Trojica Dinamovih navijača iz osmeročlane skupine uhićenih BBB-a zbog pjevanja ustaške koračnice nepravomoćno su u srijedu na sudu u Ivanić-Gradu osuđena na 60 dana zatvora s rokom kušnje od godinu dana, a izrečene su im i zaštitne mjere jednogodišnje zabrane odlaska na stadione.
Branitelj jednog od njih Hrvoje Lukavec je rekao da su kazne očekivane, ali je istaknuo da bi u duhu Deklaracije Vijeća Europe trebalo sve zločinačke režime adekvatno obilježiti kvalitetnim zakonom i na taj način omogućiti policiji i pravosuđu da postupaju pravedno i pravično prema svim počiniteljima prekršaja i kaznenih djela.
”Nema osude četničke kokarde, ne zna se koji je dio NDH prihvatljiv, a koji nije i to stvara u društvu veliki osjećaj nepravde”, dodao je.
On je podsjetio na odluku oko Josipa Šimunića i pozdrav ‘Za dom spremni’.
> Tko je Dražen Lalić, koji je Joe Šimunića nazvao ‘politički nepismenim’?
Podsjetimo, Ustavni sud (bez Ingrid Antičević-Marinović) odbio je ustavnu tužbu Josipa Šimunića protiv odluke Visokog prekršajnog suda kojom je Šimunić kažnjen. Odluka je donesena uz izdvojeno mišljenje suca Miroslava Šumanovića.
Šimunić je u žalbi naveo da je diskriminiran jer su u navodno sličnim slučajevima u Zagrebu i Kninu, oni koji su vikali ZDS oslobođeni. Jedini sudac koji se s tim nije složio je Miroslav Šumanović, jer kako ističe “nema univerzalnog odgovora o prirodi korištenja tog pozdrava.”
> Pročitajte najvažnije dijelove izdvojenog mišljenja suca Šumanovića u slučaju Šimunića i uzvika ‘Za dom spremni’!
Žalba je odbijena uz obrazloženje da je u slučajevima u Kninu i Zagrebu, na koje se referirao Šimunić, riječ o prvostupanjskim, dakle nepravomoćnim odlukama, pa ih se ne može smatrati dijelom sudske prakse. Navedeni slučajevi nisu usporedivi, objašnjava Ustavni sud, jer je u Kninu okrivljenik oslobođen zbog pogrešne pravne kvalifikacije, a u Zagrebu nije ostvaren bitan dio prekršaja – naročito drsko i nepristojno ponašanje koje je narušilo mir posjetitelja koncerta.
Šimunić je osuđen za poticanje mržnje na temelju rasne, nacionalne i vjerske pripadnosti, jer je kako je obrazloženo u sudskoj presudi, “riječ o pozdravu korištenom u NDH, koji predstavlja manifestaciju rasističke ideologije”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa