Site icon narod.hr

Znate li da se prva pobuna protiv komunizma u Zagrebu odvila pod vodstvom navijača Dinama?

komunizam

Foto: Thinkstock

Prve demonstracije protiv komunizma u Zagrebu bile su 1951. nakon dvoboja Dinama sa Zvezdom. U povijesti se često ističe da su prve poslije-ratne demonstracije u Zagrebu bile studentske u svibnju 1959. zbog loše hrane u studentskoj kuhinji. Studenti su uzvikivali: Živio Tito, mi smo gladni. No, to nije točno.

Uhićeno je 46 osoba

Bio je to susret odigran 9. prosinca 1951. u Zagrebu kao polufinalni dvoboj Jugoslavenskog kupa u kojem je Dinamo pobijedio Crvenu zvezdu sa 1:0 golom Ž. Čajkovskog u 42. minuti. Poslije utakmice u Zagrebu su izbile demonstracije, manifestacije i neredi. Uhićeno je 46 osoba. Pred Okružnim sudom u Zagrebu 23. siječnja 1952. počelo je suđenje devetorici koji su prema optužnici pjevali “Marjane, Marjane” po predratnoj varijanti, “Još Hrvatska ni propala”, “Vilo Velebita”, “U boj, u boj”…
SDP-ovci prespavali 45 godina komunizma: Spominju žrtve Staljina i Hitlera – Titove ne; dobili su i adekvatne komentare
Javile su se niske šovinističke strasti, stajalo je u optužnici. Prvooptuženi Josip Majić, rođen 1925. u Slavonskom Brodu je na tadašnjem Trgu Republike poticao pjevanje „Drino teci“ i isticao parolu Zagreb-Split-Sarajevo-Zemun. Majić je dobio godinu dana zatvora, Vlado Vicić 8 mjeseci, Dujmović jednu godinu i tri mjeseca…

Branio ih odvjetnik Tita i Stepinca

Situacija se toliko zaoštrila da je tada prvi politički čimbenik Hrvatske Vladimir Bakarić, koji nije držao do nogometa, o tome bio ponukan dati intervju vodećem srpskom listu Politici. Zanimljivo je kako je optužene branio odvjetnik dr. Ivo Politeo koji je 1928. branio Tita i 1946. nadbiskupa Stepinca. Iza optužnice je, po službenoj dužnosti, stajao dr. Žarko Vimpulšek koji je prije toga na 16 godina zatvora osudio budućeg kardinala i vjerojatno sveca.
U povijesti se često ističe da su prve poslijeratne demonstracije u Zagrebu bile studentske u svibnju 1959. zbog loše hrane u studentskoj kuhinji. Studenti su uzvikivali: “Živio Tito, mi smo gladni.” Čini se da su one 1951. ipak bile prve, piše Večernji list.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version