-1, no prvi gol na novom stadionu zabio je Davor Šuker u devetoj minuti. Strijelci za domaćine bili su Vicente Engonga (34), Fernando Hiero (48-11m) i Daniel Garcia “Dani” (84).

Taj susret je odigran osam mjeseci nakon što je Hrvatska osvojila brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj.

Uslijedio je prijateljski susret u Splitu u veljači 2000. godine koji je završio bez golova.

Šest godina kasnije opet je dogovoren prijateljski ogled, no na neutralnom terenu. U Ženevi su Španjolci pobijedili sa 2-1. Niko Kranjčar je doveo našu vrstu u vodstvo u 14. minuti, a rezultat su preokrenuli Pernia (62) i Fernando Torres (90+2).

Prvu službenu utakmicu igrali smo na 2012. godine na Europskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini. Hrvatskoj je trebala pobjeda za prolazak skupine no Španjolska je slavila 1-0 golom Jesusa Navasa u 88. minuti.

Hrvatska je uzvratila na posljednjem Europskom prvenstvu 2016. u Francuskoj ostvarivši pobjedu u skupini 2-1. Španjolska je povela golom Alvara Morate (7), no ‘Vatreni’ su okrenuli rezultat golovima Nikole Kalinića (45) i Ivana Perišića (87).

U utorak smo u Elcheu doživjeli pravi debakl izgubivši 0-6 što je najteži poraz naše reprezentacije u povijesti. Golove za španjolsku vrstu zabili su Saul Niguez (24), Marco Asensio (33), Lovre Kalinić (35-ag), Rodrigo (49), Sergio Ramos (57) i Isco (70).

MEĐUSOBNI SUSRETI HRVATSKE I ŠPANJOLSKE

Španjolska – Hrvatska 0-2 (Prosinečki 6, Šuker 51)
(Valencia, 23. ožujka 1994. – prijateljska)

Španjolska – Hrvatska 3-1 (Engonga 34, Hiero 48-11m, Daniel Garcia 84 / Šuker 9)
(Sevilla, 5. svibnja 1999. – prijateljska)

Hrvatska – Španjolska 0-0
(Split, 23. veljače 2000. – prijateljska)

Španjolska – Hrvatska 2-1 (Pernia 62, Torres 90+2 / Kranjčar 14)
(Ženeva, 7. lipnja 2006. – prijateljska)

Španjolska – Hrvatska 1-0 (Navas 88)
(Gdanjsk, 18. lipnja 2012. – skupina EP 2012)

Hrvatska – Španjolska 2-1 (Kalinić 45, Perišić 87 / Morata 7)
(Bordeaux, 21. lipnja 2016. – skupina EP 2016)

Španjolska – Hrvatska 6-0 (Saul Niguez 24, Asensio 33, Kalinić 35-ag, Rodrigo 49, Ramos 57, Isco 70)