U Hrvatskoj nogometnoj ligi, nažalost, ne prođe ni jedan derbi a da iza sebe ne vuče repove stvarnih ili napuhanih pogrešaka sudaca. Je li suđenje u jednoj relativno skromnoj ligi, ako je usporedimo s ligama petice, doista tako katastrofalno? Jesu li hrvatski suci ”najgori na svijetu”, pritom ne mislimo na suce iz pravosuđa?
Čak i oni koji tek djelomično prate Ligu prvaka ove sezone, pa i lige petice, primjerice španjolsku Primeru, razumiju koliko su u zabludi oni koji tvrde da je suđenje na hrvatskim stadionima zapravo europsko dno dna, radi se o europskom prosjeku, nije katastrofalno kako neki mediji i neoprezni nogometni dužnosnici tvrde, ni fenomenalno kako to smatraju neki iz HNS-a. Istina je kao i uvijek negdje na sredini.
Sinoć su u najjačoj klupskoj nogometnoj ligi, Ligi prvaka, odigrane čak tri četvrtfinalne utakmice, uz sjajan nogomet, posebno u Dortmundu, ali i u Muenchenu, vidjeli smo i nekoliko kardinalnih pogrešaka suca zbog kojih bi ih hrvatski novinari, da su kojim slučajem u pitanju hrvatski suci i da se igralo u HNL-u, proganjali godinama. Suci u Ligi prvaka izravno odlučuju utakmice, izravno određuju klubove koji prolaze u završnicu Lige prvaka. Nisu li ne tako davno u sada već legendarnoj osmini finala protiv PSG-a, na Nou Campu, pogurali Barcelonu, kojoj prije dva dana ništa nije moglo pomoći protiv Juventusa u prvoj četvrtfinalnoj utakmici?
Malo ipak u pogreškama sudaca iz sinoć tri odigrane četvrtfinalne utakmice. U Dortmundu, gdje se domaća Borussia susrela s Monacom našeg Danijela Subašića, je Kylian Mbappe doveo Monaco u vodstvo iz zaleđa. Pitanje je kako linijski sudac, koji je bio u liniji, na svom mjestu, nije uspio vidjeti da je Monacov napadač bio gotovo metar iza zadnje linije Borussije. Naravno, sve ovisi o kutu gledanja i suci su ljudi te mogu pogriješiti, griješe i griješit će, Najvažnije kod tih pogrešaka je ”namjera”, ako nema namjere, ako se radi o pogreškama koje suci nisu vidjeli, onda su to svakako ljudske pogreške, kakve se svima mogu dogoditi i koje se mogu i moraju razumjeti. Nažalost, s obzirom na svijet u kojem živimo. navijači, bez obzira koji i čiji bili, u svakoj pogreški suca vide namjeru, zavjeru protiv njihovog kluba, čine to i sami igrači, profesionalci te čelnici klubova.
No, ostanimo ipak za trenutak kod suđenja u Ligi prvaka, idemo u Madrid na pogrešku švedskog suca Jonasa Erikssona, koji je start Albrightona na Griezmannu okarakterizirao kao kazneni udarac. Mnogi će reći, ali ne i Oko sokolovo HRT-a, Mateo Beusan, da je napadač Atletica srušen izvan kaznenog prostora. Dakle, izvan linije šesnaest metara.
Kad smo spomenuli liniju recimo kako je prema pravilima i linija dio kaznenog prostora, drugim riječima, prekršaj na liniji 16 metara je penal. Tu nema dvojbe i kalkulacije su bespotrebne. Dovoljno je da igrač stoji na rubnom dijelu linije i da opet bude linija. Ne treba se nalaziti na sredini crte.
Zatim idemo na utakmicu večeri, poslasticu kako su je neki nazvali, finale prije finala u Münchenu, Bayern – Real 1:2. Sudac Nicola Rizzoli dosudio je kazneni udarac za Bayern nakon što je Carvajal igrao rukom. Većina se slaže kako je u najmanju ruku penal sporan, a lopta koja je išla prema ruci napucana ili da uopće nije pogodila ruku igrača Reala te da je pogodila prsa. Sreća u nesreći za suca je u tome da je Vidal promašio jedanaesterac. Da je tada bilo 2:0 za Bayern danas bi se druga pjesma pjevala i drugačije bi bile karte Nijemaca uoči uzvrata na Santago Bernabeu u Madridu. Ovako je Real veliki favorit, zasluženo, igrali su kraljevi puno bolje od Bayerna.
Kod svih ovih sudačkih odluka zajednički nazivnik je da su one mnogima, pa i većini, sporne, o tim pogreškama se piše, govori, no, nitko, ili barem nitko relevantan, ne spominje namjeru. Tu je razlika između HNL-a i Lige prvaka. Namjerna?
Kylian Mbappe Goal HD – Borussia Dortmund 0-1… by livescoreIn
https://www.youtube.com/watch?v=fKb-vigC-as
Arturo Vidal Penalty Miss Bayern Munich vs… by gashiylli223